1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kobi'lerle güçlü ve güvenli yarınlara Buluşması Konya'dan start verdi
Kobi'lerle güçlü ve güvenli yarınlara Buluşması Konya'dan start verdi

Kobi'lerle güçlü ve güvenli yarınlara Buluşması Konya'dan start verdi

Anadolu'nun üretimi ve ihracatı ile yükselen şehirlerinde, yerel işletmelerin küresel rekabette ayakta kalabilmeleri için sigortacılık sektörü açısından alabilecekleri önlemlerin konuşulduğu “KOBİ’lerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara” buluşmalarının ilki Kony

A+A-

"KOBİ'lerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara" projesi kapsamında KOBİ'lerin gelişimlerine katkıda bulunmak ve risk yönetimi konularında kapsamlı bilgiye ulaşmalarını sağlamak amacıyla Allianz Türkiye koordinasyonunda bir dizi Anadolu buluşmaları gerçekleştiriliyor. Konya Ticaret Odası'nda düzenlenen ilk buluşma, Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, Konya Vali Yardımcısı Hasan Karakaş, Allianz Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Turul, Allianz Sigorta Genel Müdürü Arif Aytekin, Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü ve Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk'ün katılımı ile gerçekleşti.

Her iki KOBİ’den biri sigortasız

Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99’unu, toplam istihdamın yüzde 78'ini, ihracatın yüzde 56’sını KOBİ'ler karşılıyor. KOBİ'ler rekabet güçlerini artırırken, kendilerini fiziki, coğrafi risklere ve dünyadaki her türlü politik ve ekonomik gelişmelere karşı da korumak zorunda. Türkiye ekonomisinin belkemiğini oluşturan KOBİ'ler ne yazık ki olası risklere açık olarak faaliyet gösteriyor. Sigortacılık ve risk verileri açısından bakıldığında, neredeyse her iki KOBİ’den biri sigortasız ve tamamen riske açık.

Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan KOBİ'ler kırılgan yapılar ve ani oluşan şoklara karşı dayanıksızlar. Genel olarak işletme sermayelerinin azlığı ve yoğun biçimde dış kaynak kullanmak durumunda kalmaları KOBİ’leri kırılgan yapan temel unsurlar. Allianz Sigorta Genel Müdürü Arif Aytekin, buluşmada yaptığı konuşmada "Sigorta, tam da bu noktada devreye giriyor. Günümüzde KOBİ’lerin daha dirençli yapılara dönüşmesi, uzun ömürlü ve kalıcı olmasının en önemli araçlarından birisi sigorta. Türkiye Sigorta Sektörü’nde yaşanan büyük çaptaki yangın hasarları sonucu meydana gelen maddi zararın yıllık 400 milyon TL’ler seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. KOBİ'lerin uğradıkları hasarlar tek başına ağır maddi kayıplara neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda yürüyen işleri uzun süreler boyunca kesintiye uğratarak, maddi kayıpların boyutlarını daha da artırıyor. Sigorta sektörü hasar gerçekleştikten sonra zararı maddi olarak karşılamanın yanı sıra olası riskleri analiz edip gerekli önlemlerin alınması yönünde de çalışıyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de KOBİ ölçeğindeki işletmelerin ortalama ömrü 10-12 yıl

Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, Türkiye’de KOBİ ölçeğindeki işletmelerin ömrünün ortalama 10-12 yıl civarında olduğunu belirtti. İkinci kuşağı görebilen işletmelerin oranının yüzde 30 olduğunu söyleyen Taylan Türkölmez "üçüncü kuşağı işletmelerin sadece yüzde 2-3’ü görebiliyor. Bu durum ülke ve toplum için büyük değer kayıplarına yol açıyor. Ülke ekonomisinin belkemiğini oluşturan KOBİ'lerin daha uzun ömürlü, kurumsallaşmış ve risklerden korunmuş olmaları gerekiyor" dedi.

Özellikle KOBİ’ler için en büyük riski fiyat odaklı rekabet oluştururken, fiyatlarda indirime gidilmesi, doğal afetler, yangın ve hırsızlıklar risk faktörleri arasında yer alıyor. Düşük tüketici talebi yüksek risk faktörleri arasında yer alırken, itibar zedelenmesi ve lojistik ile nakliyat riskleri ana risk faktörleri olarak öne çıkıyor.

