1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Koalisyon Doğmayacak Mı?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Koalisyon Doğmayacak Mı?

A+A-

Tarih 7 Haziran 2015
Türkiye’de genel seçimler yapıldı.
Tablo ortada:
AK Parti : 258,
CHP : 132,
MHP : 80,
HDP : 80 Milletvekili çıkardı. Seçimlerde vatandaşın verdiği görev koalisyonla hükümetin ülkeyi idare etmesidir.
Aradan geçen zamana rağmen, Türkiye’de yaşanan olaylar ve koalisyon görüşmelerinde pek önemli bir mesafe kat edilmedi.
Gelinen noktada AK Parti + CHP görüşmeleri sonunda CHP’li Haluk Koç “ Gelinen noktada AK parti ile anlaştığımız noktalar var. Müzakere ile giderilebilecek sorunlar var” dedi. Ancak gerek AK parti, gerekse CHP’nin bir araya gelmesinin oldukça zor olduğu görülmektedir.
MHP’nin tavrı ve bazı yalanlamalara rağmen yaptığı açıklamalar ise kafaları karıştırmaya devam ediyor.
Başbakan Ahmet Davutoğlu yeniden hükümeti kurmak için 9 Temmuz’da Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’dan görevi aldı. Bu görev ile Davutoğlu mecliste bulunan partilerle görüşme yaptı. Ancak en çok görüşme CHP ile yapıldı.
Kamuoyunun da isteği ve kafalardaki şekle göre Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ise AK Parti + CHP koalisyonundan çok, MHP destekli bir azınlık hükümeti istemektedir. Tabi ki, arkasından da seçim…
HDP’liler ise gelişmeleri provaka etmek için ellerinden geleni yaparken, verdikleri beyanatlar ise adeta başka bir dünya insanının verdiği demeçleri yansıtıyor, ortalığı geriyor. Bunlara bazı çevrelerde çanak tutuyor.
Bana göre seçimden sonra Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan AK parti + CHP koalisyon hükümetine pek sıcak bakmadı. Bunun başlıca nedeni bence CHP + HDP yakınlığı olabilir. Ancak 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise verdiği beyanatlarla Almanya örneği ile AK Parti + CHP koalisyonuna işaret etti. Böylesine gergin ortamdan çıkmak adına geniş tabanlı bir koalisyon hükümetini işaret etti. Seçimin ülkenin çıkarına olmayacağını belirtti.
Siyaset bilimci Giovanni Sartory’nin anlayışı ile “ Yönetebilirlilik” olması gerekir. Kabul edilir yada edilmez bilemiyorum ama, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a erken seçim enjektesi verilmemelidir.
Ülke için, sorunlarının çözümü için terörün üstüne daha etkin gidilebilmesi için 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dediği gibi Uyumlu ve geniş tabanlı bir hükümet en kısa zamanda kurulmalıdır. Burada uyum noktasında ise bence CHP olmaz ise MHP ile hükümet kurulmasına çalışılmalı ve her iki partide bazı fedakarlıklar yapmalıdır. Ülkenin çıkarları bunu gösteriyor gibi…
 

Bu yazı toplam 182 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.