1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya birlik olmalı
Konya birlik olmalı

Konya birlik olmalı

Abdullah Koca İnşaat sahibi Abdullah Koca, Konya’nın 2. Marmara Vizyonu’nda başarıya ulaşması için birlik olması gerektiğini söyledi. Koca, Şehrin STK’lardan belediyelere, küçük esnaftan büyük üreticilere kadar birlikte proje üretmesi gerektiğini dile get

A+A-

Konya’da inşaat sektörüne henüz yeni giriş yapmış sayılabilecek bir firma olmasına rağmen yoluna emin adımlarla devam Abdullah Koca İnşaat sahibi Abdullah Koca Hakimiyet’in sorularını cevapladı. Sektörle ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaşan Abdullah Koca, her önüne gelenin müteahhitlik yapmasının sektöre zarar verdiğini kaydetti. Koca, Konya’nın üretim anlamında birlik olması halinde 2. Marmara Vizyonu’nda başarıya ulaşabileceğini de belirtti.

Abdullah Koca ve Abdullah Koca İnşaat’ı tanıyabilir miyiz?

Bu işe 2014 yılında Koca İnşaat olarak başladık. Bu işe giriş hikayemizin öncesi 2000 yılında başladığımız hırdavat ve inşaat malzemeleri satışı işine dayanıyor. Hadim Bağbaşılıyız (Eğiste), doğma büyüme Konyalıyız. 32 yaşındayım şirket faaliyetlerimi şahsım adına sürdürüyorum. Hırdavat, inşaat malzemeleri satışından bu işe geçişimiz çok farklı olmadı. Yaptığımız iş bizi bu işin içine kendiliğinden çekti diyebilirim. Elhamdülillah, emeğimizin karşılığını da bugüne kadar aldık.
Koca İnşaat’ı kurduğunuz günkü hayallerinize baktığınızda, size göre şirket hedeflerinizin neresindesiniz?
Biz daha bu işin başındayız. 3-4 senedir aktif olarak devam ediyorum. Ama ileriyi iyi görüyorum, her zaman da iyi olacağına inanıyorum. Çalışıp istedikten sonra bu dünya olmayacak bir şeyin var olduğuna ben inanmıyorum. Siz hakkıyla çalışıp istedikten sonra sizin için hayır varsa o işte mutlaka bir gün olacaktır. Bu doğrultuda çalışıyoruz, çabalıyoruz. Koyduğum hedeflere de iş arkadaşlarımızla birlikte adım adım ilerliyoruz.

Konya’da inşaat sektörünü nasıl görüyorsunuz? Her geçen genişleyen kentsel dönüşüm alanları ve buna paralel olarak hatta fazlasıyla artan müteahhit sayısı var. Tüm bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hepimizin bildiği gibi önüne gelen müteahhitlik yapıyor. Bunun doğurduğu sıkıntılar mutlaka mevcut. Bunların çıkardığı temel sorunda yapamıyorlar, batırıyorlar iflas ediyorlar. Ne kurtarsak kar gözüyle baktıklarında da zararları tüm piyasaya oluyor. Adama 200-250 bin lira değerindeki daireyi tutup 120-130 bin liraya satıyor. E müşteri bunu görünce gelip bize o satıyor niye siz satmıyorsunuz sizde niye pahalı diyor. Piyasanın içerisinde böyle çalkantılara sebep oluyorlar. Arkadaşlardan ricamız bu işi yapmadan önce iyi düşünün paranız varsa yapın. Yapamadığınız zaman zararınız tüm piyasaya oluyor. Kentsel dönüşümle ilgili olarak da bunlar tamamlandığında kazananın Konya olacağına inanıyorum. Bu gelişmelerin tamamı, Türkiye’nin öncü sektörlerinden olan inşaat için oldukça olumlu bir gelişme. Bir şehirde bir gelişme olduğunda kazanan o şehrin tamamı olacaktır. Ben buna inanıyorum.
Tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörü içerisinde de görünen bir durağanlık söz konusu. Size göre bunun sebepleri nelerdir, nasıl aşılabilir?
Malum ülkemizin yaşadığı sıkıntılar. PKK olayı var, Rusya’yla olan sıkıntılar var, faiz oranlarıyla alakalı sıkıntılar var. Bunlardan dolayı tüm piyasaları etkileyen bir hava hakim. Sektörlerin neredeyse tamamında kısmi bir duraklama söz konusu. İşlerin tamamen durduğunu söylemek kesinlikle söz konusu değil, sadece bir yavaşlama var. O da en kısa sürede aşılacaktır diye düşünüyorum. İnşaat için konuşacak olursam devletimizin faizleri düşürmesi lazım, devlet boyutunda düşünürsek böyle. Terör ve diğer dış etkenlerinde çok uzun vadeli etkisi olacağını sanmıyorum zaman içinde kendiliğinden aşılacaktır. İnşaatta her zaman umut vardır, bundan sonrada var olmaya devam edecektir.

