1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya DSİ’ye ‘haksız ve adaletsiz görevlendirme’ suçlaması
Konya DSİ’ye ‘haksız ve adaletsiz görevlendirme’ suçlaması

Konya DSİ’ye ‘haksız ve adaletsiz görevlendirme’ suçlaması

Konya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Akbulut, DSİ Konya Bölge Müdürlüğü’nün sulama birliklerine yetkin olmayan kişileri atama çabasında olduğunu açıkladı. 

A+A-

Devlet Su İşleri (DSİ) Konya Bölge Müdürlüğü’nün, sulama birliklerine yetkin olmayan kişileri atama girişimi ısrarı, kent gündeminin birinci sırasına yerleşti.

“TARIM DIŞI KİŞİLER ATANMAYA ÇALIŞILIYOR”

Konuyu gündeme taşıyan isim; Konya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Akbulut oldu. Akbulut, DSİ Konya Bölge Müdürlüğünün bitki, toprak, su ilişkisi konusunda eğitim almamış tarım dışı kişilerin bu göreve atanmaya çalışılmasına tepki gösterdi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den yapılan çalışma ve konulan hedeflere uymayan bu görevlendirmeye ‘dur’ demesini beklediklerini kaydetti.

“SU YÖNETİMİ EHLİNE VERİLMELİ”

Murat Akbulut, konuya ilişkin açıklamasının ilk bölümünde, son dönemde daha da değer kazanan sunun önemine dikkat çekti. Akbulut, “Su, dünyamızda istenilen yer, miktar, nitelik ve zamanda bulunmayan, yenilenebilir ancak, sınırlı bir kaynak olması nedeniyle toplumların her katmanını ilgilendiren stratejik bir doğal kaynak olmuş ve olmaya da devam edecektir. Türkiye’nin kişi başı kullanılabilir tatlı su açısından zengin bir ülke olmadığını, su stresi çeken ülke olduğunu biliyoruz.

KURAKLIK VE TARIMSAL SULAMA VURGUSU

Bu günlerde kuraklık etkisinin hissedilmesi ile su tasarrufu çok konuşuluyor. Her damla suyun önemi çok büyük bu nedenle her türlü tasarruf olmalı. Ama asıl üzerinde durulması gereken tarımsal sulamada kullanılan suyun en verimli şekilde değerlendirilmesi. Tarımsal sulamada sadece salma sulamadan basınçlı sulamaya geçişle yüzde 50 daha az su kullanılabilir. Evsel suyun tamamından fazlası tasarruf edilmiş olur.

“ÜLKE KAYNAKLARI HEBA EDİLMİŞ OLUR”

Sulama yatırımları, barajların inşa edilmesi, göletlerin yapılması hepsi çok önemlidir. Bu yatırımlardan çok daha önemlisi barajlarda tutulan suyun tarlaya en az kayıpla ulaştırılması, tarlaya ulaştırıldıktan sonra da bilinçli ve verimli kullanılmasıdır. Büyük yatırımlarla yapılan barajlardan tarlaya suyun taşınması, sulamada kullanılma biçimi doğru olmazsa ülke kaynakları heba edilmiş olur.” dedi.

“DSİ, SULAMA BİRLİKLERİNE YETKİN KİŞİLER ATAMALI”

Ülkemizde suyu planlayan ve yöneten lokomotif kurum olan DSİ’nin, 2018 yılından itibaren sulama birliklerinin yönetimini tekrar uhdesine aldığını ifade eden Konya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Akbulut, kurumun, tasarruf ve bitki, toprak, su ilişkisini bilen kişilerle en az su kullanımı ile en fazla tarımsal hasılayı elde etme hedefine yöneldiğine dikkat çekti. Başkan Akbulut, “Birliklere yapılan görevlendirmelerde de kamu çalışanı olma kaydı ile Ziraat Mühendisi başta olmak üzere sulama alanında eğitim ve görev almış kişilere öncelik verileceği DSİ prensiplerinde bulunmaktadır. Konya’da yapılan son iki sulama birlik başkanı ataması yeterli sayıda ziraat mühendisi arkadaşlar göreve talip olmuşken; bitki, toprak, su ilişkisi konusunda eğitim almamış tarım dışı kişilerin atanmaya kalkışılması büyük bir tezattır.

“DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN DÖNEN YANLIŞ KARARDA ISRAR EDİLİYOR”

DSİ Konya Bölge Müdürlüğünün bu yanlış kararı DSİ Genel Müdürlüğünden dönmüşken bir süre sonra tekrar tarım eğitimi ve çalışması olmayan,  tarım dışından birilerinin yeniden atanmaya çalışmasını hayretle karşılıyor, şiddetle karşı çıkıyoruz. Siyasi iradeyi de zorda bırakan vicdanları rahatsız eden bu haksız ve adaletsiz görevlendirme çabasının bir açıklamasını bekliyoruz.

“SAYIN BAKANIMIZIN DUR DEMESİNİ BEKLİYORUZ”

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’den yapılan çalışma ve konulan hedeflere uymayan bu görevlendirmeye ‘dur’ demesini, yerine sulama birlikleri yönetmeliğinde belirtilen DSİ kaide ve hedeflerine uygun atamanın yapılması konusunda ilgilerini istirham ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.