1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konya Emniyetinde Reform Hareketi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Emniyetinde Reform Hareketi

A+A-

Canlı için önce güvenlik, sonra da en önemli ihtiyacı olan açlık ve susuzluğunu güven içinde temin gelmektedir.
İnsanoğlu eğer güvende ise, ihtiyaçlarını rahat karşılar. Güvenlik yok ise, can tehlikesi varsa, diğer ihtiyaçlarını karşılama da büyük sıkıntı çeker.
Yani önce güvenlik gelir.
İnsanların can ve mal güvenliğini ise önce kendi tedbirleri, sonra da güvenlik güçleri sağlar.
Konya, Konya olalı emniyet güçleri itibariyle ve güvenli ve huzurlu kent olması nedeniyle hep tercih edile gelen bir kenttir.
Konya’dan nice emniyet müdürleri, nice jandarma komutanları ve valiler gelip geçmiştir. Bizim yaşam sürecimizde tanıdıklarımız içinde çok etkili, çok otoriter ve vatandaşın güvenini, sevgisini sağlamış valiler, emniyet müdürleri olduğu gibi, gününü gün eden, etliye, sütlüye dokunmadan mesaisini tamamlayan kimselerin varlığını da biliriz.
İyileri, kötüleri ise önce kendi vicdanımız, sonra halk zaten değerlendirir ve Konyalı kendisine hangi konuda olursa olsun, hizmet edenleri hiçbir zaman unutmaz.
İşte rahmetli Vali Kemal Katıtaş bunlardan bir tanesi. Elbette daha başka valiler emniyet müdürleri de var. Ancak benim tanıdığım ve bildiğim döneme Katıtaş damgası silinmeyecek şekilde vurulmuştur.
Konya Emniyet Müdürlüğünde de çok değerli, çalışkan, otoriter müdürler gelip geçmiştir. Konyalıya güvenlik konusunda büyük hizmetler vermişlerdir. Konyalının, hatta adaletin tecellisi konusunda yaptığı çalışmalarla suçluların bile sevgisini, güveni kazanan emniyet müdürleri vardır.
Burada şunu belirteyim.
Hiçbir zaman “eski kral öldü, yaşasın yeni kral” demedim.
Ya da “Giden ağam, gelen paşam” saplantısına kendimi kaptırmadım. Ne gördüm, ne duydum ve duyduklarımın hangisi doğru ise onların içinden seçim yaptım ve yazdım.
Bundan önceki yakın dönemde Emniyet Müdürlerinden Salih Tuzcuoğlu çok sevecen, insancıl ve görevini layıkıyla yapan müdürlerdendi. Sonra Hüseyin Namal geldi., gitti ve tekrar geldi. Konya’nın huzuru için çalıştı. En çok ta Trafik ile ilgilendi. Başarılı oldu mu, olmadı mı bunun takdirini sizlere bırakıyorum.
Salih Tuzcuoğlu emekli oldu, şimdi İzmir’de emekliliğin tadını çıkartıyor. Hüseyin Namal Denizli Emniyet Müdürü oldu. Belki Konya kadar olmasa da Denizli’de Türkiye’nin önemli kentlerinden birisi.
Şimdi göreve Denizli emniyet müdürü Mevlüt Demir geldi. Müdür beyi gazete olarak ziyaret ettik. Daha önce kendisiyle ilgili bazı istihbaratımız vardı elbette. Yeni Emniyet Müdürü Hüseyin Nalam’a göre genç ve dinamik. Konuşmalarından anladığım kadarıyla konusuna hakim. Yakın zamanda Konya’ya atanmasına rağmen, Konya’nın içindeki Polis merkezlerini, karakolları gerek resmi olarak, gerekse ansızın ziyaret etmiş, eksikleri ve aksaklıkları görmüş. İlçelerin de birçoğunu ziyaret ederek hata ve eksikleri tespit etmiş ve bunların giderilmesi, halkın güvenliği ve huzuru için yoğun bir çalışma temposuna girmiş bulduk.
Bu iş adettendir ama, bu kadar etkin ve görev aşığı kimselerin ülkemizde ihtiyacı vardır. Emniyet Müdürü bu denetimlerde gördüğü kadarıyla görevde lakaytlık gösteren yüzlerce müdür, amir ve memurların yerlerini değiştirerek reform yaptığını görmekteyiz.
Kendisini ziyarete gittiğimizde de bazı konularda kendisiyle fikir alış verişinde bulunduk. Gördük ki, bizimde üzerinde durduğumuz ve Konya’da emniyet açısından çözüm bekleyen birçok konu masası üzerinde duruyor. Bu bizleri sevindirdi.
Ne diyelim, yeni Emniyet Müdürü Emniyet Müdürü Mevlüt Demir’in şahsında, tüm güvenlik güçlerine hizmet yolunda başarılar dilerken, yapılanları izlemeye devam edeceğimizi bildirerek yazımızı noktalayalım.

 

Bu yazı toplam 235 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.