1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya ekonomisine rekor destek
Konya ekonomisine rekor destek

Konya ekonomisine rekor destek

Konya KOSGEB destekleriyle emin adımlara büyüyor. Edinilen bilgilere göre KOSGEB, 2017 yılının ilk 7 ayı içerisinde Konya ekonomisine 250 milyon TL kaynak aktararak rekor kırdı

A+A-

Ufuk KENDİRCİ
Konya yıllar geçtikçe KOSGEB desteğinden daha fazla faydalanıyor. KOSGEB’den alınan bilgilere göre  Konya 2015 yılında 10.8 milyon, 2016 yılında 18.6 milyon TL KOSGEB desteğinden faydalandı. 2017 yılında ise sadece ilk 7 ay içerisinde 18 milyon TL destek verilirken yıl sonuna doğru bu rakamın artacağı ve kredi faiz destekleri ile birlikte Konya ekonomisine 250 milyon TL’den daha fazla kaynak aktarılacağı öngörülüyor.
Türkiye’nin büyüme hızını her yıl geride bırakan Konya, KOSGEB destekleri ile gücüne güç katıyor. KOSGEB desteklerini kullanmada 5. sırada bulunan Mevlana şehrinde KOSGEB destekleri sayesinde yeni girişimcilerin önü açılıyor ve üretimin artması teşvik ediliyor. KOSGEB ayrıca geri ödeme takvimi ve hibe programlarıyla girişimcileri rahatlatıyor.
7 AYDA 250 MİLYON TL KAYNAK AKTARILDI
Kredi faiz desteği ve KOSGEB destekleriyle beraber ilk 7 ay içerisinde Konya ekonomisine yaklaşık 250 milyon TL kaynak aktarıldı. 2016 yılının sonu, 2017’in başı itibariyle de küçük işletmelere KOSGEB kredi faiz desteği kapsamında yapılan çalışmalarda 20 bin ila 50 bin TL arasında kredi verildi. Faizin hepsini KOSGEB  karşılarken bu kapsamda şehirde yaklaşık 8 bin 200 firmaya destek verildi. Sürekli devam eden desteklerde ise binden fazla firma KOSGEB’den faydalandığı öğrenildi. Desteklerin bazıları proje esaslı olup bir diğer kısmı ise genel destek kapsamının içerisinde kullanıldı. Sürekli devam eden destek programında 7 ay içerisinde 18 milyon TL destek ödemesi gerçekleştirildi. Desteklerin yaklaşık 3 milyon TL’si geri ödemeli, 15 milyon TL ise hibe şeklinde verildi. KOSGEB’in toplam 10 destek programı bulunuyor. Ön planda olan destek programı ise yeni iş kuran girişimcilerin faydalandığı yeni girişim desteği. Ilk 8 ayda üç yüzün üzerinde firma bu anlamda desteklendi ve yaklaşık 6 milyon TL para verildiği aktarıldı.
İKİ AŞAMALI DESTEK
Diğer yandan Ar-Ge destekleri de KOSGEB programları arasında yer alıyor. Bu destek 2 şekilde gerçekleşiyor. Birinci aşamada ilk prototipi daha önce yapılmamış, ürünü geliştirmek için deneme amaçlı ham madde, malzeme desteği ve personel maaşı konusunda destek veriliyor.İkinci aşamada ise endüstriyel uygulama destek programında prototipi ortaya çıkmış, patentli ürünler veya devlet destekli başarılı Ar-Ge projesi ile doktora çalışması sonucunda ortaya çıkmış ürünlerin seri üretimi ve ticaretleşmesi için destek veriliyor. 150 bin TL’ye kadar bu kapsamda hibe veriliyor. 
Konya’nın KOSGEB desteklerini kullanma noktasında ülkemizde 5. sırada yer alıyor. İstanbul, Ankara,İzmir, Bursa bu bağlamda ilk dört sırayı paylaşıyor. Konya’da toplam yaklaşık 93 bin işletmenin 37 bini KOSGEB’e kayıtlı. İmalat sanayisinde Kocaeli ve Mersin Konya ile yarışıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.