1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konulardan Seçmeler !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konulardan Seçmeler !

A+A-

Önce yerel’i anlatmaya çalışalım, sonra da genel e dönelim.
Konya günden güne fiziki olarak ta, kültürel çalışmalar ve park ve bahçe düzenlemeleri ve tarihi mekanların restorasyonu ile, sanayisi ile gelişme göstermektedir.
Konya artık dünkü Konya değildir.
Konya yarınlarda da bugün olmayacaktır.
Konyamıza hizmet eden, Konya’mızın her alanda gelişmesine katkı yapan, çalışan her kim olunsa olsun teşekkür ediyor, tebrik ediyorum.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bilim Merkezini geçtiğimiz günlerde Başkan Tahir Akyürek bize gezdirdi.
Cumartesi günü de Başbakan R. Tayyip Erdoğan Konya’ya gelişi ile bu bilim merkezinin açılışını yaptı. Önce şunu belirteyim. Daha önceki yazılarımda bura ile ilgili eleştirel bir yazı yeri ve konu itibariyle yazmıştım. Bu görüşümü koruyorum. Yalnız yapılan işin hakkını da vermek gerekir. Bilim Merkezi dünyada 280 tane bulunmaktadır. Burası için çok emek sarf edilmiş ve devasa bir tesis meydana getirilmiş. Konyamıza ve çevremize, kullanacaklara ve faydalanacaklara hayırlı olsun. Eksikleri giderilirse daha iyi olur düşüncesindeyim. Yalnız çıplak gözle görebildiğim kadarıyla inşaat işçiliği hiç te iyi görünmüyor. Bahçedeki tarihi mekânların maketleri de hoş bir görününüm sunuyor.
Kent merkezine yaklaşık 25 Km. uzaklıktaki bilim merkezine giderken ise sağlı- sollu park yapımları devam ediyor. Bu bölgeye böylesine büyük park gereklimidir? Yeşil alan olsun. Ağaçlandırma yapalım ama, su tasarrufunun gerekli olduğu günümüzde bunlara nasıl bakılacak?
Birde yüzlerce kavalye yapımı sürüyor. Kavalyelerde olsun ama, burada kimler oturacak? Vatandaş buraları kullanacak mı? Kaldı ki, Ankara yolu kenarındaki bu yerde egzoz gazı insanları rahatsız etmeyecek mi? Bence biraz abartılı yapım var. Bunu da buradan belirteyim ve bence çok fazla masraf ediliyor gibi geldi. Zaten bölgede su sıkıntısı var.
Gelelim genel bir konu olan ve her yıl temcit pilavı gibi Ermenilerin ısıtıp, ısıtıp dünya gündemine taşımaya taşıdığı şu Ermeni meselesine…
Ermenilerin yaptığı, Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali ama, bunu biz bir türlü 99 yıldır ya anlatamadık, ya da dünya anlamak istemiyor.
Peki yaklaşık 100 yıl önce neler olmuş tarihin ışığında birde ona bakalım. Ermeni diasporasının her yıl 24 Nisan'da sözde soykırım iddialarını dillendirmesi bir gelenek halini aldı. Peki Ermeni Tehciri neden yapılmıştı?
Osmanlı İmparatorluğunun tehcirdeki temel gerekçesine baktığımızda; Kafkaslarda çarpışan Osmanlı askerlerini arkadan vuran, masum ve askerden arındırılmış köylere baskın yapmak suretiyle çoluk çocuk demeden katleden, hamile kadınların karınlarındaki çocukları süngü ile çıkartan, ırzlarına geçen, orduya giden iaşe yollarını vurup iaşeyi tahrip eden Ermeni çetelerine karşı tedbir almaktır.
Osmanlı İmparatorluğunda 1890-1904 yılları arasında katliamların ve şiddet olaylarının yaşandığı tarihlerdir. Bu olayların yaşandığı yerler yoğun olarak Doğu illeri ile birlikte Karadeniz’de Samsun, Trabzon, Birecik, eski adıyla Harput, şimdiki adıyla Elazığ, Erzurum, Van, Bitlis ve eski adıyla Sason yeni adıyla Muş illeridir. Bu katliamların en korkuncu 1894 yılında Samsun ilinde gerçekleştirilmiştir. Ermeni çeteler, vergi toplayan memurlara kılıç ve silahlarla saldırmış, köylere doğru ilerleyerek Müslüman halkı katletmişler, mallarını yağmalamışlardır.
Ermenilerin soykırım iddialarının hepsi yalandır. Asıl soykırımı Ermeniler toplu katliam yaparak gerçekleştirmişlerdir. Buna mukabil sözde bizim dostumuz, müttefikiz ABD ve onun başkanı Obama bakınız 24 nisan günü ne dedi:
ABD Başkanı Barack Obama, Ermenilerin 1915'teki olayların yıl dönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan günü ile ilgili açıklamasında, büyük felaket anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı.
24 Nisan günü ile ilgili açıklamasında, "Bugün Meds Yeghern'i anıyor ve 20. yüzyılın en kötü mezalimlerinden birinde can verenleri onurlandırıyoruz" diyen Obama, "99 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde 1,5 milyon Ermeni'nin katledildiğini ya da ölüm yürüyüşüne zorlandığını" belirtti.
Soykırım iddiasında bulunanların en önemli açıklarından biri de, 1915'ten itibaren öldürüldüğü iddia edilen Ermenilerin sayısının sürekli yükseltildiğidir. 600 binlerden başlayan rakamlar, günümüzde 1,5 milyona çıkarılmıştır. Halbuki, o tarihlerde yabancı devletlerce yapılan nüfus tespitlerinde, Osmanlı Devleti'nde yaşayan Ermenilerin toplam nüfusu ortalama 1,5 milyon olarak gösterilmekte, hattâ Ermeni Patrikhanesi bile 1,915,000 rakamını vermekteydi. Ermenilerin böylesi bir yalanına kimse inanmaması gerekir. Bunları da kimse galeye almamalıdır. Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın ise bunların iddialarını güçlendirecek, ellerine koz verecek şekildeki “Baş sağlığı” mesajını da buradan garipsediğimi belirteyim.
Son günlerin bir önemli konusunda Hükümet ile AYM Başkanı Haşim Kılıç arasındaki sürtüşmedir. Bir defa Haşim Kılıç böylesi bir açıklama ve kuruluş kutlamaları için törene gelmiş Başbakan ve diğer hükümet yetkililerini burada yermemeliydi. Çünkü o gelen kimseler devletin başı, senin de ev sahibi olman nedeniyle misafirindir. Misafire böylesi davranılması bizim geleneklerimize uygun değildir. Kaldı ki, Başbakan bu ülkede yüzde 50 civarında oy almıştır. Onları eleştirmek, milletin büyük çoğunluğunu eleştirmek olur diye düşünürken, Demokrasi ve hukukta hatalar yapılıyorsa, bir aksaklık varsa unlarından söylenmesi gerekir ama, hem yeri orası değil, hem de üslup çirkindir. Eğen Haşim Kılıç ifade etmek istediği şeylerde haklı ise, bu davranışı ile haksız konuma düştüğünü düşünüyorum. Kaldı ki, AYM’nin son 6 üyesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanmıştır. İşte bura da da oturup, düşünülmelidir.Hasim Kılıçta boş şeyler ve kafasından geçenleri değil, AYM’nin kurul olarak kararlarını söylediğini düşünüyorum.

Bu yazı toplam 159 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.