1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Aydınlar Ocağı’nda Dr. Sadık Ahmet konuşuldu
Konya Aydınlar Ocağı’nda Dr. Sadık Ahmet konuşuldu

Konya Aydınlar Ocağı’nda Dr. Sadık Ahmet konuşuldu

Konya Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, bu haftaki Salı Kültür Sohbetleri’nde, Batı Trakya Türklüğünün sevilen lideri Dr. Sadık Ahmet’i anlattı.

A+A-

Batı Trakya’da sıkıntıların yaşandığı bir dönem olan 1947’de, Gümülcine’nin Sirkeli Köyünde Sadık Ahmet’in doğduğunu söyleyen Güçlü, Sadık Ahmet’in ilkokuldan sonra orta ve lise tahsilini Gümülcine Celal Bayar Lisesi’nde devam ettiğini belirtti. 1966-67 yılında önce Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine bir yıl sonra da Selanik Üniversitesi Tıp fakültesine giren Sadık Ahmet’in, 1974 yılında bu fakülteden hekim olarak mezun olduğunu söyleyen ve Yunan ordusunda askerliğini yaptıktan sonra 1978’de Batı Trakya’ya döndüğünü belirten Güçlü, şunları dile getirdi:

SADIK AHMET’İ YUNAN DERİN DEVLETİ ÖLDÜRDÜ!

“Dr. Sadık Ahmet, 1985’te imza kampanyası başlatarak Batı Trakya Türklerinin sorunlarını dünya kamuoyuna duyurduğu için tutuklandı ve sonra serbest bırakıldı. 1988 yılında kampanyasından dolayı 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. 1989 seçimlerinde Batı Trakya’dan Bağımsız Milletvekili adaylığını koydu. İbrahim Şerif, İsmail Rodoplu da aday oldular. Dr. Sadık Ahmet’in adaylığını iptal ettiler. Diğer adaylar da seçilemediler. 1990 seçimlerinde yine bağımsız aday oldu ve milletvekili seçildi. 1991’de DEB (Dostluk, Eşitlik ve Barış) partisini kurdu. 1993 genel seçimlerinde, getirilen kısıtlamalar (yüzde 3 barajı) sebebiyle meclise giremedi. Dr. Sadık Ahmet; Batı Trakya Türklerinin derdini sık sık Avrupa’ya giderek ve Türkiye’ye gelerek anlatmaya başladı. Karaman kökenli olan Dr. Sadık Ahmet, 1994’te Konya’da konferans verdi. 24 Temmuz 1995’te basit bir trafik kazasıyla Dr. Sadık Ahmet’i öldürdü. Ailecek arabayla bir düğün davetine giderken bir traktör aniden üzerlerine dönerek çarptı. Sadık Ahmet orada vefat etti. Sonra bayrağı eşi Işık Ahmet devraldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.