1. YAZARLAR

  2. Ahmet Balcıoğlu

  3. Kitap Okuma, Zaman İşi Değil Ortam İşdir
Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu
Yazarın Tüm Yazıları >

Kitap Okuma, Zaman İşi Değil Ortam İşdir

A+A-

Sevdiğim ve şahid olduğum güzel sözlerden biridir "KİTAP OKUMA, ZAMAN İŞİ DEĞİL ORTAM İŞİDİR." sözü.
Bazen öyle zamanlar olur ki uzun vaktiniz olduğu halde doğru dürüst kitap elinize alıp okumazsınız.Bazen de en dar zamanlarda çok bereketli okumalar gerçekleştirirsiniz.

Ortam oluşturmak... Belki de yapmamız gereken en önemli işlerden.
Bu ortam oluşturma işi her alanda olmalı.

İlk olarak ortam oluşturacağımız yer evlerimiz.
Çocuğumuza veya gencimize "Hadi kitap oku" demekle okuma gerçekleşmez.
Siz kendiniz televizyon izlerken veya internette sörf yaparken çocuğunuza "Kitabını al diğer odada kitabını oku" demek hiç bir şey ifade etmez.
her alanda olduğu gibi eğer söylediğinizin etkili olmasını istiyorsanız söylediğinizi önce kendiniz yapmalısınız.
Kitap okumanın iyi ve faydalı olduğuna inanıyorsanız önce siz uygulayıp evlatlarınıza örnek olacaksınız. Çocuğunuzun kitap okumanın faydasına inanması için sizin de okumanız -anne ve babanın- şarttır.
Aynı durum Kur'an okuma için de geçerlidir. Anne ve babalar yaz tatilinde çocuklarını Kur'an öğrenmek üzere Yaz Kur'an Kursu'na gönderirler. Çocuklarının Kur'an okumayı öğrenmesini ve okumasını isterler. Bu güzel ve doğru bir duygudur. Ama aynı anne ve babalar kendileri gerek yazın gerekse diğer zamanlarda Kur'an'ı açıp okumazlar.
Çocuklarda anne ve babaların davranışları çok önemli ve onlar kendileri için rol-model olduğu için çocukların zihinlerinde oluşan duygu şudur. "Eğer Kur'an okumak önemli ve değerli olsaydı annem ve babam da okurdu. Onlar okumadıklarına göre okunmasa da olur veya okumak çok önemli de değildir."
Bu durumdan dolayı çocuklar olu açıldıktan sonra Kur'an okumayı bırakıyorlar ertesi yaza kadar okumuyorlar, bildiklerini unutuyorlar ve yeni baştan öğrenme sürecine giriyorlar. Maalesef eskilerin eskimeyen sözü gerçekleşiyor "Benim oğlum bina okur döner döner bir daha okur."
Herkes "Kitap okumak faydalıdır." der fakat kendisi bu kurduğu cümlenin gereğini yerine getirmez. Büyükler "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz." derler. Kendiniz uygulamıyorsanız böyle güzel cümleler kurmanızın hiçbir anlamı olmaz.
Çocuklar, sizin söylediklerinizi değil ayak izlerinizi takip ederler. En iyi ve en çok neyi yapıyorsanız çocuklarınız onu yapacaktır. Maçı çok seviyorsanız ve gündeminizde sürekli tuttuğunuz takım varsa çocuklarınız da birer fanatik taraftar olacaktır. Eğer dizi seyretmeyi çok seviyorsanız çocuklarınız daiyi bir televizyon izleyicisi olacaktır. Çocuklarınız sizi sürekli cep telefonuyla ilgilenirken görürlerse onlar da telefon ve internet bağımlısı olacaklardır. Çocuklarınız sizi defalarca sigara içerken görürlerse onlar da ilerde iyi bir sigara içicisi olacaktır.
Bu söylediklerimizin istisnaları her zaman olacaktır. Kitap okumayı sevdiğiniz ve evde kitap okunduğu halde çocuğunuz kitap okumayı sevemeyebilecektir. Veya evde olumsuz alışkanlıklar olduğu halde bazı çocuklarımız bunları yapmayabilecektir.
Biz şuna inanıyoruz; Bir çocuk evde olumlu bir olaya her gün şahit oluyorsa bu güzel görüntüler onun zihninde yerini alacak ve bir gün mutlaka olumlu bir davranışa dönüşecektir. Babası her gün evde kitap okuyan bir çocuğun zihnine 2 yaşından 12 yaşına kadar 10 yılda 3650 okuma karesi gönderilmektedir. Eğer anne de okuyorsa 7 300 okuma fotoğrafı gönderilmektedir. Aynı süre içinde evde her gün Kur'an okunursa yaklaşık 7 000 kare de Kur'an okuma fotoğrafı gönderilir. Böyle bir çocuğun zihninin bu kadar güzel kareden etkilenmemesi mümkün değildir.
Okulda öğretmenlerimizin, Kur'an kurslarında hocalarımızın kitap okumaları ve kitapla okula ve kursa gelmeleri de öğrenciler üzerinde olumlu etki meydana getirecektir.

