1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 'Komşuluk Yeniden İnşa etmek'
'Komşuluk Yeniden İnşa etmek'

'Komşuluk Yeniden İnşa etmek'

Dinimizin ve geleneklerimizin önem verdiği komşuluk temel değerlerimizdendir. Değişen çevresel koşullar, komşuluk kültürünün değişime uğramasına neden olmuştur.

A+A-
Komşuluk kültürü temelde, doğumdan ölüme kadar iyi ve kötü günlerde sevinç ve kederi paylaşmaya ve yardımlaşmaya dayanmaktadır. Dinimizin emrettiği, geleneksel değerlerimizin de büyük önem atfettiği komşuluk ilişkilerimiz her ne kadar değişime uğramış olsa da bu kültürü sürdürme adına Gençlik Eğitim Kurumları olarak  ‘Komşuluğu Yeniden İnşa Etmek ’ Adlı bir proje ile komşularımızla buluşmayı amaçladık. Sahip olduğumuz bu değerin yaşanması ve yaşatılması adına, geçmişten geleceğe daha umutla ve güvenle bakabilen bir Gençlik yetiştirebilmek amacıyla öğrencilerimizi ve ailelerimizi bu proje içerisine dâhil ettik. Zira bu değerlerimizi kaybettiğimiz zaman, geçmişi geleceğe bağlayan en temel bağları da koparmış olma duygusu projemizin oluşmasında temel oluşturdu. (Öğrencilerimizin komşuluk projemizde aktif rol alması sağlanarak, tüm komşularını gezmeleri ve gezdikleri komşularıyla ilgili bilgileri kayıt altına almaları sağlanacak. En fazla komşuya ulaşan öğrenci ve ailelerimize çeşitli ödüller verilecek)
Gençlik Eğitim Kurumları olarak İnanıyoruz ki; kişi önce yaratanı, sonra yaratılanı sevmelidir. İnsan bunları severken; önce yaratana, sonra yaratılmasına vesile olan anne babaya, yaşadığı her ortamda, ulaşabildiğince herkese ve çevreye saygı sunmalıdır. İnsan toplumsal yaşamın içinde meziyetlerini sergiler; kendini ve mutluluğu bulur. İhtiyaçlarını çevresiyle olan münasebetiyle daha rahat karşılayabilir.

Günümüzde insanı esir alan, bireyselleştiren, insani değerlerinden uzaklaştıran teknolojik aletlerin ve sosyal medyanın tahakkümünden kurtarmanın çabasıdır komşuyu hatırlamak.
İnsanın topluma katkıları ve toplumun insana kattıkları onu hayata bağlar. Mutluluk, ferdilikte ve çok uzaklarda değil; ailemizde, akrabalarımızda ve en yalın komşularımızdadır. 
Gençlik eğitim kurumlarının öğrencileri, küçük yürekleri ve insana olan sevgileriyle insanca yaşanabilecek evi, sokağı, mahalleyi yeniden kurma azmiyle yola çıkıyor. Öğrencilerimizin, inanç kültürümüzde önemli bir yeri olan değerlerimizle değerlenmesini diliyor, değerlerimizin kıymetini bilerek, yaşamalarını ve yaşatmalarını temenni ediyoruz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.