1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Aydınlar Ocağı'nda Türkmenistan konuşuldu
Konya Aydınlar Ocağı'nda Türkmenistan konuşuldu

Konya Aydınlar Ocağı'nda Türkmenistan konuşuldu

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, Kurtlar Sofrasında Türkistan konuşuldu

A+A-

TÜRKLERİN YAŞADIĞI HER YER TÜRKİSTAN

Eğitimci Hasan Özücan’ın gayretleriyle düzenlenen panelin yöneticisi Prof. Dr. Kemal Özcan, “Türkistan coğrafyasına İranlılar “Turan” demişler. Batılılar bu bölgeye “Türkiye” demişler. Batılılar Türklerin yaşadığı her yere Türkiye demişler” dedikten sonra kendi Türkistan tanımını şöyle yaptı: “Türklerin yaşadığı her yerdir. Türkistan’dan kastımız Türk Dünyasıdır. Bütün Türk coğrafyasıdır.” Türkistan’ın önemine işaret ekmek için 400 sene Osmanlı hâkimiyetinde kalan Filistin ve Orta Doğu’nun önemine dikkat çeken Prof. Dr. Özcan, “Orta Doğu’da yapılan mücadelenin asıl hedefi Türkistan’dır. Orta Doğu’da yenilen Türkistan’ı da kaybeder. Türkistan coğrafyasına hâkim olan dünyaya hâkim olur. Çünkü Türkistan dünyanın kalbi!” dedi.

DOĞU TÜRKİSTANLI 300 AYDIN HAPİSTE

“Doğu Türkistan Cumhuriyeti ve Güncel Konular” başlıklı sunumuna “Doğu Türkistan’ın biran önce özgürlüğüne kavuşması ve zulümlerin bitmesi” temennisinde bulunarak başlayan Saltuk Buğrahan Vakfı Konya Başkanı Abdulahad Udun, Doğu Türkistan’ın Asya’nın tam ortasında yer alan bir Türk toprağı olduğunu, yüzölçümü 1.828.418 km2 olan bu bölgede 35 milyona yakın Uygur Türkünün yaşadığını ve %95’inin Müslüman olduğunu söyledi. Konuyu Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne getirerek 2009-2014 yıllarında Yarkent-İlişku bölgesinde bir köy ile 20-30 bine yakın Uygur halkının katliamda yok edildiğini söyledi. Müslüman Uygur Türklerine uygulanan Çin işkenceleri arasında din, dil, internet, seyahat yasakları ile nazi kampları, zorla evlendirme gibi uygulanan zulümleri görüntülü olarak dile getiren Udun, “Doğu Türkistanlı 300 aydın ve din adamı hapis ve toplama kampında. Doğu Türkistan’da namaz, oruç, Kur’an okuma, İslami kıyafet ve diğer dini ve milli simgeler de yasaklandı” dedi.” diye konuştu.

AFGAN TÜRKİSTAN’INDA 36 DİL KONUŞULUYOR

Özbek Türklerinden olan Arş. Gör. Abdul Metin Çelikbilek ise, Hz. Mevlâna’nın doğduğu Belh şehrinin de bulunduğu Afgan coğrafyası ve topraklarının asıl adının “Güney Türkistan” olduğunu belirterek başladığı sunumunda, “Kadîm Türk yurdu olan bu coğrafyayı Güney Türkistan olarak bilmezsek şair ve devlet adamı Ali Şir Nevai’yi kendimizden sayamayız. Mevlana’yı hiç sayamayız. Herat, Kunduz, Mezar-ı Şerif’i kendimizden sayamayız. Bu bölge İngiliz kaynaklarında dahi ‘Afgan Türkistan’ı diye geçiyor.” dedi.

Dr. Fatih Çolak, “Alman İmparatorluğunun Dış Siyasetinde Türkistan’ın Yeri” başlıklı sunumunu yaparken Dr. Görkem Ozan Özalp, “İngilizlerin Türkistan Politikası” üzerinde durdu. Özel şirketler vasıtasıyla Türkistan’a giren İngilizlerin, Türkistan’da askeri ve en gizli istihbarat sistemi kurduğunu ifade eden Özalp, Kutul Amare’de olduğu gibi burada da büyük bir yenilgi alan İngilizlerin bunu 100 sene sakladıklarını dile getirdi. Son panelist Senan Kazımoğlu da; “Türkistan’da Rus Hâkimiyeti”ni anlattı. ŞENGÜL GÜRBÜZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.