1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Konya Aydınlar Ocağı 524 gün sonra yüzyüze tekrar başladı
Konya Aydınlar Ocağı 524 gün sonra yüzyüze tekrar başladı

Konya Aydınlar Ocağı 524 gün sonra yüzyüze tekrar başladı

Konya Aydınlar Ocağı, küresel Kovid-19 salgını sebebiyle dijital ortamda çevrimiçi olarak Memleket Tv’den devam ettirdiği Selçuklu Salı Sohbetlerini, 524 gün sonra 17 Ağustos 2021 Salı günü yüz yüze tekrar başlattı.

A+A-

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kültürel sohbetin ilk konuşmacısı olan Konya eski Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, geçen sene 13 Ağustos’ta Korona’ya yenik düşen Nevzat Arabacı’nın vefatının birinci yıldönümünde onun hayatını ve kişiliğini anlattı.

Nevzat Arabacı’nın Sivas’ın Divriği ilçesinde, 1947’de fakir bir Türkmen ailesinin çocuğu olarak doğduğunu belirten Dr. Güçlü, liseye Kabataj Lisesi’nde başlayıp Erzurum Lisesinde devam ettiren Arabacı’nın, 16 yaşında iken namaz kıldığı için öğretmenleri tarafından müthiş bir dayak yediğini ve Sivas lisesinde de felsefe öğretmeninin hışmına uğramasıyla liseyi ancak Pertevniyal’da bitirebildiğini ve İslâm davasına, 17 yaşındanitibaren daha sıkı sarılarak felsefe hocası, fikri ve aksiyoner olarak hizmet ettiğini söyledi. Dr. Güçlü, burada sözü dünürü ve dava arkadaşı olan emekli Konya Müftüsü Ahmet Poçanoğlu’na bıraktı. Poçanoğlu, onun hakkında şunları dile getirdi: “Nevzat hoca verdiği sözü hiç değiştirmedi. Şehit olma arzusu ile yaşadı. Fıtraten Müslüman ve fıtratı bozulmamış bir Anadolu evladı. Bütün hayatı Allah’ın rızasını kazanmak, Resulullah’ın rızasını kazanmak. Saldırı ve hücumun daha çok felsefi düşüncelerden geldiğini görünce Allah’ın varlığını, birliğini, ahireti, peygamberi ve buna benzer hususları anlatmak için felsefe okudu. Nevzat hoca davası uğruna çileler çekmiş, işkencelerden geçmiş, kendisinden başka hiçbir arkadaşını suçlamayan ve isim vermeyen yiğit, aksiyoner ve cömert bir dâva adamıydı.”

Sohbetten sonra merhum Nevzat Arabacı’nın arkadaşları onunla ilgili hatıralarını dile getirdiler. Aydınlar ocağı başkanı Dr. Mustafa Güçlü, emekli Müftü Poçanoğlu’na kitap hediye etti. Sohbet, Fatihalar okunduktan sonra toplu çekilen hatıra fotoğrafı ve birbirlerine kavuşmanın hasretiyle son buldu. HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.