KİTAP OKUMAZSAK CANIMIZI OKURLAR
Gençlerin, okumanın tadını almaları için ilgilerini çekici kitapların seçilmesi de son derece önemlidir. Kişiyle ilgisini çekecek kitabı buluşturmak gerekir.
Okuma grupları oluşturarak bilginin insan hayatına güzellik kattığı canlı olarak gösterilmelidir.
Okuma, televizyonlarda özellikle haber bültenlerinde gündem olmalı Türkiye'nin her yerinden her gün okuma haberleri haber yapılmalıdır.
Haber bültenlerinin bir bölümünde güzel bir kitaptan bir bölüm okunmalıdır.
Tv kanallarında kamu spotu gibi okuma görüntüleri yer almalıdır.
Kitap okumanın beyin vitamini olduğunu çocuklarımıza kavratmalıyız.
Facebook ve Twiter paylaşımlarımızda kitaplardan alıntılar sıklıkla yer almalıdır.
Hediyelerimizi kitap olarak belirlemeliyiz.
Ortam oluşturmadıysak kitap okunmuyor diye şikayet etmeye hakkımız yok.
Hülasa kitap okuyarak ve okutarak, ortam oluşturarak evimize ve çevremize örnek olmalıyız vesselam
Muhabbetlerimle

DOĞAN CÜCELOĞLU'NDAN GÜZEL SÖZLER
- Hakikatten daha üstün bir başka değer yoktur.
- Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş bir başladı mı, artık hiç bitmez!...
- Hayatınızın her anında hayal ortakları ve hayal katilleriyle karşılaşacaksınız eğer hayal katillerinin etkisinde kalırsanız, gerçekleştirmek istedikleriniz hep birer hayal olarak kalacak.
- Mutluluk eşyada değil, elde, kolda, gözde bile değil, beyinde gerçekleşiyor.
-Kerim Bey, satranç bir oyun olmanın ötesinde bir şey ifade ediyor mu?
-Evet Timur Bey, bir zihin sporu, sanat, mücadele alanı, hayatın modeli. Bir satranç maçı yaklaşık dört saat sürer, bu süre içinde ortalama elli hamle yaparsınız ve elli karar verirsiniz. İnsan yaşamında hiçbir zaman, bir günde, dört saat içinde elli önemli karar verilmez. Müthiş bir deneyim!
- Hayatınızdaki bülbülleri keşfedin, onları bırakmayın, der. Bülbül, yolumuzu aydınlatan, ışık tutanlar oluyor. Sonradan anladık ki dedemiz de bizim bülbüllerimizden birisiymiş. Satrancı öğretti, hayatımız değişti.

TAZİYE:
- Gazetemizin sahibi Yusuf Gürbüz Bey'in muhterem babaları Salih hocamız Hakk'ın rahmetine kavuştu.
- İl Müftümüz Prof. Dr. Ali AKPINAR hocamızın muhterem anneleri de Hakk'ın rahmetine kavuştu.
Her ikisine de Allah'tan rahmet diliyor kederli yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.