1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Aydınlar Ocağı Malcolm X’i konuştu
Konya Aydınlar Ocağı Malcolm X’i konuştu

Konya Aydınlar Ocağı Malcolm X’i konuştu

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Salı Sohbetleri’nde, Amerika’daki siyahî müslümanların özgürlük savaşçısı ve ırkçılığa karşı büyük mücadele veren aktivist Malcolm X’i anlattı.

A+A-

Batı’nın 1492’de Amerika’ya çıkarak emperyalizmi başlattığı zaman küresel sömürgecilikte bir zihniyet değişikliği olduğunu ifade eden Dr. Mustafa Güçlü, “Batı sömürürken iliklerine kadar sömürdüğü insanları da kendine benzetti. Kendine benzemeyenleri ise yok etti. Sömürüye direnen Amerika’nın yerli halkı olan 100 milyon Kızılderili katledildi. Afrika’dan köle olarak çalıştırılmak üzere köle tüccarları vasıtasıyla gemilerle getirdikleri siyahî insanları ise; onur, şeref, namus ve iffetlerini ayaklar altına almak suretiyle ve insandan saymayarak, “beyaz insanlara hizmet eden ara mahlûk” olarak gördükleri için zulmettiler ve vahşice öldürdüler.” dedi.

Dr. Güçlü, “Emperyalist Amerikalılar, 15 milyon zenciyi köle olarak satabilmek için 100 milyon zenciyi öldürüyorlar” acı gerçeğini dile getirdi. İngiltere’nin hegemonyasından kurtularak bağımsızlığını 1776’da ilan edip ABD’yi kuran kurucu başkan George Washington, Kızılderilileri kastederek “Bu vahşilerin tümünü yok etmeliyiz” diyor.  Afrika’dan köle olarak getirdikleri zencileri ise zaten insandan saymıyorlar” diye konuştu.

Churchill: “Türkler İnsan Değil…”

İngiliz emperyalizminden bir örnek vererek 1915’te Çanakkale’de yenilen eski Birleşik Krallık Başbakanı ve politikacı Winston Churchill’in, 1.Dünya Savaşı’nda deniz bakanı iken Çanakkale’de Türk askerlerine karşı zehirli hardal gazı kullandığını belirten Güçlü, “Churchill, bu sebeple İngiltere’de mahkemede yargılanırken hâkimin, “Neden insanlık suçu işledin?” sorusuna şu cevabı veriyor: “Hakim Bey! Siz kendi ağzınızla söylüyorsunuz insanlık suçu diye. Bu insana yapılırsa suçtur. Ben insana yapmadım ki, Türklere yaptım. Türkler insan değildi ki..” diyor. Batı insanı bizi 1915’te yamyam olarak görüyor. Batı’nın zihniyeti hiç değişmiyor.”  ŞENGÜL GÜRBÜZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.