1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kısıtlamaların kalkmasıyla Konya’da gizli tehlike ortaya çıktı
Kısıtlamaların kalkmasıyla Konya’da gizli tehlike ortaya çıktı

Kısıtlamaların kalkmasıyla Konya’da gizli tehlike ortaya çıktı

Arife günü ve Ramazan Bayramı’yla birlikte Konya ve tüm Türkiye’de uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasıyla birlikte temizlenen Konya’nın havası anlık verilerde iyi sonuçlar vermedi. Verilerde insan sağlığını tehdit eden unsurlar göze çarptı.

A+A-

Bundan daha önce Türkiye’deki tüm sokağa çıkma kısıtlamalarını gören Konya, son olarak arife günü ve Ramazan Bayramı’nda da sokağa çıkma kısıtlamasını gördü.

Konya ve Türkiye’de vaka sayılarının düşmesiyle birlikte bazı kısıtlamalar kaldırıldı. Ayrıca Çarşamba gününden itibaren serbest kalan Konya, yeni haftaya yoğun bir şekilde başladı.

Konya’da 4 günlük aranın ardından kendini sokaklara atan vatandaşları ise gizli bir tehlike bekliyor. Koronavirüs vakalarından kendini koruyan vatandaşlar şimdi de başka bir sorunla karşı karşıya.

Hava kalitesi izleme istasyonlarının verilerine göre Konya ve Türkiye’nin birçok şehrinde doğal yaşam ve şartlar oldukça iyi bir görüntü vermişti.

Kısıtlamaların kalktığı zamanlarda ise yayınlanan veriler hiç de iyi görünmüyor.

Konya’da hava kalitesi an itibariyle orta seviyelere yakın bir seviyede görünüyor. Salınan gazların miktarı ise ürkütücü boyutlara taşınabilir.

Ölçüm ve değerlendirme verilerine göre Konya’da sabahın erken saatlerinden akşam 22:00’a kadar kabul edilebilir ancak hava kirliliğine alışılmadık derecede hassas olan bireyler için kritik seviyede olduğu açıklandı.

Söz konusu saatlerde asit yağmurlarının baş sorumlusu olarak bilinen kükürtdioksit salınımı için ortaya konan veri ise hissedilir derecede olarak görülüyor.

Konya’da PM 2.5 değerinin ise yine orta seviyelerde olduğu gözlemlendi.

Bu değerin yüksek seviyeleri görmesi ise kalp ve damar hastalıkları özellikle de koroner kalp hastalığı tüm dünyada önde gelen ölüm nedenleri arasında gösteriliyor.

Kalp ve damar hastalıklarının en önemli 3 temel nedeni, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve sigara kullanımıdır.

Bu nedenle kolesterol ve hipertansiyonu normal seviyelerde tutmak amacıyla doktorlar tarafından sağlıklı beslenme, hareketli bir yaşam tarzı ve sigaradan uzak durulması önerilir.

Bununla birlikte son dönemde yapılan tıbbi çalışmalar kalp ve damar hastalıklarının hava kirliliği, özellikle de ince partikül (PM2.5) kirliliği ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Konya’da küçük parçacıkların karşılığı anlamına gelen PM 2.5 değeri gün içinde orta ve üst seviyelerde seyrettiği görülüyor.

Hatice KARAKUŞ/ÖZEL

konya-hava.jpghava1.jpg

hava3.jpg

hava4.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.