1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Kişisel Kompleks
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Kişisel Kompleks

A+A-

Kendisini ya da bilgi ve tecrübesinin diğerlerinden üstün olduğunu düşünen kişilerde, bu sorunlu düşünceden dolayı üstünlük kaygısı ve kompleksi olması ihtimal dahilindedir.
Kendi yaşadıklarını, bilgisini ve tecrübesinden hareket ederek, diğerlerini küçümseyici ve ükala bir tavır takınmak sorunlu bir kişiliğe işaret eder. Bilgi ve tecrübe diğerlerini ezmek ve fırsatçılık için değil, güven ve paylaşım için değerlendirilirse faydalanılabilir. Yoksa, hakikat olan bir bilgi bile kibir ve enaniyet olduğu zaman gölgeleniyor ve görülmesine engel teşkil edebiliyor.
Kompleksli bireyler, her fırsatta ön planda olmak, ilgi çekmek ve diğer insanların takdirlerine mazhar olmak için aşırı gayret ve çaba gösterirler. Bunların amacı, nitelikli bir iş yapmak, yardım etmek ya da çalışmak değil, kestirmeden gizli amaçlarına ulaşmaktır. Her fırsatta nüfuz sahibi kişilere yakın olmaya çalışırlar, onlardan yararlanmaya çalıştıkları için, dostlukları da menfaat üzerinedir.
Kendi sınırları çerçeçevsinde görevlerini en iyi şekilde yapmaya çalışmak yerine, başkaca işler ve görevler peşinde koştukları için, yapmış olduğu mesleğe ve işe saygısı olmayan bu insanların ne kendine ne de başka insanlara faydası ve saygısı olacaktır. Çünkü bu insanlar kendileri ile barışık değillerdir, kendilerini beğenmezler ve hep başkalarına benzemek isterler. Yeterli değillerdir ve içten içe bunu bildikleri için, bunu saklamak için abartılı güvenli, iyiniyet, sevgi dolu görünmeye çalşırlar. Ayrıca mükemmel görünmeye çalışarak, diğerlerine yukarıdan bakan bir üslup ve düşünceye de sahip olabilirler.
Bütün bunlardan dolayı hiç bir zaman doyuma ulaşamazlar, mutlu olamazlar, çünkü psiklolojik yetersizlik halini diğer ihtiyaçlarla karşılamak yeterli olmayacaktır. Hep daha fazlasını, daha iyisini arayacak ve ellerindeki ile yetinmesini de bilmedikleri için eksiklik, yetersizlik duygularını gideremeyeceklerdir.

Bilgili insan, bildikçe ükalalaşan ve kibire kapılan değil de, bildiklerine nazaran mütevazi ama bilgi ve tecrübesine güvenen ve bunu yaptığı işe ciddiyetle yansıtan kişidir. Kişisel ve ailevi mutluluk için komplekslerden arınmış olmak gerekir. Bilgimizi de kişisel sınırlarımız çerçevesinde faydalı ve başarılı olmak için değerlendirirsek daha mutlu ve uyumlu oluruz. Çünkü bilgi, insanı gelişitirir ve zenginleştirirse kıymetli ve değerlidir.

Kişisel kompleks ve eksiklik duygularından uzak bir insan, kendisi ve çevresi ile barışık ve uyumludur, toplumsal normların farkında, kendini bilen haysiyet ve şahsiyet sahibi bir yetişkin olarak aile ve iş yaşamında başarılı olacaktır. Çünkü, kendi sınırlarını bilen, özgüven sahibi bireyler çevrelerine güven verirler ve saygın bir yer edinirler. Selam ve dua ile.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.