1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya beş sektörde “güven” tazeledi
Konya beş sektörde  “güven” tazeledi

Konya beş sektörde “güven” tazeledi

Konya Ticaret Odası ve TEPAV işbirliği ile yapılan Konya ili Ekonomik göstergeleri açıklandı. Yapılan değerlendirmelere göre Konya’da perakende güveni hem geçen yıla hem de geçen aya göre arttı.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

KTO ve TEPAV iş birliğiyle ha hazırlanan Konya’nın ekonomik göstergeleri, beş ayrı bültenle açıklandı. 5 ayrı çalışmadan meydana gelen raporda Perakende Güven Endeksi, Hizmet Sektörü Güven Endeksi, İnşaat Sektörü Güven Endeksi, İstihdam İzleme Bülteni ve Dış Ticaret Bülteni alanları incelendi. Açıklanan raporda perakende güveni haziran ayında en çok tekstil, hazır giyim ve ayakkabı sektöründe artış gösterdiği belirlendi. Konya Hizmet sektörü güven endeksi geçen aya ve geçen yıla göre yükseldi. Güven endeksi geçtiğimiz aya göre 2,9 puan, geçtiğimiz yıla göre 6,4 puan yükselerek 1,7 puan değerini aldı. Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksinde ise bir düşüş olduğu vurgulandı. İnşaat sektörü güven endeks değeri, geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan, geçen aya göre 1,3 puan düştü ve -19,5 puan değerini aldı. Konya’da ihracat 2017 Nisan ayında 128,6 milyon dolar seviyesinde iken 2017 Mayıs ayında bir önceki aya kıyasla yaklaşık 6,8 milyon dolar, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 22 milyon dolar artarak 135,3 milyon dolara yükseldi. Türkiye’nin Mayıs 2017 ihracatı ise 13,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

PERAKENDE GÜVENİ ARTTI

Konya’da Perakende Güveni hem geçen yıla hem de geçen aya göre arttı. Haziran 2017’de TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE) -14,4 puan değerini alırken, KOPE 4,9 puan değerini aldı. Geçen yılın aynı dönemine göre KOPE 7,5 puan artarken, TEPE 2,9 puan azaldı.  Geçen aya göre KOPE 3,8 puan, TEPE ise 1,0 puan artış gösterdi. Perakende güveni ise hem geçen yıla oranla hem geçtiğimiz aya göre artış gösterdi. Perakende güveni haziran ayında en çok  “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektöründe arttı. Konya’da perakende sektörüne alt sektörler itibarıyla bakıldığında haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı”, “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar”, “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” ve “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)” sektörleri artış; “motorlu taşıtlar”, “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” ve “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektörleri azalış gösterdi.

GÜVEN ENDEKSİ YÜKSELİŞTE

Konya Hizmet sektörü güven endeksi geçen aya ve geçen yıla göre yükseldi. Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi geçen aya göre 2,9 puan, geçen yıla göre 6,4 puan yükselerek 1,7 puan değerini aldı. Türkiye genelini temsil eden Hizmetler Sektörü Güven Endeksi ise Haziran 2017’de geçen aya göre 4 puan düşerken,  geçen yıla göre 4,4 puan yükselerek 5,2 puan değerini aldı. Haziran ayında Konya’da hizmetler sektörüne alt sektörler itibarıyla bakıldığında, “sağlık işleri ve sosyal hizmetler” sektörünün en iyi performans gösteren sektör olduğu görüldü. Bu sektörü “posta ve telekomünikasyon hizmetleri”, “hizmet faaliyetleri”, “ulaştırma hizmetleri”, “yayımcılık faaliyetleri”, “danışmanlık faaliyetleri” ve “bilgisayar ve ilgili hizmetler” sektörleri takip etti.

İNŞAAT SEKTÖRÜ DÜŞÜŞTE

Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi, Haziran 2017’de geçen aya ve geçen yılın aynı dönemine göre düştü. Endeks değeri, geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan, geçen aya göre 1,3 puan düştü ve -19,5 puan değerini aldı.

İHRACAT ORANLARI YÜKSELİYOR

Konya’da ihracat 2017 Nisan ayında 128,6 milyon dolar seviyesinde iken 2017 Mayıs ayında bir önceki aya kıyasla yaklaşık 6,8 milyon dolar, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 22 milyon dolar artarak 135,3 milyon dolara yükseldi. Türkiye’nin Mayıs 2017 ihracatı ise 13,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Konya ihracatında ilk üç sırada şu ülkeler bulunmaktadır: Irak (17,5 milyon dolar), Almanya (10,3 milyon dolar) ve Cezayir (7,6 milyon dolar). “Kazanlar, makinalar, mekanik cihaz ve aletler” sektörü 44,7 milyon dolarlık ihracatı ile Mayıs ayında Konya’nın toplam ihracatının %33’ünü oluşturdu. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre sektörün ihracatı %28 artış gösterdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.