1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya, fuar turizminde merkez kent olmaya aday
Konya, fuar turizminde merkez kent olmaya aday

Konya, fuar turizminde merkez kent olmaya aday

Konya, Türkiye'de diğer illere kıyasla turizm bölgesi açısından kısır bir bölge konumunda.

A+A-

Konya'da turizmi yüksek değerlerde Hz. Mevlana Celalettin Rum-i'yi yurtiçi ve yurtdışından ziyaret eden insanlar oluşturuyor. Konya'da son 10 yıldan beri düzenlenen ve katma değer oranı her geçen yıl daha artan fuarlar, turizmi biraz da olsa hareketlendirmiş durumda.
2007 yılından beri Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP) tarafından düzenli şekilde gerçekleştirilen fuar organizasyonları son yıllarda şehir ekonomisini ve şehrin katma değerini oldukça arttırdı.  Konya ile özdeşleşmiş olan Tarım Fuarı ve her sene aralarına bir yenisini daha eklenen farklı sektörlere hitap eden fuarlar Konya'ya yurtiçi ve yurtdışından ziyaretçi çekiyor. 2018 yılında TÜYAP’da gerçekleştirilen fuarlara yaklaşık 450 bin kişinin katıldığı öğrenildi.  
Konya’nın fuarcılık ve fuar organizasyonları konusundaki tecrübesi ve gelişimi de gün geçtikçe arttığını ifade eden Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, 2014 yılının Mayıs ayında hizmete giren toplam 86 bin metrekarelik yeni fuar alanı ile Konya’nın önümüzdeki yıllarda adeta fuar merkezi olmaya aday bir şehir olduğunu söyledi. Öztürk, "Konya’da geçmiş yıllara göre fuar sayısının azaldığı ancak fuarlara gelen ziyaretçi sayısının arttığı görülmektedir. Bu da artık daha nitelikli, piyasanın ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilecek fuar organizasyonlarına ağırlık verildiğini göstermektedir." dedi.
2021’de 1 Milyon ziyaretçiye ulaşmayı hedefliyoruz
2023’ün fuarcılık merkezinin Konya olacağının bir hayal değil çok rahatlıkla gerçekleştirilecek bir hedef olduğunu dile getiren Öztürk, "Bu hedefi gerçekleştirmek için ikinci aşama planımız ise fuar merkezimizde 6 holün tamamının dolacağı en az altı fuar yapılmasıdır. Makine, yapı, gıda, döküm ve tohum-hayvancılık fuarlarını da tarım fuarı gibi marka fuarlar haline getireceğiz. Buna ilave olarak dört holün tam dolacağı dört fuar daha yaparak 2021 yılı itibariyle toplam 1 milyon ziyaretçi hedefine ulaşmayı amaçlıyoruz. 2021 yılından itibaren 6 holün tamamının dolacağı en az altı fuar yapılması amacıyla projelerimiz üzerinde de yoğun bir mesai harcıyoruz. Makine, gıda, inşaat-gayrimenkul, tohum-hayvancılık gibi ön plana çıkan fuarlarımızı da tarım fuarı gibi marka fuarlar haline getireceğiz. Tüm fuarlarımıza yurt içinden ve yurt dışından gelen ziyaretçiler ile yıl içinde Konya’da 1 milyon kişinin iş görüşmeleri, ticaret faaliyetleri gerçekleştirmesini hedefliyoruz. Hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizde hem sektörlerimizin ticaret hacmini artırmış olacağız hem de Konya ekonomisine çok büyük bir katkı sağlayacağız" açıklamasını yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.