1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Kısa Filmle Seyirciye Şiddet!
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Kısa Filmle Seyirciye Şiddet!

A+A-

“Kısa film, uzun filmin annesidir” diyor bir yönetmen.
“Uzun film roman ise, kısa film hikâyedir” diyor bir diğeri.
“Kısa film, uzun filmin fideliğidir” diyenler olduğu gibi “Şiir” diyenler de var.
Süre tahdidi ise farklı farklı. 20 ila 40 dakika arası diyenler olduğu gibi, 20 dakikanın altında olmalı, 5 dakikayı geçmemeli ya da 10 dakikadan az olmalı şartını şerh düşenler var.
Geçen haftanın başında Konya Büyükşehir Belediyesinin sonuçlandırdığı “Kadına Şiddete Hayır, Hoşgörüye Evet!” konulu Kısa Film Ödül Töreni programına katıldık. Haftanın sonunda ise TYB Konya Şubesinin bu yılın son etkinliği ve 38.si olan “Kısa Kısa Filmler” programındaydık.
Büyükşehir Belediyesi sadece ödül verdiği birinci filmi gösterdi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda. Diğer dereceye giren üç filmin de DVD’sini verdi ödül törenine gelen misafirlere. Fakat birinci filmi salonda izledikten sonra diğerlerini evde izlemeye birkaç gün cesaret edemedim doğrusu.
Birinci seçilen filmin yönetmenine/yapımcısına ödülünü vermek üzere sahneye çağrılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek mikrofonu eline aldıktan sonra “Kendimi korku filminden çıkmış gibi hissediyorum. Böyle sahneleri değil gerçek hayatta film sahnelerinde bilme görmek istemiyoruz. Böyle sahneler çekilmesin!...” demek zorunda kaldı.
Tek kelimeyle film iğrençti. Hani bir çıplak kadın heykeline bakıp da “böyle sanatın içine tüküreyim!” demişti ya bir belediye başkanı. Tahir Bey de sanki böyle bir ifadeyi îmâ etti kibarca, seyircilerin düşüncelerine tercüman olma çabasıyla. Çünkü salon hınca hınç kadınlarla doluydu ve yanımda oturan İsmail Detseli ile utancımızdan başımızı kaldıramıyorduk. Yüzlerimiz kıpkırmızı oldu. Bu iğrenç/edep dışı sahneleri göstermek için mi tüm KOMEK kursiyerlerini otobüslerle getirip salona tıkış tıkış ettiniz, demezler mi adama?
Sizin sanat algınız toplumun değer yargılarını hiçe sayarak edepsizlik içeren sahneler çekip göstermek midir?
“Şiddete Hayır!” adına seçtiğiniz filmle, hınca hınç doldurduğunuz bunca insana psikolojik/edepsizlik şiddeti uygulamış olmadınız mı?
Yarışmaya katılan 110 filmin arasından bula bula bunu mu cımbızla çekip aldınız?
Tükürülecek edep dışı böyle sanatlar adına değer tanımaz, etik olmayan bu gaşretkeşliğin amelelerine/toplum içinde saygın jüri üyelerine/topluma rol model sunanlara söylenecek çok söz var. Lâkin bu cenah, yanlışlıklarını er veya geç anlasınlar istiyoruz. Yüce Yaratan, yanlışlarından dönmeleri için bazılarına feraset nimeti verirken bazılarına da mühlet/fırsat nimeti verir. Değerlendirebilene ne mutlu…
Bu tür organizasyonlar, bir cenaha şirin görünme ya da o cenahı evrensel değerlerle tanıştırma adına yapılıyorsa ki; benim baktığım pencereden öyle görünüyor; vereceklerinizden fazla kaybedeceklerinizi unutmamalısınız.
Bu proje kapsamında yapılan ve yapılacak olan tüm etkinlikleri bütün kalbimizle destekliyoruz, Büyükşehir Belediyesine ve katkısı olan tüm birimlerine teşekkür ediyoruz; ama bütün bu yapılanlar bir edep dâhilinde… Toplumun ahlâkî ve örfî değerlerine saygılı olmak kaydıyla… yapılmalıdır diyorum acizane…
Bu törende seçilip gösterilen sahneler Büyükşehir Belediyemizin misyonuyla uyuşmadı.
Hz.Mevlanâ(k.s)’nın hoşgörü anlayışıyla bağdaşmadı.
Velhasıl Konya’mıza hiç mi hiç yakışmadı.
Diğer taraftan TYB’nin “Kısa Kısa Filmler” etkinliğinde birbirinden güzel kaliteli filmler izledik İl Halk Kütüphanesi salonunda. Başımızı önümüze eğmedik ve yüzlerimiz kızarmadı. Bu seviyeli programı hazırlayan ERKAMED sahibi Tamer Yiğit’e, sunum yapan ödüllü yönetmen Fatih Sezgin’e, çalışma arkadaşlarına; TYB Konya Şubesi Başkanı M. Ali Köseoğlu ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.