1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Konya Aydınlar Ocağı’nda Hacıveyiszade konuşuldu
Konya Aydınlar Ocağı’nda Hacıveyiszade konuşuldu

Konya Aydınlar Ocağı’nda Hacıveyiszade konuşuldu

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, Konya’nın manevî mimarlarından Hacı Veyiszâde Mustafa Kurucu Hoca Efendi anıldı.

A+A-

Araştırmacı Yazar Mehmet Ali Uz, Müslümanların derdi, Hocaefendi’nin derdiydi

Araştırmacı Yazar Mehmet Ali Uz, yaşanmış bir olaydan hareketle Hacı Veyiszade Hoca Efendi’nin “Babam ben namazdayken, Hz. Peygamberin adı anıldığı zaman ve birde misafir geldiği zaman kendimi kaybederim” dermiş. Sınıfta yazılı imtihan yapardı ve kendisi de namaza dururdu. Ben ilk sıralarda onu seyrederken o kendinden geçerdi. Vatandaşın ne derdi varsa hayır demez, gider duaysa dua eder, açılışa katılır, inek hastalandıysa onun da duasını yapar, insanları kırmazdı. Halkın ve Müslümanların derdi, Hoca Efendi’nin derdiydi” şeklinde konuştu.

“Hacı Veyiszâde gerçek bir öğretmen idi”

Çelik, Hacıveyiszâde’nin öğretmenliği hakkında da şu bilgilere yer verdi: “O gerçek bir öğretmen idi. Öğrencilerine verdiği imanla her bakımdan hayırlı nesiller yetiştirmeye çalışırdı. Fırsat buldukça kitap okur, derslere hazırlıklı gelir, öğrendiklerini öğrenciye aktarır, Bazen takrir, bazen de soru cevap tarzında dersini işlerdi. Derse başlamadan önce öğrencilere koro halinde besmele ve hamdele okuturdu. Sınıflara girdiği zaman, öğrenciler selam için ayağa kalkar, selamlaşmadan sonra otururlar ve hemen onunla birlikte “Elhamdü lillahi rabbi’l‐alemin, Ekmele’l‐hamdi ala külli hal. ve’s ‐selatü ve’s‐selamü’l‐etmemmani’l‐ekmelani ala seyyidina mürselin ve imami’l‐müttakin”i okur, daha sonra takip edilen kitaplardan bir miktar okur ve açıklamalar yapardı. Arkasından ya cennetlik on sahabe ya da Hz. Peygamberin hanımlarının isimlerini hatırlatırdı.” 

Daima sünnete ittiba etti ve ümit verdi

Çelik, Hacı Veyiszade Mustafa Efendi hakkında şu ifadelere yer verdi: “İslami ilimlere uğraşan bir babanın oğlu olarak çocukluğundan itibaren iyi bir terbiye ile yetişti. İlmin amelle, amelin de ihlasla yapılması gerektiğini savundu. Daima sünnete ittiba etti. Yaşadığı beldenin her kesiminin derdi ile meşgul olup onları irşad etmeye çalıştı. Daima ümit verdi. Tek parti döneminde İslâmî ilimlerin yeni nesillere aktarılması için gizlice eğitim ve öğretime devam etti.”

İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen anma toplantısının sonunda Konya Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, yazar M. Ali Uz’la birlikte eğitimci-yazar Ahmet Çelik’e “Büyük Selçuklu Mirası” adlı üç ciltlik kitabı hediye etti. Anma toplantısına Hacıveyiszâde merhumun torunu Hasan Kudsî Küçükaşcı, Dr. Ahmet Baltacı ve gönül dostları katıldı. HATİCE KARAKUŞ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.