1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Kitaplar, Ayakkabı, Menkıbeler ve STK ile 4+4+4 Ankara Çıkarması
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Kitaplar, Ayakkabı, Menkıbeler ve STK ile 4+4+4 Ankara Çıkarması

A+A-

Geçen hafta Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi’nin "2012 Kültürel Etkinlikler" kapsamında “Benim Kütüphanem” başlıklı Panelini dinledik Kültürpark içindeki yeni İl Halk Kütüphanesi'nde. Bu hafta da “Sözlü ve Yazılı Kültür Bağlamında Menkıbeler”i dinledik Prof.Dr. Ahmet Taşğın hocadan. 

İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Coşar kardeşim “Kütüphaneler haftası” münasebetiyle olsa gerek Çizgi yayınlarından çıkan “Gece Yarısı Öyküleri” adlı kitabını takdim etti. Şöyle bir göz attım ve kısa bazı öyküleri okuyuverdim. Kendine özgü üslubuyla kaleme aldığı kısa öykülerini sindire sindire okumak üzere okuyacağım kitaplar arasına ikinci sıraya koydum. Elimdeki İskender Pala’nın Yunus Emre’nin hayatını anlatan “Od” romanı bitmek üzere ve bugün-yarın büyük bir iştiyakla başlarım “Gece Yarısı Öyküleri”ni okumaya... 
Panelde hocaların hocası Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Dr. Hasan Özönder ve eski kurt gazetecilerden Seyit Küçükbezirci, kendi kütüphanelerinin hikâyelerini ibretle anlattılar. Bir buçuk saat süren programda birbirinden ilginç anılar dinledik. Zaman zaman duygulandık zaman zaman gülümsedik. Bana dokunan, canımı acıtan en önemli anı; emekli bir edebiyat öğretmeninin bir çift ayakkabı alabilmek için kitaplarını satmak zorunda kalmasıydı. Ve bir de resmi kütüphanelerin kayıtlı kitaplarının sahaflara nasıl düştüğü sorusu oldu…
  Kütüphaneye girip çıkanlar arasında tekerlekli sandalye ile kütüphaneye kitap okumaya gelen bir bayan dikkatimi çekti. Sağlam insanların binlerce kez önünden geçtiği ama tenezzül edip de merakından bile olsa ömrü boyunca yolunun bir kez olsun kapısından içeriye düşmediği kütüphaneye ayakları tutmayan bir kardeşimizin üzerinde oturduğu tekerlekli sandalyenin tekerleklerini var gücüyle elleriyle iterek kütüphaneye girişi doğrusu beni çok etkiledi.
Değişik fiziği, giyim-kuşamı ve düşüncesiyle seçkin bir dinleyici topluluğuna İl Halk Kütüphanesi konferans salonunda hitap eden Necmettin Erbakan Üniversitesi İnsani ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Taşğın hoca; “Yeniden vatanımıza kavuşmak için, bizi bu kadar zararlı alandan muhafaza edecek güvenli bir atmosfere; imanımızı, canımızı, bedenimizi korunaklı bir alana kavuşturmak ve huzursuzluğu bertaraf etmek istiyorsak menkıbelerimize, harcı âlem olarak yağmalamadan, yeniden, sakin, edepli ve haddimizi bilerek ve teenniyle yeniden bakalım. Bugünümüzü ve dünümüzü anlamak için… Bugün bizi müstemleke haline getiren; aklımızı, ruhumuzu hapsetmiş Firavun ve sihirbazlarından kurtulmak için… Çünkü sihirbazların kullandığı dil sözlü dildir. Bu sözlü dili teknolojik imkânlarla bize yeniden sunuyorlar. Bu dili görsel sanatlarla ve bir sürü alanla yeniden sunmak istiyorlar” diyerek salondakileri adeta salladı.
STK’dan 4+4+4 İçin Ankara Turu 

Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileriyle başkente bir çıkartma yaptık Yüksek Hızlı Trenle. 
Konya Sivil Toplum Kuruluşları, eğitimde 4+4+4’ün hayata geçirilmesiyle ilgili olarak bir dizi teşekkür ziyaretinde bulundu.
Konya milletvekili Mustafa Baloğlu’nun danışmanı Akif Bey’in rehberliğinde çok hızlı hareket ederek yoğun kontrollerden, arama ve taramalardan geçerek, fotoğraf çekme ve kamera çekimi yapma yasağına uyarak Meclis’e girebilme başarısını elde ettik. Kameramıza ve fotoğraf makinemize el konuldu. Sarı basın kartı bile işe yaramadı. Ama rehberimiz Akif Bey’in odasında muhafaza edeceğine dair tutanak imzalamasıyla geri alabildik kamera ve fotoğraf makinelerimizi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’la önce grup toplantısında yaptığı konuşmayı dinleyerek sonra da Meclis koridorlarında soğuk nevale güvenlik görevlilerinin sıkı sıkıya tembihledikleri ve sürekli tekrarlayıp durdukları; “Dağılmayın! Şuraya geçin! Diğer gruplara karışmayın! Başbakanla sakın tokalaşmayın! Kucaklaşmayın! Başbakan’a fazla sokulmayın! Hediye vermeyin!...” ve benzeri asab bozucu ikazlarıyla bir saatlik ayakta, sıkıntılı bekleyişin ardından nihayet STK heyeti ile toplu fotoğraf çektirerek teşekkür edilirken; Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile kendi Bakanlık binasında ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’le de Milli Eğitim Bakanlığı toplantı salonunda kısa süreli sohbet ederek teşekkür ettik.
Meclis’te AK Parti Konya milletvekili Mustafa Baloğlu’nun misafiri olduk ve meclis lokantasında ikram ettiği öğle yemeğini yedik.  Mustafa Kabakcı’nın odasında çaylarımızı yudumlayıp Meclis camisine gidersek geri dönüşte yine sıkıntı yaşarız endişesiyle Meclisin bodrum katında bir köşeye sıkıştırılmış mescitte namazlarımızı eda ettik. Bir ara milletvekilleri İlhan Yerlikaya, Hüseyin Üzülmez ve Mustaf Akış’la; Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı ve Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’la da kısa süreli birlikte olduk. 
Ayşe Türkmenoğlu ve Gülay Samancı’yı ise grup toplantı salonunda uzaktan el sallayarak selamlayabildik. 

Dışişleri Bakanlığı’ndaki teşekkür ziyaretimizde Ahmet Davutoğlu ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun’la da bir araya geldik.
Bu yoğun koşturmaca ikindi saatlerine kadar sürdü ve sıra Konyalı bürokrat hemşehrilerimize gelmişti. 


Daha önce Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı olan ve Ankara Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne getirilen  Doç.Dr. Hakan Sarı’yı ve birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarından yine Konyalı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Grup başkanları Osman Demirgül ve Mustafa Yavuz’u,  Meslek Teknolojileri Eğitimi Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Ali Karagöz’ü ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Murat Yalçın’ı ziyaret ederek “Hayırlı olsun”da bulunduk. Dar vakitte yaptığımız kısa bir sohbetin ardından STK heyeti adına başkan Latif Selvi, günün anısına hediyelerini takdim ettiler.
Doç. Dr. Hakan Sarı Bey, duyduğu memnuniyeti ifadeden sonra; “İleri ülkelerde uygulanan on iki yıllık kesintili bu yeni eğitim sistemiyle 2023 yılı hedeflerimiz daha hızlı, daha kolay gerçekleşecektir. Yeni eğitim sisteminin başarılı olmasında Sivil Toplum Kuruluşlarının desteği ve işbirliği son derece önem arz etmektedir. Ziyaretiniz bizim için son derece önemli ve anlamlıdır. Bu ilişkilerin daha da artarak devam etmesini arzu ediyoruz” temennisinde bulundu.
Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Murat Yalçın da genel müdürü Hakan Sarı Bey’in kendisi gibi Konyalı olduğunu bu ziyaret vesilesiyle öğrendiğini ifade ederek gülüşmelere sebep oldu. 

Hava karardıktan sonra İller Bank AŞ Genel Müdürü Konyalı Ahmet Candan’la bir araya gelerek hayırlı olsun dedik.
Genel Müdür Candan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek; “Kendimi şu anda Konya’da hissediyorum ve duygularımı ifade etme sıkıntısı yaşıyorum. Gerçekten buraya gelmeniz beni gururlandırdı ve onurlandırdı. Sizler burada olmasanız bile buradaymışsınız gibi çalışıyoruz. Sizlerden beklentilerimiz ve temennimiz odur ki; yanlışlarımız olduğu zaman bizleri uyarmanız, hayırlı işlere teşvik etmeniz ve destek vermenizdir” gibi samimi ifadelerde bulundu.
Son olarak hemşehrimiz,  Kamu Güvenliği Teşkilatı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr Kudret Bülbül ile akşam yemeğinde bir araya geldik.  Bu ziyaretin kısa olduğunu, daha geniş bir zamanda tekrar beraber olmak istediğini ifade eden Bülbül, oldukça duygulandı. 
Yüksek hızlı trenle başlayan ve aynı hızla devam eden Ankara yolculuğumuz yine aynı Yüksek Hızlı Trenle son buldu.
Yeniden AK Parti Konya İl Teşkilatı Başkanlığına seçilen Av. Ahmet Sorgun’a ve ekibine hayırlı olsun diyor; başarılı hizmetlerine yeni başarılar ekleyeceklerine inanıyoruz. 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.