1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya, Atatürk’ü Karşılamaya Hazırlanıyor
Konya, Atatürk’ü Karşılamaya Hazırlanıyor

Konya, Atatürk’ü Karşılamaya Hazırlanıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Konya’ya ilk kez gelişlerinin 96 ncı yıldönümü kutlama etkinlikleri öncesinde Atatürk’ün müzeye çevrilen evinde çalışmalar sürdürülüyor.

A+A-

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 3 Ağustos 1920 tarihinde Konya’ya gerçekleştirdiği ilk ziyaret, her yıl düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. Bu yıl 96 ncısı düzenlenecek olan etkinlikler kapsamında, Atatürk’ün müzeye dönüştürülen evi de ziyaret edilecek. Kutlamalar öncesinde müze bahçesindeki peyzaj çalışmaları da dikkat çekiyor. Müzede Atatürk’ün kişisel eşyalarının yanı sıra Konya’yı ziyaretleri esnasında çekilmiş fotoğraflar da yer alıyor. Konya’ya ve Konya halkına karşı her zaman sevgi ve muhabbet duyguları besleyen Atatürk, İstanbul ve İzmir’den sonra en çok Konya’yı ziyaret ederek bunu kanıtlamıştır. Konya’yı 13 kez ziyaret eden Atatürk, en son ziyaretini vefatından bir yıl önce 20 Kasım 1937’de gerçekleştirmiştir.

Atatürk’ün Konya’ya Gelişi
Atatürk, 3 Ağustos 1920 günü sabah saat 6.00’da trenle Afyon üzerinden Konya’ya geldi. Mustafa Kemal Paşa’nın beraberinde Milli Müdafaa Vekili Fevzi Paşa, 12. Kolordu Kumandanı Fahrettin Bey, Erkânı Harbiye Reisi Şemsettin Bey (Kolordu Erkânı Harbiyesi) ile bazı mebuslar olduğu halde şehir istasyonuna indi. Kendilerini Konya Valisi Haydar Bey, Mevkî Kumandanı Sabri Bey, Belediye Başkanı, Mevlana Dergâhı Postnişini ve Konya Mebusu Abdülhalim Çelebi, Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Konya Merkez Heyeti Başkanı Sivaslı Ali Kemâli Hoca ile askeri ve mülkî erkânın yanında şehrin ileri gelenleri ve kalabalık bir halk topluluğu karşıladı. Halk Mustafa Kemal Paşa’yı coşkun bir tezahüratla karşılamıştı.Atatürk Mevlana’yı Ziyaret Etti
Atatürk önce Dar’ülmuallimat (Kız Öğretmen Okulu)’ı teftiş eder. Daha sonra bugün Atatürk Müzesi olarak kullanılan Konyalıların kendisine hediye ettikleri köşke gitmiştir. Atatürk ve beraberindekiler daha sonra o tarihte Konya’da bulunan Şeyh Sunisi’yi ziyaret ederek memleket meselelerini görüşmüş, Mevlâna Dergâhı’nı ziyaret etmiş ve öğle namazını da Sultan Selim Camii’nde kılmıştır. Atatürk, cepheden gelen çok sayıda yaralı ve hastalarının tedavi gördükleri Gureba Hastanesi (bugünkü Devlet Hastanesi) ile Amerikan Hastanesini ve ardından Dar’ülmuallimin ziyaret etmiştir. Daha sonra Hükümet Konağı’na gelen Mustafa Kemal Paşa, burada bir kısım ahali ve özellikle şehrin eşrafı ile sohbet eder. Oldukça yoğun geçen bu temaslardan sonra Mustafa Kemal Paşa kendisine tahsis edilen köşke çekilir. 4 Ağustos sabahı Atatürk ve beraberindekiler Gureba Hastanesi’ni ve Mekteb-i Sultani’yi ziyaret ederler. Aynı gün öğleden sonra Mustafa Kemal Paşa, Hükümet alanında toplanan binlerce Konyalıya hitabetti.

Atatürk’ten Konya’ya Teşekkür Telgrafı
Mustafa Kemal Paşa ve beraberindekiler 5 Ağustos 1920 günü Konya’dan ayrılarak Akşehir’e geçti. Mustafa Kemal Paşa, buradan Konya halkına gönderdiği teşekkür telgrafında aynen şunları söylüyordu: “Konya’nın muhterem memurları ve ahalisinin hakkımızda ibraz ettikleri-Mihman-ı Müvâzi (misafirperverlik) bizi pek ziyade mütehassıs etmiştir. Vilayetin hududunda pek tatlı hissiyat ile veda ederken teşekküratımızı takdim eder, bütün umuma iblâğını rica ederiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.