1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Kıyamet Günü Kimler Şefaat Edecek
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Kıyamet Günü Kimler Şefaat Edecek

A+A-

İbni Mace’nin Osman ibni Avfvan r.a.dan Hz. Peygamberimizden rivayetle: “Efendimiz s.a.v. buyurdular ki, Kıyamet günü önce Nebiler, sonra Alimler, daha sonra Şehitler şefaat ederler”.
İzah: Âlimler ilimleri ile insanları güzelleştirdiler. Nefeslerini, vakitlerini bu uğurda tükettiler. Onlara Cenabı Hak, şefaat ihsan etme makamı velayetini ikram etti. Ahirette şefaat mükâfatını vermekle, Salihlerin ve sadıkların şefaatı da sabittir.
Taberani’nin El-Mücemü’l-Kebirinde, Hz. Muaviyeden: ”Buyuruyor ki, Ben Rasülullah s.a.v. den işittim. Buyurdular ki; Ey insanlar ilim ancak tâlimle öğrenilir. Fıkıh da ancak tevekkuf’la yani tekellüf ve tahsildeki zorlukla öğrenilir, kolaylıkla değil. Kim Allah Tealadan hayır yani iki cihanda saadeti dareyn için kâmil bir hayat ve dirilme istiyorsa, din de fıkıh ilmini öğrensin. Yani şer’î şerif ilmini. Zira Allah Teâlâ’nın kullarından, ancak âlimler haşyet eder” buyurulmaktadır.
Enbiya veraseti olan ilim, talim yolu üzeredir. Talimsiz ilim olmaz. Oda ancak çalışmak ve üstazdan talimle olur. İbni Abdi’l-Ber, Muaz r.a.dan rivayetinde Rasülullah s.a.v.buyurdu ki:
“İlmi geniş talim ediniz. İlim talebi ibadettir. Müzakeresi tesbihtir. Ondan bahsetmek cihattır. Bilmeyenlere öğretmek sadakadır. İlmin ehline verilmesi Allah Teâlâ’ya yakınlıktır. Çünkü muallim, helal ve haramı karşılıklı öğreticidir. Cennet yolunun konaklama mahalleridir.
İlim, yalnızlıkta, vahşet anında enistir dosttur. Gurbette arkadaştır. Halvette habercidir, konuşucudur. İyi ve kötü, serbest ve sıkıntı zamanlarında sevince ulaştıracak ve zarara sokacak şeylere delalet edendir. Düşmanlar üzerine silahtır. Dostları yanında zinet ve hey’eti hasenedir ( en güzel bir surettir.) Yani ondan daha güzeli düşünülemez. Allah c.c. o âlimleri, kavimler yanında derecesini yükseltir.
Nitekim ayeti celilesinde Rabbimiz Mücadele s.a. 11 de: “Kendilerine ilim verilen kimselerin derecelerini yükseltir” buyurmakatdır.
Hayırda onları kaide kıldı. Onların eserlerinden kıssa edilen ve onları, fiillerine iktida (uyulan) imamlar kıldı. İlahi ahkâm da onların görüşlerine müracaat ederler. Melaike-i kiram onların sohbetlerine rağbet ederler. Kanatları ile onları mesh ederler. Yaş ve kuru, denizdeki balık (denizdeki hayvanatın anasıdır), yeryüzünün yırtıcı hayvanları ve ehlileşmiş hayvanlar (deve sığır vs. gibi). Karadakilerin cümlesi onlara istiğfar ederler.
Çünkü ilim, cehalet ölümünden kalbe hayat verir. Zulmetten yüzleri kurtaran nur ve zıyadır. Kul, ilim sebebiyle Ahyar menzillerine baliğ olur. Dünya ve ahirette derecatı Ulya’ya (yüksek derecelere) sahip olur.
İlim de tefekkür, çok oruç tutmak muadilidir. Ondan ders alınması, geceyi kıyama muadilidir. Rahimler onunla sıla olur. Haram ve helal onunla bilinir. O amelin imamıdır. Amel, ona uyandır. O, said’lere ilham olur. Şaki’ler de ondan mahrum kalır.”
Her mükellef menfaatı olan ilmi, Allah Tealanın rızası için talim etmeli. İlim öğrenirken ve öğretirken, ancak Allah’tan haşyeti dikkate almalı. Çünkü Ahzap süresi a.33 de: “Hiçbir kimseden korkmazlar, ancak Allahtan korkarlar” buyurulmaktadır.
Meşakkatli olduğundan veya Allahın dinini yaymakta, İlayı kelimetüllah tayyibesini İzaz da (izzetini göstermede) çalıştığı için cihad sevabı verilir. Diğer ibadetlere göre kurbiyyet de (Allaha yaklaştırması) daha ziyadedir. Haram ve helâlı anlamakta ilim kişiyi şuurlandırır. Cennete giden yolu bulmakta eşsiz bir projöktör. Yolda, belde, evde, kurbette en sadık bir arkadaş ve dosttur.
Cennete giden aydınlık ve geniş bir yoldur. O, ilim bir mürşid, onunla dini ve dünyevi zarar ve menfaatler öğrenilir. Nefis, şeytan ve fasık, buğuz ve hased edenlere güçlü bir silahtır. İlim, Dünya evlerinden, nimetlerinden cennet nimetlerinin elde edilmesine davetle güzel beyt ve sözleriyle insanları cezp ettirir. Onların yani âlimlerin kıssaları hayatların da ve mematların da tabi olunan, lazım olan kıssalardır.
Vakıa: havadis ve hükümler de onlara (âlimlere) uyulur. İzlerinden gidilir. Onların sohbet ve muhabbetleri insanlara hayır ve şerri fark ettirir. Meleklerin kanatları ile onları mesh etmeleri, onları korumak ve onlara tazım içindir. Kalbe hayat veren ve gözlere zıya ve basiret nuru olan ilim, amel ve ihlâslı olan ilimdir. İlim, sahibini çok hayırlara erdirir. Cenabı Hak, dünya ve ehlini ilim erbabına hizmetçi kılar.
Nitekim Hadisi kudsisinde buyurduğu gibi ki: “Ya dünya, bana hizmet edene sen hizmet et. Sana hizmet edene sen eziyet et”.
İlim de, tefekkürün oruç muadili olması, ehemmiyetini beyan ve işaret olduğu gibi hatta az bir tefekkürün dahi çok oruç muadili olduğu yazılmıştır. İlim, kalbi temiz, ağzı temiz ve itikadı temiz olan zatlardan alınmalıdır. (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.