1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konya, Anadolu’nun üretim merkezi olacak
Konya, Anadolu’nun üretim merkezi olacak

Konya, Anadolu’nun üretim merkezi olacak

Konya’da faaliyet gösteren üniversitelerde öğretim gören mühendislik öğrencilerine yönelik ‘Gelecek Bizden Ne Bekliyor’ ana temalı, öğrenci üye yerel kurultayı ve panel düzenlendi.

A+A-

TMMOB Makine Mühendisleri Konya Şubesi tarafından, Konya’da öğretim gören mühendislik öğrencilerinin eğitim hayatında karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve bu sorunlara ait çözüm yolları geliştirmek adına, ‘Gelecek Bizden Ne Bekliyor’ adlı panel düzenledi. Programa Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan, mühendislik öğrencileri ve davetliler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Makine Mühendisleri Konya Şube Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy, Konya’nın Türkiye’nin parlayan bir yıldızı olduğunu ifade ederek, “Hızlı gelişen bir sanayi yapımızın yanında girişimcilik ruhu yüksek bir üretici profilimiz var. Çok yakında Konya, Anadolu’nun üretim merkezi olacak” dedi.

“ÜRETİMSİZ BÜYÜME OLMAZ”

Yapılan kurultay ve panel hakkında konuşan Duransoy, bu panelin gerçekleştirilme amacının öğrencilerin karşılaştıkları sorunları tespit ederek çözüm bulmak olduğunu ve mezun olduktan sonra öğrencileri neler beklediğini ortaya koymak olduğunu söyledi. Konya çok yakında Anadolu’nun üretim merkezi olacak diyen Duransoy, üretimsiz büyüme ve gelişme olmayacağını dile getirerek şunları söyledi .”Üretim deyince her alanda üretimden bahsediyorum, her alanda milli ve yerli üretimi kastediyorum. Sanayide, tarımda, enerjide, bilgide her yerde her şekilde üretim. Ama en önemlisi de tüm bu alanlarda verimli, teknolojik ve katma değeri yüksek üretim yapmak. Üretime katkı sağlayacak, bu üretimi sırtlayıp, zirveye taşıyacak ve Türkiye’yi dünyada bir numara yapacak olan tek güç siz mühendislersiniz. Siz olmadan bunların hiçbir önemi yok.”

HEDEFSİZ ÖĞRENCİ OLMAMALI

Hedefsiz öğrenci olmaması gerektiğini dile getiren Duransoy, “Hepinizin bir hedefi olması lazım, hayatınızın sonunda nerede olacağınızı bilmek istiyorsanız, nereye gittiğinizi bilmek zorundasınız. Kendinize doğru hedefler belirleyiniz. Her ne iş yapıyorsanız, en iyisini yapın. Başarı için üşenmeyin, ertelemeyin ve asla vazgeçmeyin. Hocalarınızdan en iyi şekilde faydalanın. Ailelerinizin size verdikleri emekleri de boşa çıkarmayın. Siz makine mühendisleri öğrenciler, önümüzdeki dönem ülkemizin gelişimine ve büyümesine destek olmayı ve bize destek vermeyi unutmayın. MMO olarak her zaman sizin arkanızdayız” diye konuştu.

SAANAYİ İHTİYACINA GÖRE ÖĞRENCİ YETİŞTİRİLMELİ

NEÜ Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan ise, Türkiye’de sürekli nitelikli eleman ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’de her zaman nitelikli eleman ihtiyacı var ve sürekli iş arayan insanlar var. Bunları bir türlü bir araya getiremedik. Buradaki en büyük sorumluluğu biz hocaların üstüne alıyorum. Sanayi bizden çok önde gidiyor. Bizim onlara göre öğrenci eğitmemiz gerekiyor. Sanayi, çok çabuk gelişen ve kendini yenileyen bir yapı. Ama maalesef üniversitelerimizin böyle bir imkanı olmadığı için yeterince geliştiremiyoruz. İntörn mühendislik ile alanımız daha çok gelişecektir. Usta-Çırak ilişkisi yani bir mühendislik kimliğinin oluşturulması. Mühendislerimizin özgüvenini oturtarak daha gelişmiş bir sanayi inşa edeceğimize eminim” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy Başkanlığında, KTO Başkanı Selçuk Öztürk ve KSO Başkanı Memiş Kütükçü’nün panelist olduğu, soru cevap ve bilgi aktarımına geçildi. Panelde öğrencilere karşılaşacakları sorunlar ve bu sorunların çözüm yolları hakkında açıklamalar yapıldı.

Konya, Anadolu’nun üretim merkezi olacak

Konya, Anadolu’nun üretim merkezi olacak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.