1. HABERLER

  2. KARS

  3. Kız Çocuklarının Okula Kazandırılması Projesi
Kız Çocuklarının Okula Kazandırılması Projesi

Kız Çocuklarının Okula Kazandırılması Projesi

Kars’ta Kızların Eğitimi Projesi (KEP) kapsamında 76 aile ile görüşülerek, 46 kız öğrenci ikna edilerek yeniden okula kazandırıldı.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, kısa adı Kızların Eğitimi Projesi (KEP) olan,...

A+A-

Kars’ta Kızların Eğitimi Projesi (KEP) kapsamında 76 aile ile görüşülerek, 46 kız öğrenci ikna edilerek yeniden okula kazandırıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, kısa adı Kızların Eğitimi Projesi (KEP) olan, Kız Çocuklarının Okullulaşma Oranının Artırılması Projesi kapsamında oluşturulan 30 kişilik ekip, Kars merkezde 76 aile ile görüşerek, bunlardan 46’sını ikna etti. İkna edilen ailelerin kız çocukları yeniden eğitim-öğretime başladı.
Kızların Eğitimi Projesi (KEP) kapsamında Öğretmen Evinde eğitim programı düzenlendi. Düzenlenen eğitimde aralarında STK’larında bulunduğu İl Müdürlükleri, Emniyet Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Basın Mensupları’na eğitim verildi.
Proje sorumlusu Orhan Topkaya, Kars’ta kız çocuklarının yeniden okula kazandırılması niçin 30 kişilik ekip kurduklarını ve il merkezinde 46 kız öğrenciyi ikna ederek okula kazandırdıklarını söyledi.
Orhan Topkaya, “KEP Projesi kapsamında amacımız bu eğimlerle kız çocuklarının eğitime kazandırılmasıyla ilgili katılımcıları bilinçlendirmek için kapasite geliştirme eğitimleri yapılmaktadır. Şuanda il ziyaret ekipleri yapılıyor. İl ziyaret ekiplerimiz, bu ziyaret ekiplerimiz hem okullara, hem de ziyaret kapsamında devamsızlık sorunları olan öğrencilerin evlerini ziyaret ediyor” dedi.
“46 KIZ ÖĞRENCİ YENİDEN OKULA KAZANDIRILDI”
İkna çalışmalarıyla 46 kız öğrencinin yeniden okula kazandırıldığına dikkat çeken Topkaya, “Bu kapsamda yaklaşık olarak 76 hane ziyareti yapıldı. Bu 76 hane içerisinde 26 haneye ulaşılamadı. Yani taşınmış olanlar var, adreste bulunmayanlar var. Ulaşılan aileler içerisinde 46 ailemiz, öğrencimiz ikna edildi. Şuanda eğitim-öğretime kazandırıldı” diye konuştu.
“30 KİŞİLİK İKNA EKİBİ OLUŞTURDUK”
30 kişilik ikna ekipleri oluşturduklarını ve çalışmalara başladıklarını ifade eden Orhan Topkaya, “Bu eğitimimizin devamı olan Kars genelinde, ilçelerimize de hane ziyaretleri yapılacak. Bu ziyaretlerimizde Eylül ayı içerisinde okullar açılmadan İl Ziyaret Ekibimiz 30 kişilik bir ekip, aile ziyaretleri planlayacak. Ve devamsızlık sorunu olan öğrencilerin evlerine giderek sorunu yerinde görüp, bire bir sorunu çözmeye yardımcı olacak” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.