1. YAZARLAR

  2. Ahmet Balcıoğlu

  3. Kışın Bereketini Yakalamak
Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu
Yazarın Tüm Yazıları >

Kışın Bereketini Yakalamak

A+A-
Farkında mısınız?

Akşamlar bereketlendi eğer değerlendirebilirsek.
Saatlerde geri alındı akşam biraz daha uzadı.
Köy ve kasabalarda işler azaldı dışarı işi bitti zaman o yönüyle de arttı.
Önümüzde bu açıdan değerlendirebileceğimiz 4 aylık bir zaman dilimi var.
Bu değerlendirme hem hepimiz için hem de din görevlileri için muazzam bir fırsat. Maişetini kazanırken vatandaşa bir şey diyemiyorsunuz. İşine gitmek zorunda.
Ama kış öyle değil kar bereketiyle geldiği gibi zaman bereketiyle de geliyor.
Bu fırsatı değerlendirecek mekanın oluşturulması önemli. En fazla boş zamanın kışın olması ve mahalle halkının en rahat eğitilebileceği zaman olması hasebiyle mekanlarımızı kış mevsiminin zorluklarına hazır hale getirmeliyiz. Özellikle camilerin ısınma yönünden tüm tedbirler alınmalı ve ev gibi sıcak oturulabilir hale getirilmelidir.
Burada daha önce gündeme getirdiğimiz bir konuyu tekrar gündeme getirelim:
"Devletimiz onbinlerce okulu nasıl ısıtıyor ve yakacağını karşılıyorsa onbinlerce camiyi de ısıtmalıdır eğer vatandaşının kış mevsimini dinini ve ahlakını daha iyi öğrenerek değerlendirmesini istiyorsa."
Kem alet ile kemalat olmaz. Soğuk bir mekana insanları getiremezsiniz gelseler bile durduramazsınız. Sadece ayakları ve dizleri ısıtan elektrikli sistemle de mesele çözüme kavuşmaz.
Okulların olduğu yerlerde okullar, "Okullar Hayat Olsun" projesi bağlamında insanımızın eğitiminde kullanılabilir. Özellikle kalöriferle ısınan okullarımız tüm mahallenin eğitimine katkı sunma anlamında değerlendirilebilir.

SÖZÜN BEREKETİNİ YAKALAMAK
Belki caminin ve okulun haricinde insanların birbiriyle rahat ve nezih bir biçimde muhabbet edebilecekleri mekanları üretmemiz gerekiyor.
Tarihimizde "ODA" diye isimlendirdiğimiz muhabbet mekanlarının çağımız insanının ihtiyaçlarına cevap verecek tarzda yeniden yapıp insanımızın istifadesine sunmalıyız. İnsanlar konuşmak için kahve köşelerine değil de bu temiz ve güzel mekanlara gelerek konuşma ve muhabbet etme ihtiyaçlarını gidermelidir.
Bir çok ilde gerçekleştirilen "BİLGİ EVLERİ" uygulamasının acilen Konya'da da gerçekleştirilmesi ve çocuklarımızın ve gençlerimizin istifadesine sunulmalıdır.
Gençlerimizin faydasına sunulan " GENÇLİK MERKEZLERİ" nin ihtiyaç olan her yere itina ile yapılması büyük önem arz etmektedir.
Burada önemli olan bir hususu paylaşmak istiyorum O da kurumların ve bakanlıkların koordineli hareket etmeleridir. Büyük şehir belediyeleri ile bakanlıkların işbirliği yapmaları aynı alanda birinin yatırım yaptığı bir yere diğerinin de yatırım yapıp kaynak israfına sebep olmamaları gerekir. Küçük bir ilçeye hem büyük şehir belediyesinin KOMEK merkezi hem de gençlik spor bakanlığının gençlik merkezi yapması gibi. Yapılacak kapsamlı bir bina böyle bir yerde her iki amaca da hizmet eder.
Bu çalışmaların her ilçeye ve ihtiyaç olan yere tez elden yapılması önem arz etmektedir. Eğitimin büyükşehirlerde daha iyi olduğu algısını yıkmak için yapılacak bu mekanlarda öğrencilerimizin bilgiye olaşmalarını sağlayacak her türlü imkanı da sunmalıyız. Öğrenci isterse bulunduğu bu yerde de her türlü bilgiye ulaşma imkanına ve çalışma ortamına sahip olduğu inancında olmalıdır.
Bu fiziki imkanları oluşturarak eğitimin taşrada da iyi yapılabileceğine nesillerimizi ikna edebiliriz. Bu çalışmalardan sonra çocuklarımızdan başarı bekleyebiliriz.

TEKNOLOJİNİN BEREKETİ YAKALAMAK
Akıllı tahta, internet, görüntü, sesli ve görüntülü yayınlar, video siteleri gibi tüm imkanlardan faydalanarak eğitim seviyemizi üst noktalara çıkarabiliriz. Kış mevsimi de bunun için en iyi ortamlardandır.
Televizyon izlemek yerine komşuyu davet etmek veya komşuya ziyarete gitmek.
Muhabbeti çoğaltmak ve yaymak; bizim konuşmamız ve dinlememiz, bizim gülmemiz ve güldürmemiz, bizim okumamız ve okutmamız işte bunu başarmamız gerekiyor.
Ziyaretlerde de ikramı abartma yok Allah ne verdiyse. Zaten size gelen konuşmaya ve dinlemeye geliyor yemeye içmeye değil. Sende olan ondada var. Yeme içme derdi olsa sıcak evinden kalkıp da gelmezdi.
Hayat fırsatları değerlendirmekten ibarettir. Önümüze gelen bu fırsatı değerlendirelim.
Bu kış son kışımız olabilir geçen kışın bazı kardeşlerimizin son kışı olduğu gibi.
Bu akam ilk adımı atın ertelemeyin, üşenmeyin ve asla vazgeçmeyin.
Unutmayın Cennet böyle böyle kazanılacak.
Muhabbetlerimle

CAHİT ZARİFOĞLU'NDAN GÜZEL SÖZLER
- Televizyon bir şamardır. Kendi elimizle hanemizde kendi elimizle suratımıza inen büyük bir şamar.
- Ayıpları araştırma hastalığı bütün insanların içinden dışarı çıksa, kurumlaşsa ve kendine bir organ arasa bugünkü basını bulurdu.
- Diyorum ki her şeye rağmen insan mühimdir.
- Bize sözlerimizden çok, yüreğimizden anlayan gerek.
- Sanki dünya, ölünün başucunda açık kalmış bir radyo.
- Bazen yağmur olmak ister insan. Yağmak ister sevdiğinin yüreğine...
- Gelecektim, ama daha bir kötü hatıram olsun istemedim.
- Bir şehir kadar kalabalıktır bazılarının yalnızlığı.

NOT: TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİN "ÖĞRETMENLER GÜNÜ"NÜ TEBRİK EDER HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİM.
 
Bu yazı toplam 157 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.