1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. Köle kadınların efendisini doğurması ne demek?
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

Köle kadınların efendisini doğurması ne demek?

A+A-

Günümüzde kölelik ve cariyelik müessesesi tamamen tarihin sarı sayfalarına karıştığına göre bu hadisi şerifİ bu gün nasıl anlamalıyız?

Günümüz kadınlarına bir göz atacak olursak, kadının doğurduğu kişi bazen onun katili, bazen tecavüzcüsü, bazen efendisi oluveriyor. Kadına baktığımız zamanda da günümüz emperyal/siyonist sistemlerde ”bir köle” gibi yaşamaya devam ediyor. Evinde eşi ve çocukları için çay dahi vermeyi eşitlik ilkesine aykırı görenler, güzellik salonlarında başkalarının ayaklarını yıkarlarken kendilerini özgür hissedebiliyorlar.

“Kölenin efendisini doğurması” hadisi şerifi de, kıyâmet alâmeti olup, günümüzde kadınlar üzerinden fikir yürüttüğümüz zaman çok görülen hadislerden biri haline gelmiştir. Anne ve babalar dünya hayatlarında resmen çocuklarının kölesi durumuna düşmüşlerdir. Çocuğum üzülmesin, çocuğumun hiç eksiği olmasın, çocuğuma kimse bir söz söylemesin düşüncesi bu durumu körüklemektedir.  Bu durum büyük şehirlerdeki toplu taşıma araçlarında (otobüs-metro) yolculuk yaparlar arasındakiler de  pek çok şeye şahit oldukları da çok sık rastlanan bir gerçektir.

Bazen insanlarımızın dertlerini dinliyorum bazen de insanların konuşmalarına kulak misafiri oluyorum ve dertlerine böylece şahit olmuş oluyorum.  Bazen de dertlerini dinliyorum veya dertlerimi anlatıyorum.

Metro veya otobüslerde bazen zorunlu olarak yapmış olduğum yolculuklarda sıkça şahit olduğum ve dikkatimi çeken hadiselerden biride, anne-babaların çocuklarının kölesi durumuna düşmüş olduklarını görüyorum. Kocası eşine kızar, çocuğu neden kendisi ile ilgilenmediği için annesine kızar, kayın valide gelinine kızar. Anne olan kadının kızacak kimsesi olmadığı için kayınvalidesi veya babasından farkında olmadan intikamını alma yoluna gider ve onlara asla bakmaz.  O halde kadın kölemidir?

Bu hadiseleri ve benzerlerini görüp duydukça sürekli aklıma hemen Peygamberimizin(s.a.v) kıyamet alâmeti diyerek bizlere duyurduğu hadisi şerif aklıma geliveriyor; “Köle kadın efendisini doğuracak. “ Bu ne anlama geliyor veya bugüne bu hadisi şerifi nasıl uyarlamalıyız?

İslâm âlimleri bu hadisi şerif hakkında değişik görüşlerde açıklama yapmışlardır. Hadisi şerif; “cariyenin efendisini doğurması” cümlesi günümüzde çok sık görülen hadiselerin ifadeleri; ahlâkî yapıdaki bu çöküşün görüntüleridir. Anne ve babalar resmen çocuklarının kölesi oluyorlar. Çocuk annesine hürmet ve hizmet edeceği bir yerde anne ve babalar çocuğuna hizmet ve saygı gösteriyorlar. Ayaklarının altına adeta yorgan oluyorlar.

Anne ve babalar, çocuğunun sanki bir hizmetkârı, çocuğunu ise onun efendisi gibi bir yetiştirme tarzında bir metotla yetiştiriyorlar. Ana-babaya itaat neredeyse yok olmak üzere, kadının doğurduğu çocuk, kendisini doğuran annesine köle muamelesi yapacak; evlat, kendi anne , babasına efendilik taslayacak.. Hatta ne anlayacaklar? Onların devri çoktan geçti gitti diyecekler! Artık bize verecekleri bir şey yok diyecekler. Çok tutucu bir ailem var diyecekler. Çok muhafazakar bir ailem var diyecekler. Sürekli başını ört,  kızlarla konuşma diyecekler. Bunlar artık çok eskilerde kaldı diyen çocuklar herhalde bu hadisi şerifi bir kez daha doğrulamış olacaklar.

Toplu taşıma aracında istemeyerek duyduğum bir hadise bunun en canlı şahidi durumundadır;  İki kadın biraz da sesli bir şekilde konuşuyorlardı. Evlat devlet memuru olmuş. Hatta Polis Memuru olmuş ama kendisine emek veren hatta yemeden içmeden çocuğunu okutan babasını dövdüğünü anlatıyor. Polis evlat babasına bunu yapmayı kendisine yakıştırıyorsa annesine neler yapmaz ki? Vay ki vay halimize demektir bu. Baba evladının bir telinin düşmesine dahi kıyamıyor ama evlat baya ve anneye kıyıp dövüyor. Bu durumu açıklayan çok şahane bir deyimimiz de var zaten: “Baba evladına bir bağ bağışlamış, evlat ise babasına bir cıngıl(çinğil) üzümü çok görmüş”.

Bugünün çocukları anne ve babalarını dövüyor, dışarıya atıyor, huzur evlerine terk ediyor, altın ve ziynetleri için öldürebiliyor, bunları hep duyuyoruz, veyahut basından okuyup izliyoruz.

Şunu iyi bilmeliyiz ki “herkes ektiğini biçecektir.” Gün gelecek, herkes yaptığının hesabını bir bir ödeyecektir.  Hiç kimse yaşattığını yaşamadan da ölmeyecektir..!

Bu kısa izahattan sonra şu soruyu sormakta fayda vardır. Bu ve bundan daha şeni(kötü) olan davranışlar bir kıyamet alâmeti değil de nedir?

Hadisi şerifte; kıyamete yakın bir devirde böyle tehlikelerin ortaya çıkacağını, büyüklere özelikle de Anne ve Babalara, ebeveynlere, büyüklere, hürmet ve saygının azalacağını haber vermektedir. Ailelerin çocuk yetiştirirken, yanlış metotlarını tekrar gözden geçirmeleri gerekmektedir.  Ailelere, dedeler-ebelere(ninelere), yeni anne ve babalara çok ciddi görevler düşmektedir. Hele bir de çocuk Avrupa ülkelerini gördüyse ki-  oralarda kardeş kardeşle evlenebiliyor, kayın peder boşanan gelini ile evlenebiliyor, kayın valide damadını koca olarak alabiliyor- günümüzde sosyal medyanın ve dizilerin aracılığı ile azgınlaştırdığımız, azmanlaştırdığımız çocuklarımıza söz geçiremediğimiz zamanlardan bu yana, çocukların dinî ve ahlâkî terbiyesini unutup sadece dünya eğitimine önem verdiğimiz günden beri kendi kıyametimizi zaten hazırlamaya devam  edip gidiyoruz.  Anne ve Babaya, büyüğe ve çevreye saygının kalmadığı bir toplum olarak hızla kendi sonumuzu hazırlamaya devam ediyoruz.   Selâm ve Dua İle!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.