1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. KOMBASSAN KONYA’ NIN DEĞERİ
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

KOMBASSAN KONYA’ NIN DEĞERİ

A+A-

Önceki günkü köşemizde kuruluş adı Kombassan, şimdiki ismi Bera Holding ile ilgili yönetim kurulu başkanı A. Rıza Alaboyun’un çok ortaklı şirketlerle ilgili yeni yapılan yasal düzenleme ile ilgili açıklamalarının bir bölümünü bugün paylaşacağıma dair söz vermiştim.
Açıklamaları niye iki bölümde paylaştık. Çünkü aldığımız bilgiler o kadar fazlaydı ki; köşemize sığmadı.
Bugün önce şu mesajı vereyim. Kombassan Holding’in kuruluşunda veya sonraki dönemlerde ortaklık için kim ne kadar para vermiş ise hepsinin kuruşuna kadar kaydı var. Yani sağlam bir emanet çizelgesi önümüze çıkıyor.
İkincisi tüm engellemelere ve açılan davaların ödemelerine karşılık mal varlığı ortaklarını mağdur etmeyecek değerde. Halen devam eden işletmeleri ise kağıt gibi, Aselsan ortaklığı gibi, Romanya ve Macaristan’daki rulman ve şanzıman gibi, yazılımlar ve PVC gibi katma değeri yüksek üretim yapıyor.
Dünyaca ünlü otomobillerin bazı yedek parçalarını Bera Holding üretiyor.
Çok acı tarafı ise Faisal finans gibi, Aır Alfa gibi, Petlas gibi milyon dolarlık işletmelerinin yok pahasına sattırılması.
Başkan Alaboyun anlatırken yüreğimizi sızlatan satış hikayesini bilin. Bilin ki bu ülkenin öz sermaye ile kalkınma hamlesi başlatmak isteyenlere kimlerin pranga vurduğunu öğrenin.
O yıllarda Holdingin bir iştiraki olan Faisal Finans kuruluşu elinde gücü olanlar tarafından sattırılmaya zorlanıyor. O günkü Holding yönetimi baskılara dayanamayarak 7 milyon dolara satılıyor. Alan kişiler yani günün tabiriyle sermaye, Faisal Finans’ın yüzde 60’lık hissesini 1.5 milyar dolara satıyor.
Burası çok önemli. 
Hani İstanbul merkezli vurgun haberleri yapan medya vardı ya. İslami Holding diye iftira ata ata haber yapanlar, onları TBMM’ne taşıyanlar vardı ya bu satıştan bir kelime bahsetmedi. 7 milyon dolara aldıkları bir finans kuruluşunun yüzde 60 hissesini 1.5 milyar dolara satanlara “Bunu nasıl yaptınız” diye soran olmadı.
Petlas, Air Alfa hep elden çıkartıldı.
TBMM Araştırma Komisyonu bir de Haşim Bayramı ve o günkü yöneticileri davet etse de bu milletin hakkını kimler nasıl ve kimlerin desteğiyle yemiş ortaya çıkarsa. 72 bin ortak para verdi. Birileri de bunun kaymağını yedi.
Başkan Alaboyun Almanya da açılan bir davanın savunma seyrini de paylaştı.
Ortak Avukatı Alman Mahkemesinde şöyle savunma yapıyor. “ Müvekkilim Holdinge faiz geliri elde etmek için borç para verdi. Geri istiyoruz.”
Alman yargıç :  “Parayı vereli çok uzun süre olmuş. Sonra siz Müslümansınız ve sizin inancınızda faiz haramdır. Bildiğimiz kadarıyla para, kar payı dağıtan bir holdinge ortaklık için verilmiş. Faiz geliri en fazla yılsonunda sahibine ödenir. Yıllar sonra değil.”
Yeni yasal düzenleme çıkmasaydı dava açan 2 bin 500 kişi holdingin mal varlığının tamamına yakınını almaya hak kazanacakmış. Yani geriye kalan ve ortaklık için para ödeyen 72 bin kişi de ‘ah- vah’ diyecekmiş, Çalışanlar hariç.
Alaboyun,  “Yeni yasal düzenleme ile bu insanların hakkı kurtarıldı. Holding kurtarıldı, işletmeler kurtarıldı, üretim kurtarıldı. Elimiz kolumuz bağdan kurtarıldı” diyerek üretime, istihdama, ihracata müjde verdi.
Konya ya ve ortaklarına müjde verdi. Kar payı bekleyenlere müjde verdi.
Allah’ım yar ve yardımcıları olur inşallah.

Bu yazı toplam 1604 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar