1. YAZARLAR

  2. Ahmet Balcıoğlu

  3. Konferans Tv – Panel Tv – Sempozyum Tv
Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu
Yazarın Tüm Yazıları >

Konferans Tv – Panel Tv – Sempozyum Tv

A+A-
Böyle bir kanal var mı?

Yoksa neden yok?

Ülke genelinde yayın yapan 27 ulusal, 16 bölgesel, 215 yerel olmak üzere toplam 258 televizyon kanalı bulunuyor. Bunlardan 65'i kablo ve 92'si uydu üzerinden yayın yapıyor. 36 ulusal, 100 bölgesel, 951 yerel olmak üzere toplam bin 87 tane de radyo kanalının yanı sıra 24 haber ajansı bulunuyor.
Bu kadar değişik alanlarda kanalın olduğu bir ülkede insanlarımızın kültürel seviyesini yükseltecek kanalların çok az olması bizim için üzüntü verici bir durumdur.
Son yıllarda Her ile bir üniversite açıldı. Bu sayede illerimizde önemli bir bilgi birikimi oluştu. Buralarda görev yapan hocalarımız çalışmalarının sonucunda elde ettikleri bilgileri değişik platformlarda insanlarımızla paylaşıyorlar. Bu bazen değişik haftalar münasebetiyle yapılan konferanslar, bazen de düzenlenen panel, sempozyum ve kongrelerle gerçekleşiyor.
Bu programlar bazen kayıt altına alınıyor ve sosyal medyada yayımlanıyor bazen de kayıt altına alınmadan sadece o programa katılan sınırlı sayıda kişinin faydalandığı bir program olarak kalıyor.
Bir ilim adamının yetişmesi kolay olmuyor. Yıllara yayılan bir çabayı gerektiriyor. Onun bu çabasını maksimum derecede toplumun faydasına sunmak gerekiyor. Bunun sadece yaşadığı yerde sunulmasını yeterli görmemeliyiz. Burada teknolojinin imkanlarından faydalanmalıyız.
Teknoloji, sesi görüntüyü başka yerlere ulaştırma imkanı sağlıyorsa, bunları kayıt altına alıp saklama imkanı veriyorsa, bunları konuşulan ortamda bulunmayanlara  ulaştırma imkanı varsa bunu neden değerlendirmeyelim ki.
Üniversite, kültür ve ticaret genel de şehirlerde ve büyük şehirlerde toplanır. Bu bilgi birikimlerinden teknoloji sayesinde ülkenin en ücra yerinde olanların da faydalanması sağlanabilir.
Taşradan merkeze devam eden göçü durdurmak istiyorsak taşradaki insanlara gerekli olan eğitim ve kültür imkanlarını ulaştırmalıyız. Uzmanların o yerlere ulaştırılması her zaman mümkün olmazken iletişim imkanları seferber edilerek bu ihtiyaç rahat bir şekilde karşılanabilir.
Bu bir devlet projesi haline getirilmesi projeyi daha da kolaylaştıracaktır. Özellikle TRT televizyon kanallarından biri KÜLTÜR TV, KONFERANS TV veya başka bir isimle bu konulara tahsis edilmelidir. TRT’nin öğrencilere göre düzenlediği programlar var trt okul adı altında. Bizim kastımız bir kanalın tamamen bu konulara hasredilmesi ve böyle bir kanalın yayına başlamasıdır.
Böyle bir kanalın izleyici sorunu olacağını düşünmüyorum. Türkiye’nin her yerinde düzenlenen konferans, panel, seminer ve sempozyumlarda izleyici ve dinleyici varsa, konuğun tanınmış olması durumunda bu sayının çok yükseklere tırmandığı görülmektedir. Hatta haftalık periyotlarla seminer programı yapan STK’lar var.
Bunun bir de yayın sonrası videolar internette video sitelerinde yayımlandığı zaman program izlenmeye ve o konuda etki oluşturmaya devam ediyor. Bir konferans 5 yıl önce benim yaşamadığım bir şehirde gerçekleştirilmiş. Ben bugün internetten bu konferansı izleyebiliyorum. Bu benim için büyük bir imkan ve kazanım.
Bu değerli yazarlarımızı her zaman taşraya getirme imkanımız yok. O zaman bu yazarlarımızın fikir ve düşünceleri bizim evimize kadar getirilebilmelidir. Devletimiz diğer hizmetleri vatandaşlarına sunduğu gibi bu bana göre temel ihtiyaç olan bu ihtiyacı da vatandaşlarına sunmalıdır.
Bu kanaldaki yayımlanan programlar zaman olarak kısaltılarak küçük bölümlere ayrılmalı ve oluşturulan web sitesinde yayımlanmalı bununla beraber video sitelerinde yayımlanmalıdır. 1, 2, 3, 4 ve 5’er dakikalık videolar, 10, 20 ve 30 dakikalık zaman periyotlarına bölünmeli ve kolay izlenir haline getirilmelidir.
Bazı insanlar görsel hafızaya sahiptir. Bazıları dinlemeyi ve işitmeyi severler ve bu yöntemle öğrenmeyi tercih ederler. Bu kişiler kitap okumakta zorlanırlar. Bunların öğrenmesinde televizyon ve video çok önemli bir yer tutmaktadır.
Yarın kıyamet günü bu nimetten de sorguya çekileceğiz. O zaman da bu nimetin de farkında olmalı ve değerlendirmeliyiz. Bu imkanı fırsata dönüştürmeliyiz.
Büyükşehir belediyeleri kültür müdürlükleri de böyle bir güzelliği gerçekleştirebilirler. İlçede gerçekleştirilen kültürel faaliyetlerin yerel televizyonlar tarafından yayımlanmasını sağlayabilirler. Böylece kendi hizmet alanlarında yer alan en ücra mahalledeki vatandaşlarına da su hizmeti götürdüğü gibi kültürel hizmeti de götürmüş olur. Konya Büyükşehir Belediyesi böyle bir güzellikte öncü olabilir, başı çekebilir. Türkiye’ye örnek olabilir. Ankara Büyükşehir Belediyesinin yaptığı gibi bir tv kanalı kurar ve tamamen bu tarz programlara hasreder.
Olmaz demeyin. Olur mu? Olur. Neden olmasın?
Muhabbetlerimle
SADETTİN ÖKTEN’DEN GÜZEL SÖZLER
-       İnsanda vaɾ olan sonsuzluk duygusu gökyüzü, çöl ve denizi seyɾetme ihtiyacı hasıl edeɾ.
-       İnsan insanın kurdu değil umududur.
-       Allah'la Dost Olmak Zorundayız
-       Meyve mevsimi geldi mi dut ağacı giyiniyor. Biz meyve verir hale gelelim o kendi biçimini ortaya koyacaktır.
-       İnsanlarımızı içiyle dışıyla mütesettir hale getiremiyoruz. Dışın mütesettir olması yetmiyor, insanın içi de mütesettir olmalı.
-       Bütün hayat edeb üzerine kurulu. Had bilme üzerine kurulu. Bunu yapamıyoruz.
-       Eğer İslâmi bir düzen yaşayacaksa, hadise cami edebinde, aile edebinde başlıyor.
-       ibadet öyle bir kisve ki, o kisve size giydiriliyor, sizi yumuşatıyor, sizi helva haline getiriyor, koku serpiyor, gül suyu serpiyor. 


 
 
 
Bu yazı toplam 593 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.