1. HABERLER

  2. KONYA

  3. KONTİMDER’de 15 Temmuz Darbesi ve Sonrası Tartışıldı
KONTİMDER’de 15 Temmuz Darbesi ve Sonrası Tartışıldı

KONTİMDER’de 15 Temmuz Darbesi ve Sonrası Tartışıldı

KONTİMDER Tecrübe Aktarım Programı kapsamında bu hafta “Darbe; 15 Temmuz Sonrası Neler Oldu?” konulu söyleşi derneğin Şehit Ömer Halisdemir’in ismi verilen konferans salonunda gerçekleştirildi.

A+A-

Programa konuşmacı olarak Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı ve İpekyolu Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Tahir Şahin, 5. Dönem MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz katıldı.

Şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programa, AK Parti Konya 23. Dönem milletvekili Mustafa Kabakçı, KOMÜT Başkanı Ekrem Demirci, Konya Makine Mühendisleri Konya Şubesi Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy, TÜRSİAD Başkanı Mahmut Çınar, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Metin Sağlam, dernek üyeleri ve çok sayıda işadamı katıldı.

KONTİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Osman Başaran açılış konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişimine karşı ortaya konan direnişin gıpta ile izlendiğini belirterek, bu direnişin birlik ve beraberlik açısından önemli bir fayda sağladığını söyledi. Katılımcılara teşekkür eden Başaran, “Milli beraberlik ruhunun göz önünde bulundurarak, yaşanan durumdan olumlu sonuçlar çıkarmanın ve bundan sonra neler yapmamız gerektiğini konuşmanın zamanı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Amaç Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak
Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Özdemir, 15 Temmuz darbe girişimi sürecine nasıl gelindiği anlatarak, sürecin hukuki, siyasi, askeri ve ekonomi üçgeninde planlandığını belirtti. Türkiye’yi yönetilebilir olmaktan çıkarmak ve istikrarsızlaştırma amacında olan bu girişime sivil halkın müdahale ettiğini vurgulayan Öztürk, “Bu sürecin ekonomik kısmı devam ediyor. Uluslararası derecelendirme kuruluşları Türkiye için verdiği notlar bu sürecin devam ettiğini gösteriyor. Bu durumla mücadele etmeliyiz. İşadamları olarak daha çok çalışmalıyız” dedi.

Birlikte yaşama kültürü ve demokrasiye sahip çıkmalıyız
Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı ve İpekyolu Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Tahir Şahin, 15 Temmuz darbe girişiminin milletimizde var olan ama sosyal ve siyasal sebeplerle üstü küllenmiş olan birlikte yaşama, bir olma kültürünü yeniden ortaya çıkardığına dikkat çekti. Türkiye’nin bugüne kadar ortalama yüzde 4 büyüme gösterdiğini belirten Şahin, şu an yaşanan ekonomik durağanlığın yüzde 50’sinin psikolojik olduğunu kaydederek, “Cebinizdeki parayı harcayın, kendinizi batırmayacak şekilde yatırıma devam edin. Ekonomik alanda da mücadele devam etmeli” dedi.

Yaşananlardan ders çıkarıp özeleştiri yapmalıyız
Türkiye’de maalesef darbelerin ortalama 10 yılda bir kendini gösterdiğini belirten 5. Dönem MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, yaşanan süreçten ders çıkarıp özeleştiri yapılması gerektiğini vurguladı. Korkmaz, “79 milyonun yüzde 1’ devletin içine sızmış. Organize olmuş azınlıklar, organize olmamış çoğunlukları yönetir. Bunu 15 Temmuzda gördük. Maalesef eğitimi FETÖ örgütünün eline teslim edilmiş. Bütün bu yaşananlardan sonra tecrübe edinmemiz lazım. Millet üzerine düşeni yaptı devlette üzerine düşeni yapacaktır. “diye konuştu.
Program sonunda konuşmacılara derneğin onursal üyelik beratı verildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.