1. YAZARLAR

  2. Sinan Yiğit Samancı

  3. KOMEK’in misyonu
Sinan Yiğit Samancı

Sinan Yiğit Samancı

Hakimiyet Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

KOMEK’in misyonu

A+A-

Bir zamanlar Milli Görüş’ün kalesi olarak görülen Konya, belediyecilikte de farkını ortaya koyuyordu. Her zaman olduğu gibi geçmişte de belediyelere yönelik eleştiriler yapılıyordu, bugün de yapılıyor. Özellikle belediyelerin bugün her alanı bir rant aracı olarak görmesi en önemli sorun…

Konya’da da belediyelerin bu yöndeki eğilimleri dikkat çekiyor. Ancak Konya belediyelerini eleştiremeyeceğimiz – en azından benim eleştiremeyeceğim – bir yönleri var.

Geçmişte, her ilçenin KOMEK benzeri bir yapılanması vardı. Selçuklu’nun SELMEK, Karatay’ın KARMEK, Meram’ın MERMEK’i vardı. Sonra belediyeler arasında yapılan protokolle hepsi KOMEK altında birleşti… Hayırlı da oldu.

Bugün KOMEK, Konya’nın fark yarattığı bir eğitim projesi olarak karşımızda duruyor. Halk Üniversitesi adını hakkeden KOMEK, yüzbinlerce insanımıza ulaşıyor. Üniversite öğrencilerinden ev hanımlarına kadar farklı sosyal kesimlerden insanlar, KOMEK’lerde eğitim görüyor. Meslek öğreniyor ya da kişisel gelişimlerine katkı sağlıyor. Bu noktadan sonra artık devreye Elit KOMEK’lerin girmesi gerekiyor.

Özellikle sanatsal ve kültürel alanlarda, sportif ve benzeri noktalarda ‘elit özellikler’ gösterenler Elit KOMEK’lerde farklı bir eğitime tabi tutulmalı. Bu KOMEK’leri farklı bir noktaya taşıyacaktır. Örneğin, KOMEK’lerden çıkacak ve uluslararası anlamda eserler veren bir ressam, milyonlarca lira harcanarak yapılacak bir tanıtımdan daha fazla etki uyandıracaktır.

Bu nokta da Selçuklu Belediyesi tarafından yürütülen SEDEP’in de eğitim alanında Konya’ya önemli katkılar sunduğunu dile getirmek gerekir. Okullarda öğrencilerle doğrudan buluşan proje, Konya’nın bir markası haline geldi.

Meram Belediyesi de bu yıl itibariyle Bilim Kurdu adında bir proje başlattı. Araştıran, sorgulayan bir nesil yetiştirmek amacıyla başlatılan bu projenin de gelişimini ilgiyle takip edeceğiz. Meram Belediyesi’nin bu projeyle ilçede güzel adımlar atacağını tahmin ediyorum.

Bu yazı toplam 484 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar