1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kızı için işaret dili öğreniyor
Kızı için işaret  dili öğreniyor

Kızı için işaret dili öğreniyor

İstanbul’dan işi gereği Konya’ya taşınan Elif Koçak, 17 yaşındaki işitme engelli kızı Rabia ile rahat iletişim kurabilmek için işaret dili kursuna başladı

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

İşitme engellilerin dilini öğrenebilmek için açılan işaret dili eğitimlerine halk tarafından yoğun ilgi gösteriliyor. İlgi gösterenlerden biri de 17 yaşında işitme engelli kızı ile iletişim kurabilmek isteyen Elif Koçak. Eşinin işi nedeniyle İstanbul’dan Konya’ya gelen Elif Koçak, KOMEK işaret dili eğitimlerine katılıyor. İşitme engelli kızı Rabia ile daha sağlıklı iletişim kurabilmek istediğini belirten Elif Koçak, “İşaret dilini daha önceden de öğrenmek istiyordum ancak İstanbul’da böyle bir imkanım yoktu. Konya’ya geldikten sonra böyle bir yerin olduğunu öğrendim ve hemen kızım için kaydoldum.” dedi.

Elif Koçak işaret dilini öğrenmeden önce kızıyla kendi aralarında geliştirdikleri dil ve yazıyla anlaştıklarını ifade etti. İşaret dili öğrenerek daha kolay iletişim kurabildiklerini söyleyen Koçak toplumun engellilere olan bakış açısının değişmesi gerektiğine vurgu yaptı. Koçak yaşadıkları sıkıntıları şu şekilde anlattı: ““Herkes acıyarak bakıyor. Yazık Allah sabır versin diyorlar. Toplumun bu bakış açısından rahatsız oluyoruz ve bu bakış açılarını değiştirmelerini istiyoruz. Her birey nasıl ki bu toplumun parçasıysa, işitme engellide, görme engellide, tüm engelliler de bu toplumun birer parçasıdır. Bu Allahtan gelen bir farklılıktır. Normal bir insana nasıl bakıp davranıyorlarsa tüm engellilere de aynı şekilde davranmalılar. Kimi zaman ‘ne güzel ağzı var dili yok’ gibi cümleler dahi duyuyoruz. Biz bunları duymak istemiyoruz. Bu tarz olaylarda üzülüyoruz. Bu Allah’ın verdiği bir farklılıktır.” şeklinde konuştu.

KONYA’DA NORMAL OKULA GİDİYOR

İstanbul’dan Konya’ya taşınmalarıyla birlikte kızı Rabia’nın Konya’daki okulunda yaşadığı sıkıntıları dile getiren Koçak, kızının normal okula gittiğini, öğretmeninin ve arkadaşlarının dediklerini anlamadığına dikkati çekti.

İşitme engelli olan Rabi Koçak ise İşaret dili eğitmeni Ayşenur Sümeyye Karaaslan’ın çevirmenliği aracılığı ile yaşadığı sıkıntıları anlattı. Annesinin işaret dili öğrenmesiyle mutlu olduğunu ve aralarındaki bağın daha kuvvetlendiğini vurgulayan Rabia Koçak, “Annemin işaret dili öğrenmesi kolay oluyor. Benim işimi kolaylaştırdı ve aramızdaki bağ kuvvetlendi. Annem öğreniyor ama babamın da öğrenmesini isterdim. Çünkü işaret dili bilmediği için iletişimimiz zor oluyor. Sadece aile olarak değil normal insanlar da bilmeli. Dudak okuyabiliyorum ama hızlı konuştuklarında anlamıyorum. Dışarda gezerken biri durdurup saat ya da yer soruyor. İşitme engelli olduğumu öğrendiklerinde gidiyorlar.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.