Türkiye’de inşaat sektörünü bu kadar ön plana çıkaran, ülkenin öncü sektörü haline getiren etkenler nelerdir?

Bana göre sektörün getirdiği kazanç. Sektörün getirisi olmasının yanında bir de hem ülkeler arasında olan hem de ülke içinde bu işi yapan insanlar arasında olan onlar yaptı, A kişisi yaptı ben neden yapmayayım, ben neden kazanamayayım düşüncesidir. Sektör içerisinde sürekli bir rekabet, sürekli bir çekişme var. Bu duruma sebep olan sektörü ön plana çıkaran bana göre baş etken budur. İnşaatın ülkemizde diğer sektörlerin önüne çıkmasının sebebi de bizim büyük bir konut açığımız var. Ülkemizde ki bu konut açığını ne kadar kapatmaya çalışırsak çalışalım kolay kolay kapatamayız. Bana göre bu gelişim konut açığından kaynaklanıyor. İlginin olması şirketlerinde iştahını kabartıyor.

Konya ekonomisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence Konya sanayisi gayet olumlu gelişmeler yaşıyor. Konya özellikle son yıllarda aldığı yatırımlar ve üretim anlamında yaşadığı gelişmelerle oldukça önemli mesafeler kaydetmeyi başardı. Yaşanan gelişmelerle ülke gündemine de sık sık gelerek adınıda duyurmayı başardı. Bundan sonraki süreçlerde üretim anlamında ki tüm işlerin daha da iyiye gideceğine inanıyorum. Sanayide işlerin iyiye gitmesi bize de yansır vatandaşa da yansır. Biraz önce söylediğimiz gibi, bir gelişme olduğunda kazanan tüm şehir olur.

2. Marmara olmak diye bir hedef konuldu, bu konuda neler söyleyebilirsiniz? Konya sanayisi bu hedef doğrultusunda neler yapmalı?

Sanayide çok daha aktif olmamız gerekiyor. Bana göre çalışmak ve akılcı işler yapmak her kapıyı açar. Üretim faaliyetlerimizde bir standart belirleyip o standardın altına düşmeden çalışmak gerekiyor. Konya sanayisi bu standardı yakalayabilecek geçmiş ve yeterli teknik bilgiye bana göre sahip. Markalaşma yolunda da önemli adımlar atıyoruz. Kendi markalarımızı çıkardığımız, bunları dünya pazarına sunduğumuz vakit bu vizyon kendiliğinden gerçekleşecektir. Ancak azim, sabır ve yenilik isteyen bir süreç. Bu sürecin içerisinde devletimizin destekleri ve yatırımcı çekme faaliyetleri de Konya’nın yanında olursa ben eminim Konya sanayicisi bu süreçte elinden geleni yapıp o vizyonu tamamlayacaktır.

Bu çalışmaların arasında küçük esnafında, üretim yapan sanayicisine kadar Konyalıya düşen görev nedir?

Birlik, beraberlik. Küçük büyük, herkes elini taşın altına koymalı. Birlikten güç doğar kuvvet doğar, başarı gelir. Konya tarihinde gösterdiği birlikteliği bugünde kaybetmezse, biz düşüncesiyle hareket ederse Konyalı görevini tamamlamış olur. Sanayiden, çiftçiye, Belediyelerden, sivil toplum kuruluşlarına herkes çalışmalı. Emin olun o zaman daha büyük projeler hem ortaya atılacaktır, hem de bu projeler başarıyla hayata geçirilecektir. Konya birlik olmalı.

Peki Abdullah Bey, ev alma hayaliyle yaşayan insanlara ne gibi tavsiyelerde bulunabiliriz? Nelere dikkat edilmeli?

Önce kullanılan malzemenin kalitesine ve kullanışlılığına bakılmalı. Satan ve binayı yapan firmanın kimliğine bakılmalı. Sektörde kendini kanıtlamış, teslimatlarında sıkıntı yaşamamış firmalar tercih edilmeli. Binanın iskanı alınmış mı buna çok dikkat edilmeli. Geçmiş dönemde yaşanan iskan sorunlarını hepimiz biliyoruz. Bu tarz sıkıntılara düşmemek için binanın iskanının alınıp alınmadığına çok dikkat edilmeli. Ev almak amaç olmalı ama işe sadece ev aldım gözüyle bakılmamalı. Burada insanlar belki bir ömür geçirecekler bu sebeple saydığımız etkenlere dikkat etmeliler.


Abdullah Bey, bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyor, Hakimiyet Gazetesi olarak çalışmalarınızın devamını diliyoruz.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.