1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Basın Konseyi'nin Ankara çıkarması
Konya Basın Konseyi'nin Ankara çıkarması

Konya Basın Konseyi'nin Ankara çıkarması

Basın Konseyi yönetim kurulu ve sektörün önde gelen isimleri Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş,ve Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca ile Ankara’da bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a Anadolu basının

A+A-

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon genel müdürü Mehmet Akarca ise Anadolu basınını önemsediklerini dile getirdi.Basın Konseyi Başkanı Mustafa Tatlısu’da sektörde alaylı olarak tabir edilen basın çalışanlarına sarı basın kartı verilmesi,ve BYEGM ile yerel basının daha çok işbirliği içinde olması gerektiğini söyledi.

Mustafa Tatlısu Başkanlığındaki Konya Basın Konseyi yönetim kurulu sektörün sorunlarını Ankara’ya taşıdı. İlk görüşme Çankaya Köşkün’de gerçekleşti. Celalettin Boyalı,Yusuf Gürbüz,Nurettin Bay,Sadrettin Soranlar,Akif Kaymaz Anadolu Yayıncılar Birliği Başkanı Sinan Burhan gibi isimlerin hazır bulunduğu görüşmede Basın Konseyi Başkanı Mustafa Tatlısu sektörün sorunlarını iletti. Anadolu Basınının RTÜK,Basın İlan Kurumu, Türksat gibi kurumlar arasına sıkıştırılmaması gerektiğini ve hükümetin bugüne kadar gecikmiş Anadolu basını reformunu biran önce hayata geçirmesi gerektiğini dile getirdi. Başbakan Yardımcısı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş’da önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili oluşturacakları bir çalışma grubunda Konseyin raporunu dikkate alacaklarını ve daha sıkı işbirliği içinde sorunların aşılması için çaba sarf edeceklerini söyledi.

Kurtulmuş; “Hükümet olarak yerel medyamızın değerinin ve öneminin bilincindeyiz. 15 Temmuz’da yerel medyamız kendi illerinde, kedi ilçelerinde ayrı ayrı destanlar yazdılar. Yerel medyamız demokrasimize sahip çıkmıştır. Biz de bu güzel gelişmelerin ardından RTÜK katkı payını yüzde 3’ten yüzde 1.5’a düşürdük. Yerelde hem yazılı medyanın hem de sesli ve görüntülü medyanın daha birçok sorununun olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin yeni bir sisteme doğru yol aldığı bir dönemde yerel medyamızı güçlendirme adına elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

Başta ülkemizdeki referandum olmak üzere ABD seçimlerinin de konuşulduğu ziyarette ABD seçimlerini Yaklaşık bir saat süren görüşmede Kurtulmuş’a anlamlı bir hediye takdim edildi. Konsey Başkanı Mustafa Tatlısu Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’a seramik yapım sikke hediye etti.Basın Konseyi heyeti daha sonra Basın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca’yı ziyaret etti. Basın Konseyi başkanı Mustafa Tatlısu, Akarca’ya Basın ve Enformasyon Genel Müdürlüğüne getirilmesinden dolayı başarı dileklerini iletti. Yerel medyanın birçok sorunu bulunduğunu belirten Tatlısu, “Mehmet Akarca gibi sorunlarımızı bilen bir medya duayeninin bu göreve getirilmesi bizim için bir şanstır, yeni dönemde birçok sorunumuzu birlikte çözebileceğimize inanmaktayım” dedi.

Konya Medyasının Türkiye’de yerel medya içerisinde ayrıcalıklı ve güçlü bir yerinin bilindiğini belirten Akarca, “yerel medyanın sorunlarının farkındayım. Yeni süreçte birlikte çalışacağız. Hazırladığınız raporu dikkate alacağımdan şüpheniz olmasın. Türkiye’de, medyamız da daha itibarlı ve daha güçlü olacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.