1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Altın çağını yaşıyor
Konya Altın çağını yaşıyor

Konya Altın çağını yaşıyor

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy gazetemize verdiği özel söyleşide Konya’nın Milli eğitim olarak son yıllarda altın çağını yaşadığını söyledi.

A+A-
Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Öğretmen açığının kapatılması ve diğer eksiklerin giderilmesinde ise bakan yardımcısı Orhan Erdem’e teşekkür etti

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsol gazetemize verdiği özel söyleşide  Konya’nın Milli eğitim açısından ciddi bir sıkıntısı olmadığını, gelecek yıllarda daha da rahatlayacağını, küçük sıkıntıları ise anında çözdüklerini ve  Konya ili olarak  son yıllara göre Altın çağı yaşandığını işaret etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Gürsoy, “Konya’da ciddi anlamda derslik sıkıntısı yok. Şu anda 50 projemiz devam ediyor. Bu projelerden 22 si ihale edildi. Diğer kısmı ise ihale aşamasında. Bu durum uzun yıllara göre çok iyi durumdayız. Amacımız Konya’da ilk öğretimde  tekli öğretime geçmek. Bazı okullarımızda bunu gerçekleştirdik. Böylece öğrencilere daha kaliteli, daha etkin eğitim ve öğretim verme imkanımız doğdu. Konya Milli eğitim camiası olarak en rahat illerimizden birisidir. 3 Merkez ilçede biraz yoğunluk var. Sınıflarımızda öğrenci sayısı ortalama 28 kişi. Bazı ilçelerimizde bu sayı 20 civarındadır.”dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy  öğretim yılına yaklaşılmakta olduğunu, bir sıkıntının olmadığını yeni öğretim yılı için şimdiden hazırlıkların devam ettiğini, yeni öğretim yılında yeterli derecede ilave sınıflıkların devreye gireceğini, Konya’da yaklaşık 200 milyon Tl. lik projenin devam ettiğini söyledi.

Bu yıl öğretmen konusunda da hiç sıkıntı çekmediklerini, bu noktada Konya’nın altın çağını yaşadığını belirten  İl Milli Eğitim Müdürü Gürsoy “Öğretmen doluluk oranı yüzde 99.51 dir. Yani  öğrenmen açığı yok denecek konumdadır. Konya’ya ve bize büyük destek olan Milli Eğitim Bakan yardımcısı Orhan Erdem beye çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Öğretim ve öğretmen kalitesine de değinen Gürsoy “ Yeni uygulama ile ilk kez yeni atanan öğretmenler 6 ay süre ile derslere girmeden  stajierlik yapıyor. Tecrübeli öğretmenlerin yanına girip çıkıyor, Milli Eğitim camiası ve okulların, sınıfların işlerliklerini öğreniyor, gözlemliyorlar. Danışman öğretmlerden eksiklerini gideriyorlar. Bu bildiğiniz gibi Türkiye’de ilk kez uygulanmaktadır. Bu durum çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Konya’da şu anda anasınıfı, ilkokul ve öğretimde  yaklaşık 435 bin öğrencimiz var. Resmi okullarımızda ise 27 bin öğretmen görev yapıyor. Lise düzeyindeki okullarımızda ise  genel liselerde 39 bin, Meslek liselerinde 48 bin,  İmam Hatip liselerinde 28 bin, İmam hatip ortaokullarında ise 45 bin öğrenci okumaktadır.

TEOK sınaflarına da değinen Mukadder Gürsoy Konya Türkiye ortalamalarının üzerinde başarı elde etmiştir.Ancak Okullar arasındaki yarışın önlenmesi için 2013 yılından beri bu sınav sonuçları açıklanmıyor. Üniversite sınavlarında Konya Türkiye’de ilk 15-21 bandında bulunmaktadır. Tabi ki bu 4 yıllık üniversiteler için geçerlidir. 2 Yıllıklarda ise bu oran daya yukarılardadır.

Ben 2013 yılında Konya’da göreve başladım. 16 ilçede ciddi öğretmen açığı vardı. Bu ilçeleri zorunlu hizçmet kapsamına aldık. Böylece sorunu çözdük. Şu anda bu ilçelerimizde öğretmen açığı yok denecek kadardır.

Elbette öğretmenlerimiz arasında hastalananlar, ücretsiz izin alanlar, doğum öncesi ve sonrası izinli olanlar olmaktadır. Onların yerini de geçici öğretmenlerle hemen dolduruyoruz ve sınıflar öğretmensiz kalmamaktadır. Bu konuda şu anda 700 yedek öğretmenimiz bulunmaktadır. Gerektiğinde bunlara görev vermekteyiz” dedi./Dursun SEYİS

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.