1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kız Meslek Liseleri
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kız Meslek Liseleri

A+A-

Her okulun eğitime, yetişmeye, kültüre büyük katkısı vardır.
Bunların yanı sıra hayata hazırlama, meslek edindirme fonksiyonları yanında geleceğimiz gençlerin yetiştirilmesi önemlidir.
Liseye geçiş döneminde gençlerimizin okul seçme konusunda kararsızlığı, geleceğe bakış açısı ailelerini de etkilemektedir.
Çünkü gelecekte iyi bir meslek sahibi olabilmeleri için verilen bu kararlar gençlerimizin hayatında dönüm noktalarından birisidir. Bunun içinde çok önemlidir.
El becerilerini geliştirip, yaratıcılıklarını eğitim alanında da göstermek, bunu geleceğe taşıyarak meslek konusunda başarılara imza atmak isteyen genç nesil kısa yoldan hayata da atılmak istiyorsa lise seçimi konusunda daha bilinçli hale gelmiştir.
Becerilerini farklı alanlara yönlendirip, eğitim ve geleceklerini de bu hedef üzerine kurmak istiyorlar. Kız Meslek, Anadolu Meslek ve teknik liseleri bu dallarda eğitim almak isteyen öğrencilerin ortaokuldan sonra seçtikleri okulların başında geliyor.
Konya’mızda da bu alanda eğitim vermeye başlayan 5 lise bulunuyor. Bunlar içinde geçtiğimiz günlerde Gevher Nesibe Hatun Sağlık Meslek lisesini gezdim. Cidden okul pırıl, pırıl, yönetim öğrencilerin üzerinde daha iyi yetişmeleri i için tir tir titriyor. Eğitim ve öğretim kadrosu isim yapmış kişilerden oluşturulmuş. Çocukların gözleri pırıl pırıl ve bilgiye aç olduklarını, öğrenmek istediklerini her halleriyle belli ediyorlar.
Okulu Aysel Akar ve Adnan Yağcı ikilisi kafa kafaya verip bu okulu açmış ve eğitim ve öğretime, Konyalı gençlerin geleceğine destek veriyorlar. Zaten daha önce de eğitimle meşgul olan ikili bu konuda da iddialı olduklarını okul düzeni, temizliği ve öğretim kadrosuyla ortaya koşmuş bulunuyorlar.
Şimdi aklımıza şu soru gelebilir.
Bu okullara nasıl girilecek?
Kız Meslek liseleri ile Anadolu Meslek Liseleri arasında birçok fark bulunuyor aslında. Bildiğim kadarıyla Anadolu Meslek Liselerine giriş sadece lise giriş sınavlarında başarılı olan öğrenciler girebiliyor. Kız Meslek Lisesinde eğitim görmek isteyen öğrenciler ise Kız Meslek Liselerinde eğitim görmek isteyen mülakat sınavları sonrasında kontenjanlara göre istedikleri bölümlere kayıt olabiliyorlar.
Bu okullarda üniversiteye girmek isteyenlerde yeterli bilgi ile donatılıyor. Ayrıca bu meslek liselerinden sonra alanlarında iki yıllık yüksek okullara tercihen alınıyor. Eğer öğrenci kendi alanlarında tercih ettikleri bölümlerde üniversiteye gitmek isterse ona ek puan da veriliyor. İki yıllıklara sınavsız geçiş hakkından da yararlanıyorlar.
Okul bittikten sonra kısa yoldan hayata atılma imkânları da bulunmaktadır. Bu öğrenciler 3. Sınıftan itibaren staj yapmaya başlamaktadır. Bu süreçte gittikleri kurumlarda kendilerini gösterirler ve başarılı olurlarsa burada işlerine devam ediyorlar.
Burada benim dikkatimi çeken konu herhalde ailelerin çocuklarını bu okullara yönlendirmesinin ana sebebi de çocuklarının iş hayatına daha kolay girebilmededir.
Bir başka nokta ise öğrencilerin meslek liselerini tercihi yeteneklerini, becerilerini daha ileri seviyeye getirme çabasıdır. Böylece kendini daha kolay ispat etme olanağı buluyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.