1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Bir İslam Şehri
Konya Bir İslam Şehri

Konya Bir İslam Şehri

Eğitimci – Yazar Ahmet Çelik, bir İslâm şehri olan Konya’nın XI.Yüzyılda Müslümanların eline geçtiğini belirterek 1096 yılında, İznik’ten sonra başkentlik yaptığını ve bu sürecin 1208 yılına kadar devam ettiğini söyledi.

A+A-

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nde “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Konya’da Dinî Eğitim Kurumları”nı anlatan Eğitimci – Yazar Ahmet Çelik, bir İslâm şehri olan Konya’nın XI.Yüzyılda Müslümanların eline geçtiğini belirterek 1096 yılında, İznik’ten sonra başkentlik yaptığını ve bu sürecin 1208 yılına kadar devam ettiğini söyledi. 
Konya’da Mahalle Mektepleri 
Eğitim kurumları olarak Mahalle Mektepleri’nden de bahseden Çelik, Selçuklular döneminde “Sıbyan”, İslâm dünyasının ilk asırlarında “Küttâb” olarak adlandırıldıklarını belirterek şunları ifade etti: “20.yüzyılın başında Konya’da her üç-dört mahallede bir mahalle mektebi var idi. Bunların en meşhurları Akkülah Mehtebi. Taş Mektebi, Boyalı Mektebi, Dolav Mektebi, Türbe Mektebi’dir. Mahalle mekteplerinde Kur’anla birlikte ilmihal ve bazı temel aritmetik bilgileri ile matematik öğretilirdi. Hafız çocuklar bu mekteplerden yetişirdi. Cuma akşamları evlerde aşrı şerif okuyan çocuk sesleri yükselirdi. Bu okulları bitirenler Rüşdiye’ye giderler ve kabiliyetli olanlar ise medreselere devam ederler, diğerleri ise ya devlet memuru olur veya bir sanat icra etmek üzere sanayiye yönlendirilirlerdi. Sıbyan Okullarına çocuklar 4 ay dört gün olunca Amin Alayları düzenlenerek alınıyorlar. Karma olan bu mekteplere çocuklar üç yıl boyunca devam ediyorlar.”
“Konya bir İslâm şehri”
Konya’daki bütün dini eğitim kurumlarını bütün yönleriyle ele alarak anlatan Çelik, “1914 tarihine gelindiğinde Konya’da ortaokul sayısı 417’ye, sıbyan okulları ise 148’e çıkıyor. 473 öğretmen de bu okullarda görev yapıyor. Bu okullarda din eğitimi de var. Rüştiyelerde üç yıl boyunca üçer saat Kur’an-ı Kerim dersleri var. Yine kız ortaokullarında hem Kur’an-ı Kerim ve Tecvid, hem Ulûm-ı Diniye dersleri var. Öğretmen okullarında da din eğitim var” dedi.
Altı vilayetin bağlı olduğu 1900’lü yılların başında Konya’da, merkezde 42 medrese olmak üzere toplam 626 medresede 28 bin öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğünü ifade eden Çelik, “Müderrisler belli günlerde camilerde halka açık tefsir ve hadis dersi okutuyorlar. Mevlana Dergâhı ile Sultan Selim’de Mesnevi dersleri de halka açık veriliyordu” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.