1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Kızıma Nasihat
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Kızıma Nasihat

A+A-

Yeni bir eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Öğrenciler uzun bir dinlenmenin ardından okullarını ve öğretmenlerini özlediler. Artık eğitim öğretim zamanı. Uzun ve soluksuz maraton başlıyor. Yeni eğitim öğretim yılı çocuklarımıza, öğretmenlerimize ve milletimize hayırlara vesile olur inşallah.

Dün, üçüncü kızımızı da gelin ettik; sıra oğlanlarda…

Yüce Allahımızın (cc) evlenmeyi, yuva kurmayı bir görev, adalet ve geniş bir hayır vesilesi kılmıştır. Bu nedenle bizler de birer baba/ata olarak önderimiz ve örneğimiz Hz. Peygamberimizin (sav), kızı Fatıma (r.anha) ve damadı Hz. Ali (r.a) için yaptıkları hayır duaları, çocuklarımız için tekrar ediyoruz.

“Yüce Rabbimiz bu evliliği çocuklarımıza bereketli ve mübarek kılsın.

Rabbimiz (cc), onların nesillerini temiz, kendileriyle çocuklarını geniş rahmetinin anahtarı, yüce hikmetinin kaynağı ve Muhammed(sav) ümmetinin güvenlik sebebi kılsın.

Rabbimiz, onları ve zürriyetlerini, dişi ve erkek cinlerin ve şeytanların şerlerinden korumanı niyaz ediyoruz…

Rabbimizden (cc) kendimiz ve onlar için bol bol mağfiret diliyoruz.”

Bu vesileyle kızımın şahsında yuva kurmuş ve kuracak olan tüm kızlarımıza birkaç hatırlatmada bulunayım istedim.

Sevgili kızım! Bugünden itibaren bir erkeğin zevcesi, bir yuvanın kadını ve annesi oluyorsun. Bir erkekle hayatını birleştirmenin, sadece bu dünya hayatı için değil, ebedî âhiret hayatı da düşünülerek yapılması icap eden bir evlilik akdi olduğunu unutmamalısın.

Sevgili Damadım ve Sevgili Kızım!

Aile hayatınızı/evliliğinizi, Allah(cc)’ın hayat kitabımız olan Kur’ân-ı Kerim’de emrettiği sağlam prensipler üzerine kurup devam ettirmeniz gerekir. Yuvanızı, karşılıklı sevgi ve saygı ile ayakta tutabilirsiniz. Her ikiniz de birbirinize sevgi ve saygı beslediğiniz sürece, yuvanızda mutlu ve mesut olursunuz.  Aksi halde, dünyada manevî bir cennet olması gereken aile hayatınız, dünyada manevî bir cehenneme dönüşür; âhirette ise ne gibi bir acı sürprizlerin beklediğini çok iyi düşünmelisiniz.

Yüce Allah (cc), erkek ve dişi olarak iki cinsten yarattığı insanlara, fıtratları gereği bazı farklı hususiyetler vermiş, bunlarla ilgili görev ve sorumluluklar yüklemiştir. Evlilik, insanları yaradılış hususiyetlerinin dışına çıkaran değil, o hususiyetlere sımsıkı bağlı olarak yaşamalarını gerektiren bir kurumdur. Çağın getirdiği yanlış anlayışların tesiriyle, evlilikte erkek kadınlaşmamalı, kadın da erkekleşmemelidir. Her ikisi de, yaratılışlarına ve kendileri için yaradan tarafından çizilmiş hayat programlarına uygun bir yaşantı düzenine girmelidir. Kısacası; Kur’ân ve sünnetlerde de açıkça belirtildiği gibi aile içinde erkek âdil, kadın ise itaatli olmalıdır. Allah’a ve Resulüne tam teslim olmuş bir erkeğin adaleti ve kadının itaati ile huzurlu bir aile yuvası ve dünya cenneti inşa edilirken, âhirette de ebedî cennet hak edilmiş olur. Çünkü bu dünyadan giderken götürebileceğimiz iki şeyden birisi iman, diğeri ise nikâhtır. Cenneti hak eden eşler, ebedî cennet hayatında da yeni bir yaratılışla tekrar beraber olacaklardır.

Her ikinize de tavsiyemiz şudur:

Ne kadar çok severseniz, o kadar çok sevilirsiniz. Ne kadar çok saygı duyarsanız, o kadar çok saygı duyulursunuz. Ne kadar çok fedakârlık yaparsanız, o kadar çok fedakârlık görürsünüz.

Kur’ân ve sünnete uygun her hareketiniz ve sözünüz ibadettir.

Unutmayın ki; ilk adımı hanginiz atarsa ilk sevabı da o alır.

Sevgili Damadım!

Hz. Peygamber (sav) Efendimiz’in Vedâ Hutbesindeki; “… Ey insanlar! Kadınların haklarına riayet etmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz, kadınları Allah’ın bir emaneti olarak aldınız. Onların namuslarını ve ismetlerini Allah adına söz vererek kabul edindiniz. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onların sizin aile şerefinizi korumaları ve evlerinizi sizin hoşlanmadığınız hiç kimseye açmamaları, çiğnetmemeleridir….” Emir ve tavsiyelerini aklınızdan çıkarmayın.

Hesap günü bilinciyle her iki dünyada da meveddet içerisinde, muhabbet dolu bir birliktelik/aile hayatı diliyoruz.

Mutlulukların paylaşılarak çoğaldığı bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmayan tüm akraba, dost ve arkadaşlarımıza da teşekkür ediyor, hayır dualarınızı bekliyor, saygılar sunuyoruz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.