1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KONUK’UN DÖNÜŞÜ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KONUK’UN DÖNÜŞÜ

A+A-

Bugün size Recep Konuk’tan bahsetmek istiyorum.

İsterseniz size Konuk’u kısaca tanıtayım. Recep Konuk 1956 Çumra ilçesi Türkmencamili köyünde doğmuştur.

İlk ve ortaöğrenimini, Türkmencamili Köyü İlkokulu, Çumra Cumhuriyet Ortaokulu ve Çumra Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladı.  İzmir 9 Eylül Üniversitesinde İşletme okudu. Daha sonra Urfa ilinde öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. 1985 yılında iş hayatına atıldı. 1994 yılında ise siyasete atılarak  Çumra Belediye Başkanı seçildi.

Çok  hırslı , itidalli, dikkatli, vatanına ve milletine sevdalı, tuttuğunu kopartan, başarıya sevdalı bir adam. Hırsını başına geldiği ve batmak üzere olan Panko birliği ve ona bağlı şeker fabrikalarını geliştirmek ve büyütmek için kullanmıştır. Konya'da şu an on binlerce çiftçi ve şeker fabrikası çalışanı evine ekmek götürebiliyorsa bunda kendisinin önemli bir payı büyüktür.

Recep Konuk, Türk ticaret ve siyaset adamıdır. Hesaplı ve tutarlı davranışları ve karşısındaki insana güven veren bir kişiliktir.

1999 yılında Konya Pancar ekicileri Kooperatifi başkanlığından sonra 2 bin yılında Panko Birlik başkanlığına seçildi.

Göreve geldiği kurumun rehabilitasyon çalışmasını yaptırdı.  50 yıllık teknolojiye sahip tesisleri yeniletti. Verimin artırılmasını sağladı.

Konya’da Dünya’nın en büyük et ve süt entegre tesislerini kurdu. İslami usullerle bir çok gıda maddesi üreten  Torku ile  Kurumunu Türkiye’nin hatta Ortadoğu ve Avrupa’nın dev kuruluşlarından biri haline getirdi.

Bütün bunları yaparken de çok dikkatli ve hesaplı davranıp, Orta Anadolu çiftçisinin yaptığı yatırımlar, alımlar ve desteklerle yüzünü güldüren adamı oldu.

İşte bu noktada uzunca zamandır yürüttüğü görevini tamamlamak ve yeni isimlere yol vermek için yeni dönemde başkanlığa aday olmadığını açıkladı.

Recep Konuk  bu kararını aldı ama, öncelikle Konya’da ve Türkiye’de bu karar bomba etkisi yaptı. Birçok üretici ve bazı üst düzey  hükümet  yetkilileri, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan kararı gözden geçirmesini istediler.

Konyalı üretici ise   Recep Konuk’u bu kararından döndürmek için  yürüyüş yaptı. Genel kurul ertelendi.

Panko Birlik ve Konya Şeker üreticileri Başkanı Recep Konuk bunun üzeri yaptığı değerlendirmelerle  birlikte dün  yoğun katılımın olduğu ve büyük alkış aldığı toplantı düzenledi ve “Yola devam” kararı aldı.

Bu karar Konyalı üreticileri hem rahatlattı, hem sevindirdi.

Toplantıya bendeniz özel davetli olarak ve gazetemizin imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz ve muhabirimiz Mesut Ercüment ile katıldık.

Konuk dünkü toplantıda duygu yüklü ve bugüne kadar yaptığı hizmetleri anlattı. Amacının Konya ve Anadolu’yu yoluna devam ettireceğini söyledi.

Türkiye’nin idealist, çalışkan ve güvenilir insanlara ne ölçüde sahip çıktığının bir işareti olarak, yapılan yalvarışlar ve baskılar sonrasında Recep Konuk aldığı ilk karardan döndüğünü toplantıda belirtirken, yapılan bazı benzetmeleri ise hiç beklemediğini, kurumu daha da büyüteceklerini, amacının Türk ve Konya üreticisine en iyi hizmet olduğunu söyledi. Aldığı karar toplantıda alkışlarla  tepki aldı. Bizde kendisine hayırlı olsun, yolun açık olsun diyoruz.

Yazımı Hz. Mevlana’nın bir söylemi ile bitireyim.

Sen verdikçe,

Dost görünen çok olur.

İste de gör,

Hepsi birden yok olur.

Sen kendi kendine yetmeyi öğren;

Tüm dünyanın malına , gönlü tok olur.

 

 

Bu yazı toplam 488 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.