Konya'da sigortasızlık oranı Türkiye ortalamasının üzerinde

Makine imalat sanayi, otomotiv yan sanayi, tarım makineleri, araç üstü ekipmanlar, ayakkabıcılık ve gıda sanayisinde katma değeri yüksek ürünler üreten Konya, yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ihracatı, 9 organize sanayi bölgesi ve 2 teknoloji geliştirme bölgesi ile gelişmiş bir sanayi altyapısıyla Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip. 30 binin üzerinde KOBİ’si, 2 bine yakın ihracatçı firması ile Türkiye için dinamik bir dış ticaret potansiyeli taşıyan şehir, üretimini 170 ülkeye ulaştırıyor. “KOBİ’lerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara” projesi ile ihracat kapasitesi ve potansiyeli ile iddialı olan Konya KOBİ’lerinin Türkiye ortalamasının üzerinde bir sigortasızlık tablosu var. Konya’da 2015 yılı trafik sigortasızlık oranı yüzde 28,24 ile Türkiye ortalamasından daha yüksek. Konya’da yüzde 86,15 olan kaskosuzluk oranı, yüzde 72,67 olan Türkiye ortalamasının üzerinde. Şehrin 2015 DASK sigortalılık oranı da yüzde 33,50 ile yüzde 41,20 olan Türkiye ortalamasının altında.

Yönetim Kurulu Üyesi Arif Aytekin "Konya’da faaliyet gösteren 30 binin üzerinde KOBİ'nin yangına yönelik güvenlik önlemleri de yetersiz. İşletmelerin gerekli yangın güvenlik önlemlerini aldıktan sonra olası zararlar için yangın ve sorumluluk sigorta ürünlerini temin etmeleri, işletmelerin devamlılığı için faydalı. Aynı şekilde işletmeler için kâr kaybı, ürün sorumluluk sigortası, ihracatçılar için “Alacak Sigortası” gibi sigorta ürünleri de önemli riskleri güvence altına alıyor. İhracatçılar için “Nakliyat Poliçeleri” de sevkiyat güvencesi için gerekli. Turizm, Konya’nın gelir getiren önemli sektörlerinden... Turizm tesislerinin sorumlulukları için otel yangın ve sorumluluk gibi sigorta ürünleri risklerin karşılanması açısından önem taşıyor" dedi.

KOBİ’lerin ekonomik ve finansal yönden çeşitli sıkıntılar yaşadığını ifade eden Aytekin, bu sıkıntılar sürerken KOBİ’lerin “şimdi bir de sigortaya mı para ayıracağım” düşüncesinde olduklarını ancak verilerin tam tersini gösterdiğini belirtti.

2015 verilerine göre sigorta sektörü yaklaşık 11,5 milyar TL’lik net hasar ödedi. Trafikte yaklaşık 4 milyar TL, kasko’da 3,5 milyar TL, tarım sigortalarında 163 milyon TL, mühendislik sigortalarında 204,5 milyon TL hasar ve tazminat ödemesi yapıldı. Hayat sigortalarında ise yaklaşık 2 milyar TL’lik tazminat ödendi. Arif Aytekin, " bu tazminatlar, on binlerce kişinin geleceğini, ekmeğini, işini, sağlığını kurtardı. Bu veriler sigortanın, boşa harcanan bir lüks olmadığını, işinizi gücünüzü, sağlığınızı, geleceğinizi güvence altına almak olduğunu çok net gösteriyor." şeklinde konuştu.

Öğrencilerle kariyer buluşması yapıldı

“KOBİ'lerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara” buluşmasının, Allianz Platformu Motto Müzik’in ünlü Youteber’ları Timur Akkurt ve Ekin Kollama’nın da yer aldığı ikinci bölümünde Konya Selçuk Üniversitesi öğrencileri ile "Kariyer Buluşması" gerçekleştirildi. Gençlerin kariyer planlamalarını doğru yapmaları ve bilinçli tercihler ile mesleklerini seçmelerini sağlamak amacı ile düzenlenen “Kariyer Buluşması”nda öğrenciler, Allianz Türkiye uzmanlarınca özgeçmiş hazırlama ve mülakat tekniklerine kadar birçok konuda bilgilendirildi.

Proje kapsamında 28 Nisan Perşembe günü, Allianz Türkiye risk uzmanları tarafından KOBİ’lere risk yönetimi eğitimi verilecek. Bir gün sürecek ücretsiz eğitim programı KOBİ'lere iş güvenliği hakkında derinlemesine bilgi verecek.

“KOBİ’lerle güçlü ve güvenli yarınlara” projesi, 4 Mayıs Çarşamba günü Kayseri ve 17 Mayıs Salı günü Gaziantep buluşmaları ile devam edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.