1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “KONTROLSÜZ MEDYA TEHDİT EDİYOR”
“KONTROLSÜZ MEDYA TEHDİT EDİYOR”

“KONTROLSÜZ MEDYA TEHDİT EDİYOR”

Kon TV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay, günümüzde medyanın sosyal medyaya evrildiğini, ancak kontrolsüz ve denetimsiz kullanılan sosyal medyanın özellikle gençler üzerinde tehlike arz ettiğini söyledi

A+A-

Birlik Vakfı Konya Şubesi’nin “Her Cumartesi Birlikteyiz” konferanslarına katılan Kon TV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay, günümüzde medyanın sosyal medyaya evrildiğini, ancak kontrolsüz ve denetimsiz kullanılan sosyal medyanın özellikle gençler üzerinde tehlike arz ettiğini söyledi
Birlik Vakfı Konya Şubesi'nin düzenlediği “Her Cumartesi Birlikteyiz” programına bu hafta Kon TV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay katıldı. "Medya ve İletişim" konulu konferansta konuşan Bay, iletişim araçlarının günümüzde ciddi bir dönüşümden geçtiğini belirterek, 7’den 70’e herkesin kullandığı sosyal medyanın tehlike arz ettiğini kaydetti. 
Konferansın açılışında konuşan Birlik Vakfı Konya Şube Başkanı Abdi Parlak, günümüzde önemli bir araç haline gelen medyanın, son dönemde sosyal medya ile daha çok kullanılır hale geldiğini belirtti. Parlak, vakıf olarak medya ve iletişime önem verdiklerini belirterek, “Medyanın muhatabı değil, içindeyiz” dedi.
Konferansın açılışında konuşan Birlik Vakfı İlk iletişimin eşyanın isminin Hz. Adem’e öğretilmesiyle başladığını dile getiren Bay, medyanın, iletişimin endüstrileşmiş veya araya araç konularak yapılmış şekli olduğunu söyledi. Lisanın iletişimin önemli bir unsuru olduğunu ifade eden Bay, dünya üzerinde 2 bin 600 dil konuşulduğuna dikkat çekerek, “Gazetecinin görevi, aldığı bilgiyi noktasına, virgülüne dokunmadan haber olarak yaymaktır, ki bu açıdan çok önemli bir görevi vardır, kutsal bir görev yerine getirmektedir” diye konuştu.
Mektup, radyo, gazete, mikrofon, sinema ve sosyal medyanın iletişim için önemli bir unsur olduğunu ifade eden Bay, şunları söyledi:
“Günümüzde internet, iletişim aracı olarak öne çıkmış durumda. Bununla birlikte sosyal medya diğer iletişim araçlarının önüne geçti. Ancak sosyal medya, kurumsallaşmadığı ve denetim olmadığı için tehlike arz ediyor. Herkesin sosyal medya kullandığı, kontrolsüz ve tehlikeli bir döneme kayış var. Siyasi ve toplum üzerinde bu kadar etkili olan bir araç sahipsiz değildir. Eğer sahipsiz ve kontrolsüz ise mutlaka bir İslam ülkesinin yayın organıdır. Sosyal medya, denetim yapılmadığı için suç unsuru haline geliyor. Medya bugün çeşitli ülkelerin derin kuruluşlarının kontrolü altında. Dünyada medya organlarının yüzde 90’ı belli güçlerin elinde. Ülkemizde medyayı millileştirdik ama altını dolduramadık. RTÜK ve Milli Eğitim Bakanlığı okullarda seçmeli medya okuryazarlığı dersi koydu ama kimse seçmedi. Bu dersin önemi iyi anlaşılmalı ve sosyal bilgiler dersinde bir ünite olarak mutlaka okutulmalı” dedi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.