1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Koalisyon Hemen Kurulmalı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Koalisyon Hemen Kurulmalı

A+A-
TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, son günlerde artan şiddet olayları ve koalisyon görüşmeleri hakkında bir açıklama gönderip değerlendirmezi istemektedir. Tarkan Bey’in bu dileğine sanırım Konya ve Türkiye’de hiç kimse “hayır” diyemez. Ancak bir türlü de koalisyonu bulamadık.
TÜRKKONFED   yönetim kurulu başkanı Tarkan Kadoğlu Ülkemiz son zamanlarda ne yazık ki başta PKK ve IŞİD   olmak üzere şiddet sarmalının içine girmiştir. Yaklaşık üç yıldır devam eden çatışmasızlık ortamı ve TÜRKONFED olarak “iktisadi ayağı üstlendiğimizi” söylediğimiz çözüm süreci büyük bir kriz ile karşı karşıyadır. Her gün asker, polis, sivil insanlarımız hayatlarını kaybetmekte ve toplumsal huzur bozulmaktadır.” Yorumunu yapmaktadır.
Ülke, ekonomik istikrar, siyasi belirsizlikler ve çatışmaların yeniden başlamasından kaynaklı büyük bir risk ile karşı karşıyadır. Özellikle çözüm sürecinin aksaması ve Suriye’de gelişen olaylar Türkiye ekonomisinde önemli kırılma noktaları yaratacak ölçekte meselelerdir. Global ekonomik gelişmeler, gelişmekte olan ülkeleri gittikçe zorlaşan bir ortamın beklediğini işaret etmektedir. Son üç yıldır özel sektör yatırımlarının bir duraklama gözlenmektedir. İhracat oranları düşüşte ve büyüme rakamları umut edilenin altındadır.
TÜRKONFED olarak Türkiye’nin her köşesine yayılan üye iş insanları federasyonlarımızla yaptığımız istişareler sonucunda, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik anlamda belirsiz bir döneme girmesinin ağır sonuçları olacağını düşünüyoruz demektedir ve haklıdır.
Bu nedenle;

Hâlihazırda devam eden koalisyon görüşmeleri artık olumlu bir şekilde neticelendirilmeli, en geniş toplumsal uzlaşmayı içerecek şekilde ve tüm makul kesimlerin talep ettiği şekilde koalisyon hükümeti kurulmalıdır. Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha yoktur. Yeniden seçim tartışmaları siyasette itibar, ekonomide güven kaybına yol açacaktır. Toplum yeniden seçim değil, uzlaşma istiyor. Toplum, Türkiye’nin demokratik ve ekonomik reformlarına kaldığı yerden devam etmesini istiyor. Toplum, barış ve huzur istiyor.
Umarım Türkiye’yi yönetenler bu uyarıları dikkate alır ve Türkiye’nin yeniden seçime gitmeden, en azından birkaç yıl koalisyonla sağlık biçimde yürütülmesi sağlanır ve işler rayına oturtulur. Terörün beli kırılır. Daha sonra ise seçim düşünülebilir.
Son bir ayda gerçekleşen terör olaylarında onlarca güvenlik görevlisi şehit oldu, yine masum onlarca vatandaş hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Silah bırakıp sınır dışına çekilmek yerine eylemleriyle "Çözüm Süreci"ni sabote eden bölücü terör örgütü PKK, KCK'nın geçen ay "barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından hain saldırılarını artırdı. Terör olayları nedeniyle yıllarca her alanda geri kalan ve kalkınamayan Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da, "Çözüm Süreci"nde devletin yaptığı reformlar, yatırımlar ve teşviklerle eğitim, ekonomi, sağlık, turizm, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere her alanda büyük değişim ve gelişim yaşandı. Sözde Kürt halkının haklarını savunan terör örgütü aslında en büyük darbeyi de böylece bölgeye ve Kürt halkına vurmaktadır.
PKK  ve HDP Kürt halkının  haklarını savunmamaktadır. 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye oy veren halk, terör yapın, kan akıtın diye bu partiye oy vermemiştir.
Bunun sağır kulaklar, köz gözler görmektedir.
 
Bu yazı toplam 131 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.