1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KOMEK SERGİSİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KOMEK SERGİSİ

A+A-

Bizde bir söz vardır:
“Yiğidi öldür, hakkını kem etme”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek 3 dönemdir Belediye Başkanlığı yapmaktadır. Bir çok konuda eleştirdiğimiz  yönleri vardır.Ancak özellikle  Konya ve Türk kültürü hakkında yaptığı hizmetler küçümsenemez.

Gerçi Konya Belediyeleri içinde Meram Belediyesi’nin de bu konuda çalışmaları azımsanamaz. Yine Karatay Belediyesinin çevre ve park çalışmaları takdire şayandır.

KOMEK’ in bildiğim kadarıyla babası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalarla Cumhurbaşkanı  R. Tayyip Erdoğan’a aittir. İstanbul Belediye Başkanlığından sonra bölgede en büyük ve kapsamlı çalışmayı Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmaktadır.

Kültür, sanat ve istihdam amaçlı yapılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kültür ve Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı ile KOMEK Müdürlüğünün  organize ederek halka sunduğu  sergi takdire şayandı.

“Endülüs’ten Selçuklu’ya” Altın Dokunuşlar” imajıyla yapılan sunumda
Konya Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu’nun ve ekibin çabası her türlü alkışa layıktı.

 Büyükşehir Belediyesi “Altın Dokunuşlar Sergisi”nin; sanatın vatan için, millet için olduğunu da gösterdiğini, aynı zamanda “İslamifobi”yaya Konya’dan bir mesaj verildiğidir.

Dünyada bir hafta, on gün gibi uzun süreli etkinlik yapmak çok kolay bir organizasyon değildir. Karnaval var, şenlik var ama bunların hepsi en fazla birkaç gün, en fazla bir hafta devam eder.

Konya büyükşehir Belediyesi, “ Endülist’ten Selçuklu’ya “ Altın Dokunuşlar adı altında KOMEK sergisi en uzun süreli etkinlik  olarak TARİHE GİRECEKTİR.

Olimpiyatlar bile bilmem kaç şehirde, kaç ayrı salonda yapılır.
Uzun süreli olan, değişik ülke ve illerden binlerce insanın yoğun ilgi gösterdiği bu etkinlikler sadece Konya da yapılıyor.Edindiğimiz bilgilere göre bu sergiyi Konya ve Konya dışından gelen misafirlerle yaklaşık 100 bin kişi ziyaret etmiştir. Büyükşehir Belediyesi’nin omuzlarında yapılan bu sergiye gelenlere huzur  verdiğini ve gelenlerin hayranlıklarını gizleyemediklerini gördüm.
KOMEK sergisinde neler yoktu ki…

Öğretmen ve öğrencilerin EL EMEĞİ, GÖZ NURU İLE ürettiği Endülüs, Selçuklu ve Osmanlı izlerini taşıyan göz nuru, alın teri ve büyük gayret sonucu oluşan iki bin 17 eser.
Sergiyle birlikte konferanslar, söyleşiler, müzik dinletileri, yarışmalar, yemek programları ve ilçe gezilerinin organizasyonları da yapıldı.
Türkiye’nin en başarılı ve en yaygın kurslarından biri haline gelen Büyükşehir Belediyesi’nin KOMEK çatısı altında 13 yıldır sürdürdüğü meslek edindirme kursları, aynı zamanda Konya ya bayram havası yaşatıyor.
Büyük bir kültürel şenlik olarak gerçekleşen bu güzel organizasyona imza atan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Basın Yayın Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu, KOMEK  MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNİ CANI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM. Bu tür sergiler Türk insanın becerisini de sergilemektedir.“Konya dünyanın lider şehirlerinden birisi olduğunda Türkiye de lider ülke hedefine bir adım daha yaklaşacaktır. Çalışmalarımız aynı zamanda Büyük Türkiye hedefine katkı yapan çalışmalardır.

Eğitim alan ve bu sayede meslek edinen kişi sayısının 452 bin 788’i bulan KOMEK, bu eşsiz etkinliği ile Konya’nın bir ‘Halk Üniversitesi’ olmuştur.
Şehir kimliğinin oluşmasına çok büyük katkıda bulunan bu faaliyet, Konya’nın sosyalleşmesine, şehir kültürüne yapılan çok büyük bir katkıdır.
Türkiye’de mesleki eğitimde bir marka haline gelen KOMEK  kursları, şehir insanının genel eğitim ihtiyacını karşılarken, sanatsal ve kültürel birer faaliyet olarak ta dikkat çekmektedir.

Büyükşehir yasası ile birlikte ilçelerde de faaliyetini genişleten KOMEK’ in ilgi çeken kursları bu teranede devam etmelidir.Bu konuda başta Tahir Akyürek ve ekibinin şevkle yoluna devaö ettiğini görmekte bir Konyalı olarak beni mutlu ediyor.

Bu yazı toplam 502 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.