1. HABERLER

  2. KARAMAN

  3. KMÜ Öğrencileri Yatağa Bağımlı Hastaların Yaşadığı Zorluklara Dikkat Çekti
KMÜ Öğrencileri Yatağa Bağımlı Hastaların Yaşadığı Zorluklara Dikkat Çekti

KMÜ Öğrencileri Yatağa Bağımlı Hastaların Yaşadığı Zorluklara Dikkat Çekti

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından ‘Yatağa Bağımlı Hastaları Anlama’ etkinliği düzenlendi.Yüksekokul öğrencileri ve öğretim elemanlarının katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikle...

A+A-

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından ‘Yatağa Bağımlı Hastaları Anlama’ etkinliği düzenlendi.
Yüksekokul öğrencileri ve öğretim elemanlarının katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikle yatağa bağımlı hastaların yaşadığı zorluklara dikkat çekildi. KMÜ Kütüphane bahçesinde bir araya gelen yüze yakın öğrenci yatağa bağımlı hastaları anlamak amacıyla hareketsiz bir şekilde çimlere uzandı. Birçok öğrenci hareketsiz kalma konusunda başarısız olsa da yatağa bağımlı hastaları anlama ve üniversitedeki diğer öğrenci arkadaşları için farkındalık yaratma konusunda anlamlı bir etkinliğe imza attı.
“HAREKET EDEMEMEK ÇOK ZOR BİR DURUM”
Etkinlikle ilgili değerlendirmede bulunan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakımı Programı Öğretim Görevlisi Keriman Yıldız, öğrencilerle birlikte yatağa bağımlı olarak yaşayan hastaların duygularını bir nebze olsun anlamak amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirterek, “Bu hastalar çok zor koşullarda yaşamaya çalışıyorlar. Vücutlarında ağrıyan kısımları olmasına rağmen kendilerini düzeltemeyen bu hastalar aynı zamanda mahremiyetleri gereği de rahatsızlıklar yaşayabiliyorlar. Umarım öğrencilerimiz bu uygulamadan iyi sonuçlar çıkartır ve düzenlemiş olduğumuz etkinlikle yatağa bağımlı hastalarımızın yaşamış oldukları sıkıntılara daha fazla dikkat çekmiş oluruz” diye konuştu.
“YAŞLI BAKIMI PROGRAMI ÖĞRENCİLERİ DUYGULARINI PAYLAŞTI”
Etkinlikte söz alan Yaşlı Bakımı Programı öğrencilerinden Kübra Güzel sık sık huzurevlerinde staja gittiklerini fakat bu aşamada hastaların psikolojilerini çok fazla anlayamadıklarını ifade ederek, “Onlara ne kadar yardımcı olmaya çalışsak da onları tamamen anlayamıyoruz. Yapmış olduğumuz bu uygulama ile onları daha iyi anlamaya çalıştık. Hastalarımızın yaşadıklarını temsili olarak da olsa yaşamanın, en azından anlamaya çalışmanın bizim açımızdan yararlı olduğunu düşünüyorum” dedi.
Öğrencilerden Büşra Saatçioğlu ise, etkinlik süresince çok zorlandığını söyleyerek, “Kıpırdayamamak, vücudunuz kaşındığında kaşıyamamak, ihtiyaçlarınızı karşılayamamak gerçekten zor bir durum. Yaşanan sıkıntıları anlatarak bu hissi elbette ki yaratamayız fakat deneyerek onları anlamaya çalışabiliriz" şeklinde konuştu.
Yaşlı Bakımı Programı öğrencisi Zeynep Saç da, bu tip etkinlikleri çok faydalı bulduğunu ve elinden geldiğince bu uygulamalarda yer aldığını vurgulayarak, “Ailemde çok fazla yaşlı var ve onları anlamak hoşuma gidiyor. Uygulamayı yaparken kimsenin bana yardımcı olamayacağını düşündüm, yalnız olduğumu hayal ettim ve bunun düşüncesi dahi sıkıntı vericiydi. Kimseyi bu duruma düşürmemeye gayret göstermemiz ve hastalarımıza daha fazla ilgi göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.