1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Konya Çarşısı’nın gülleri meczuplardı
Konya Çarşısı’nın gülleri meczuplardı

Konya Çarşısı’nın gülleri meczuplardı

Konya Aydınlar Ocağı’nın düzenlediği Şükran Gecesi’nde Konya’nın Gülleri’ni anlatan Araştırmacı-Yazar Ali Işık, “Konya’nın deli ve meczupları farklı insanlardı. Tarihî Konya Çarşısı’nın gülleri ise meczuplardı” dedi

A+A-

Deli ve Meczuplar Farklı İnsanlar
Hayatını özetleyen “Zaman” adlı şiirini okuduktan sonra Konya tarihi ve kültürü üzerine araştırma yazılarının “konyayazilari.blogspot.com”da çıktığını söyleyen yazar Işık, Konya’nın delileri ve meczuplarını yazmaya 2015 yılında yazmaya başladığını ifade ederek “Hizmet Delilerine Konya’lı gözüyle bakıldığında bunlar farklı adamlar veya mutasavvıfların diliyle bakıldığında bunlar farklı insanlar” dedi
Silleli İsmail (Pirali)
Nâm-ı değer Pirali’nin 1925yılında Sille’de doğduğunu ve 1995’de Zafer Meydanı’nda çay bahçesinin önündeki alanda Hakkın rahmetine kavuştuğunu söyleyen Işık, “Allah’ın veli kullarından olduğuna inanılır, pek çok kerameti anlatılırdı. Konyalı olup da onunla bir anısı olmayan yok gibidir” dedi.
İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen Şükran Gecesi’nde Konya Halk Edebiyatı Ustası Ali Işık’a teşekkür plaketini Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ve oğluyla birlikte takdim etti. Dr. Güçlü, yazar Işık’a ayrıca “Büyük Selçuklu Mirası” adlı kitabı hediye etti. Yazar Ali Işık, kendisine jest yapan Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü’ye teşekkür etti.
Selçuklu Salı Sohbetleri’nden önce Konyalı şairler kendi yazdıkları güzel şiirlerini okudular. Şair İsmail Detseli de, “Ali Işık Hocamız” adlı şiirini okudu. Program toplu olarak çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.