1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Kişi Sevdiği İle Beraberdir
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Kişi Sevdiği İle Beraberdir

A+A-

Sevginin insanı nereye götürdüğüne, neler kazandırdığına iyice bir bakmalı. Allaha vuslat, resulüne tabiiyet ve dostlarını anlama ve tanımada yine sevginin rolü büyüktür. Sevgiye dair Buhari, Müslim, Ebu Davud ve Tirmizi de; Enes bin Malik (R.A.) rivayet edilen Hadisi Şerif de“ Bir adam Peygamber S.A.V.e, Kıyamet ne zaman kopacak ?” diye sordu.
Efendimiz: “Soruyorsun ama ona ne hazırladın? Buyurdu.” Bir hazırlığım yok; Sadece Allah’ı ve Resulünü seviyorum” deyince O, şöyle buyurdu:
“ Kişi sevdiği ile beraberdir”.
Bu H. Şerifin Ravisi buyurdular ki: İslam’dan sonra artık Peygamber A.S.’ın ”O halde sen, sevdiklerinle berabersin” sözünden daha çok hiçbir şeye sevinmedik. İşte ben de Peygamber A.S.ı, Ebu Bekr’i ve Ömer’i seviyorum. Onlar gibi amelim yoksa da onları sevdiğim için İnşaallah onlarla beraber olurum”der.
Görülüyor ki Allah’ın veli kullarını sevmek mü’mini iyi bir yere götürebiliyor. Bir şartla ki: Kur’an’ı Kerim de o, bana tabi olunuz” emri icabı Peygamberimizin sünnetine tam sarılmakla netice hâsıl olmaktadır.

VELİ VE EVLİYA NE DEMEK

Veli ve Evliya ne demek, birazda bunların üzerinde duralım. Velilik çok yüksek bir mertebedir. Bu sebeple herkes kolay kolay veli olamaz. Veliliğin belli çileleri vardır. Gerçek velilerin hayatlarını okuduğumuzda bu çilelerin neler olduğunu kolayca anlamamız mümkündür.
Evliya, Veli kelimesinin çoğuludur. Veli; lügat da dost manasınadır. Din ve Tasavvuf istılahın da ise, Hz. Allah’ın kendilerini dost olarak seçtiği, keramet sahibi, Şeri’at ehli mü’min zatlardır. Veli’ler de derece derecedir. Veliliğin en küçük dercesine “Velayeti suğra makamı” denir. Diğer üst dereceler; Velayeti Kübra ve Velayeti Ulya, Velayeti Nübüvvet, Velayeti Risalet vardır. Ülü’l-Azmiyyet makamlarıdır.
Tasavvuf da velilere “Velayeti Ulya ve Diğer üst makamların esrarından haber vermek yasaktır. Bunlar velilik sırlarıdır. Çünkü sıradan insanlar bunları anlayamazlar. Nitekim Ebu Hüreyre Hz. de Rasülullah efendimizin kendisine sır olarak bildirdiği fakat açıklamağa izin vermediği bilgilerden bahsetmektedir. (Altun silsile).
En kestirme yol: Nefsin temizlenmesi ve kalbin nuru İlahi ile dolmasının en kestirme yolu, tasavvuf da iyi bir mesafe kat etmeye bağlıdır. Çünkü bu yol Rasülullah s.a.v. efendimizin sünnetine tutunmaktan başka bir şey değildir. Eshabı Kiramın takıp ettiği yolu izlemekten başka bir şey değildir.
Benaen aleyh: Burada mühim olan maneviyat ehlini hem kal ve hem de hallerinden ders alıp dolayısı ileride İslamı daha iyi anlamayı ve yaşamayı öğrenmektir. Öyle ise, Hz. Hadimi’nin manevi hallerinden ve tasavvufta ki yerini idrak sadedinde, ele geçirdiğimiz menkıbelerden temin edebildiğimiz kadarını sizlerin manevi menfaatlerine sunalım. (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.