1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Konya Eğitim Üssü Olacak
Konya Eğitim Üssü Olacak

Konya Eğitim Üssü Olacak

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, “Tüm çalışmaların ve eğitim projelerinin ortak hedefi, Konya’yı eğitim öğretimde hep bir adım daha ileriye taşımaktır” dedi.

A+A-

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Konya’nın eğitim alanında yaptığı çalışmalar ve eğitim alanında söz sahibi olabilmek için yapılan çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Konya’nın eğitim alanında Türkiye ortalamasının üstünde bir başarıya sahip olduğunu söyledi. Konya’nın eğitim alanındaki başarısı ve yükselişi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Gürsoy, Konya’nın geçmişten günümüze birçok ilim ve devlet adamını yetiştirmiş İslam coğrafyasının en önemli şehirlerden bir tanesi olması yüzünden yüklerinin ağır olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDEYİZ
Konya’nın eğitimde hangi seviyede olduğuyla ilgili bilgi veren Gürsoy, başarı oranına bakıldığında Konya’nın Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu belirtti. Merkezi sınavlarda gösterilen akademik başarının Konya açısından önemli olduğuna dikkat çeken Gürsoy, “Merkezi sınavlarda (YGS, LYS, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı…) gösterilen akademik başarıyı baz aldığımızda Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarımızın olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Bu başarı oranını yükseltmek için çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini ifade eden Gürsoy, sözlerine şöyle devam etti: “Bu başarı oranını yükseltmeye yönelik çalışmalarımıza, ara vermeden devam ediyoruz. Diğer taraftan köklü bir tarihin ve medeniyetin mirasçısı olan Konya, geçmişten günümüze pek çok ilim adamını, devlet büyüğünü ve sanatçıyı yetiştirmiş, İslam coğrafyasının en önemli beldelerinden biridir. Bu tarihî sorumluluk duygusuyla yaşatılan şehir kültürünün, Konya eğitimine olumlu anlamda pek çok katkısının da olduğu aşikârdır.”

ÖĞRETMEN AÇIĞIMIZ YOK DENECEK KADAR AZ
Konya genelinde bin 763 resmi ve özel okulla eğitime hız vermeden devam ettiklerini belirten Gürsoy, öğretmen açıklarının da yok denecek kadar az olduğunu söyledi. Derslik başına düşen öğrenci sayısının iyi olduğunu belirten Gürsoy, merkez ilçelerde bu oranın biraz yüksek olduğunu ve düşürmek için çalıştıklarını belirterek şunları kaydetti: “Konya genelinde bin 612 resmi, 151 adet özel okul mevcut. İl genelinde bin 763 okulda, 28 bin 435 öğretmen görev yapmaktadır. Öğretmen doluluk oranı % 93.02’dir. Bu orandan da anlaşıldığı üzere öğretmen açığımız yok denecek kadar azdır. Derslik başına düşen öğrenci sayısı ise il genelinde ortalama 21’dir. Merkez ilçelerimizde bu sayı biraz yüksek olmakla birlikte genel ortalama gayet iyidir. Devletimiz tarafından yaptırılan okullar ve hayırseverlerimizin katkıları sayesinde, merkez ilçelerimizde de derslik başına düşen öğrenci sayısını düşürmeye yönelik çalışmalar hızla devam etmektedir. Öğretmen doluluk oranının yüksekliği ve derslik başına düşen öğrenci sayısının düşüklüğü, başarıyı artırıcı önemli sebeplerdendir.”

FİZİKİ YATIRIMLAR KARŞILIĞINI ALIYOR
Eğitim alanında yapılan fiziki yatırımın karşılığını aldığını söyleyen Gürsoy, “Eğitime yapılan yatırım, bizzat insanı yetiştirmeye yönelik olması sebebiyle, en kalıcı yatırım olma özelliğini üzerinde taşır. Bu anlamda eğitim öğretim adına yapılan tüm yatırımların karşılığı, bireyin kendine, çevresine ve yaşadığı topluma olumlu anlamda yansımıştır ve yansıyacaktır” dedi.

EĞİTİMDE MARKA OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yürütülen ve ortağı oldukları projelerden bahseden Gürsoy, bu projelerin ve çalışmaların Konya’nın eğitimine ciddi anlamda katkı sunan projeler olduğunu ifade etti. Gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi veren Gürsoy, şunları söyledi: “AB Projeleri: Erasmus+ Ana Eylem 1 (KA1) ve Ana Eylem 2 (KA2) projeleri alanında Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait 32 proje Ulusal Ajans tarafından kabul edilmiş ve 1 Milyon 521 bin 347 Euro’luk bütçe almaya hak kazanmıştır. Ekip 42 (Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi): Muhatabı bütün Konya olan kitap okuma projesi EKİP 42 ile bütün öğrencilerimizi ve ailelerini “okumaya bağımlı” hale getirmeyi hedefliyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde kütüphane imkânı bulunmayan 31 ilçemizin genelinden çok sayıda okula, Mobil Bilgehaneler (Gezici Kütüphaneler) giderek öğrencilerle buluşmuştur. Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi (Okuma Grupları): Milli Eğitim Bakanlığımızın uhdesinde yürütülen, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından da desteklenen proje, Türkiye’de 24 ilde, başarılı ve kitap okumaya meraklı öğrencilerin dâhil olduğu bir çalışmadır. Medeniyet Okulu: Konya Büyükşehir Belediyesi ile beraber yürüttüğümüz Medeniyet Okulu Projesi kapsamında çıkartılan dergiler, gezici kütüphaneler, yazar-okur buluşturmaları, bilgi yarışmaları, münazara müsabakaları, öykü, resim, şiir... yarışmaları… yapılan faaliyetlerden bazılarıdır. SEDEP: 5 yıldır yürütülmekte olan SEDEP (Selçuklu Değerler Eğitimi) Projesi kapsamında Selçuklu ilçemizdeki bütün okullarımızda temel değerlerimizin benimsetilmesine yönelik çeşitli faaliyetler yürütülmektedir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.