Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kombassan

A+A-

İnsan vücudunun sağlıklı olarak ayakta kalması için iskeletinin de sağlıklı olması gerekir.
Ekonominin sağlıklı büyümesi, katma değer üretmesi ve istihdam oluşması için üretim yapan fabrikalar, bu kurum ve kuruluşları yöneten sağlıklı yönetimler, holdingler olması gerekir.
Türkiye bundan bir süre önce irili ufaklı holdingler ülkesi oldu. Sonrasında ise durum malum. Konya’mızda da birikimini bu tür holdinglere yatıran küçük ve büyük birikimli vatandaşlar birçok sözde holdinglerle birikimlerinin üzerine soğuk su içmek zorunda kaldılar.
Kuruluşları sağlam olmayan, sadece günü kurtarmak için tabelalar asıp, kendilerine büyük ekonomik şirketler gibi gösteren birçok şirket ve holdingler ise yönetimlerinde yetersiz olmasıyla ortadan kalktılar.
Sağlıklı kurumlar ve sağlıklı yönetimlerde belki çeşitli nedenlerle sarsıntılar geçirdiler, 28 Şubat sürecinde şu veya bu şekilde ve bu sürecin sermayeyi renklendirmeleriyle sıkıntılı dönemler geçirdiler.
Bunlardan birisi de Konya’da kurulan ve Türkiye’de gerek ismi, gerekse çeşitli alanlarda yatırımları ile kendinden haklı şekilde bahsettiren Kombassan Holding idi.
28 Şubat süreci bu holding için adeta tabir yerinde ise sermayesi, yapılanması ile boğaz sıkma politikası uyguladı ama, bugün bu holding sağlıklı bir yönetim sayesinde sıkıntıları aşarak yeniden emin ve dev adımlarla yoluna devam etmektedir.
Geçtiğimiz günlerde Holding’in yönetim kurulu başkanı Haşim Şahin’e bir ziyarette bulunduk ve sohbet ettik. Kararlı bir kişilik olan başkan Şahin “in bir hedefi var. Bu holding içinde üçlü ayağı sağlıklı ve uyumlu bir hale getirmek, ortakları mutlu etmek olduğunu söylemektedir.
Başkan Haşim Şahin üçlü ayağı işletmeler,
Çalışanlar ve
Ortaklar olarak göstermektedir.
Bu üçlü ayak sağlıklı olarak ve uyumlu şekilde olursa kurumun verimli ve hem ülke, hem de Konya ekonomisine olumlu katkılar yapacağını ve bu bilinç içinde çalıştıklarını belirtiyor.
Kombassan Holding yönetim kurulu Başkanı Haşim Şahin şu anda şirketin sağlıklı ve ne yaptığını bilen şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü, 6 bin direkt, 15 bin endirekt kişiye istihdam sağladıklarını, 28 şubat sürecinde kayıpları telafi etme yolunda ilerlediklerini belirtiyor ve bu konuda kararlı olduğunu gördüm.
Bilinçli ve inançlı bir yönetimin Kombassan’ı bu noktaya gelmesinde büyük katkısı olduğu dikkat edilirse, Başkan Haşim Şahin mütevazı bir şekilde konuşuyor ve şirketimizin buraya gelmesi takdiri ilahi diyor.
2 8 Şubat sürecine de bir benzetme yapan Haşim Şahin “ Allah bize o günleri bir daha yaşatmasın. Bizleri ayrıma tabi tutarak bir tarafta tam teşekküllü, bir tarafta hiçbir şeyi olmayan iki yer altı gemisini denize attılar. Ancak Allah’ın yardımı ile bir bu denizden küçük kayıplarla çıktık. Şimdi çalışma ve büyüme zamanıdır” dedi.
Kombassan Holding bünyesinde şu anda 32 tesis faaliyet göstermekte ve her yıl 4-5 şirket Türkiye’de ilk 1000 firma içinde yer alarak büyümeyi sürdürüyor.
Haşim Şahin 70’ine yakın ortaklarına birde müjde veriyor ve “ kayıplarımız telafi edilecektir. Buna paralel olarak Hindistan’da bir tesis daha kuruyoruz” demektedir.
Kararlı, inançlı ve Türkiye ve Dünya gerçeklerini iyi bilen, ekonomik göstergeleri değerlendiren Kombassan’ın gelecekte daha büyüyeceği ve Türk ve Konya ekonomisine olumlu katkı yapacağını düşünüyorum. Yolları açık olsun.

Bu yazı toplam 150 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum