1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KÖKÜNDEN TEMİZLEYİN !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KÖKÜNDEN TEMİZLEYİN !

A+A-

24 Haziran seçimleri çok şeylere gebe gibi göründüğünü konuştuğumuz, yazdığımız arkadaşlar belirtiyor.

Halkın bir çok bölümü de aynı görüşte.Ben buradan şu kazanır, bu kaybeder demek istemiyorum. Çünkü  kimsenin oyunu kimse ipotek altına almaz. Alanlara şaşıyorum ve kınıyorum.

Ancak  seçim öncesi  mecliste bulunan partiden, gerekse muhalefet partisi CHP ve  muhalefet mi, iktidar mı olduğunu kestiremediğim MHP  geçmiş vekillerin çoğunu devre dışında, ya da umutsuz sıralara koydular.

Kimse kusura bakmasın.Enteresan şeyler yaşanmaktadır.

 FETO kalkışmasından sonra   özellikle  Cumhurbaşkanı  R. Tayyip Erdoğan bu hainlerin yakalanması ve temizlenmesi için  büyük çaba gösteriyor. Ancak çorap söküğü gibi nereye elinizi atarsanız içeride ve dışarıda FETO’cular çıkmaktadır. Kimisi hala saklanıyor.Yine halkın kafasında  FETO’cu olarak bilinen kimseleri  rahatça dışarıda dolaştığını, gariban memur, öğretmen, polis  gibi kimselerin ve ilgisizlerin sıkıntı çektiklerini belirtiyorlar.

Zaman zaman SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu  “ AK parti içinde FETO’cu arıyorsanız yüzde 60’ı  Fetocudur” demiştir. Bu tespit doğrudur, yanlıştır ama, sanki seçim sonrası reis bunlara da el atacak ve temizlik asıl 25 Hazirandan sonra olacak gibi görünüyor.Çünkü AK Parti’de ’ Konya’da dahil  mevcut milletvekillerinin neredeyse yarıya yakını listede yer almadı. Tabi ki yanlış anlaşılmasın  liste haricinde kalanlara hepsine FETO’cu deme haksızlık olur. Ancak sırıtanların temizlenmesi de gerekir.

Zaten bazı AK Partili dostlarımızda  uzun zamandır AK Parti  içinde bir ‘temizlik’ten söz ediliyorlar.
Asıl merak edilen şey, eğer Erdoğan, 24 Haziran’dan başarıyla çıkarsa bu milletvekillerini neyin beklediği... İster misiniz, bazıları için ‘FETÖ’ soruşturması açılsın.
Ankara kulislerinde konuşulanlara bakılırsa bu ihtimal hiç de yabana atılacak cinsten değil.
‘Bizde FETÖ’cü yok’ tezini işleyen AKPARTİ, tartışmaların alevlendiği dönemlerde ister istemez ‘temizlik’ten de söz etmek zorunda kaldı. 2016 yılında AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, o günlerde gündeme gelen AK Parti  içindeki ‘FETÖ’cülerin temizlenmesi ile ilgili tartışmaların dillendirilmesi üzerine şöyle diyordu:
“Ak Parti’nin içinde FETÖ’cü varsa, Ak Parti kadroları kendisi temizler” demişti. Sanırım 24 Haziran seçimleri için bu  temizlik ve milat hareketi olacaktır.‘Temizlik’ tartışmaları 2017 referandumu döneminde sürdü. Ancak yeterli olmadığını herkes kabul etmektedir.Referandum sonrası Erdoğan AKP Genel Başkanlığı koltuğuna da oturunca bir ‘metal yorgunluğu’ fırtınası esti partide. İl başkanları, ilçe başkanları, büyükşehirlerin de aralarında olduğu belediye başkanları istifaya zorlandı.
Kimi direndi, kimi ağladı. Ama hepsi de istifa etmek zorunda kaldı. Neden istifalarının istendiği, varsa ‘suçlarının’ ne olduğu hâlâ bilinmiyor.
Hatırlarsanız bu yıl nisan ayında AK Parti  sözcüsü Mahir Ünal, şöyle bir cümle kullandı:“Bizim kendi içimizde yaptığımız temizlik tamamlandı. İlçe yönetimlerimize, gençlik, kadın kollarımıza hepsine varıncaya kadar biz çok titiz çalışma yaptık ve çok titiz bir ayıklama gerçekleştirdik.”
Peki kimdi bu ‘temizlenenler’, haklarında bir dava açıldı mı?
Sağır sultanın bile duyduğu; AK Parti  içinde Bylock kullandığı iddia edilen milletvekilleri... Muhalefet partilerinin milletvekillerinin ‘FETÖ’cü suçlamaları....
Gülen’i ziyaret eden milletvekillerinin el pençe durdukları fotoğraflar...
Gelgelelim şimdi Reşat Petek dahil ,Parti ’nin Darbe Araştırma Komisyonu’ndaki başkan, başkan yardımcısı ve üç üyesi ile partinin yarıya yakın milletvekili listelerde yer bulamadı.
Erdoğan, bu konuda ne dedi: “Parlamentodaki prensiplerimize dikkat etmemiş, devamda hassasiyet göstermemiş arkadaşlarımızı listelere koymadık.”
AK Parti  listesi üzerinden yine bir ‘FETÖ’ kıyameti koptu.

Önceki gün  ortaya çıkan bir fotoğrafa göre, 2012’de Pensilvanya’ya giden 12 AK Parti  milletvekili Gülen ile birlikte çok samimi bir poz veriyorlardı.
İşte AK Parti ’nin  açıklanan milletvekili aday listesine göre bu 12 milletvekilinden beşi 24 Haziran seçimlerinde seçilebilecek yerlerden yeniden aday gösterilmişler.

Bilmem anlatabildim mi?
 


 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.