1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Konya gelişirse Türkiye kalkınır
Konya gelişirse Türkiye kalkınır

Konya gelişirse Türkiye kalkınır

Konya’nın işsizlik oranına bakıldığında Türkiye oranlarının yarısından daha düşük olduğunu belirten Başkan Öztürk, milli seferberlikle birlikte Konya’da Mart ayına kadar 20 bin işçi istihdamı ile bu oranın çok daha aşağılara çekileceğini söyledi.

A+A-

Konya Valiliği tarafından düzenlenen, Konyalı Sanayici ve İşadamlarının katıldığı Milli İstihdam Seferberliği Konya Paydaşları bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya katılan sanayici ve iş adamları, milli birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu çağrıya en iyi şekilde cevap vereceklerini söylediler. Mevlana Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İlçe Belediye Başkanları, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, İŞKUR Konya İl Müdürü Emrah Keleş, İşveren dernekleri Başkanları, Üniversite Rektörleri, sanayiciler ve iş adamları, davetliler ve basın mensupları katıldı. Açılış konuşmasını yapan Konya Valisi Yakup Canbolat, Milli istihdam noktasında gönül birliğiyle çalışılırsa aşılamayacak güçlüğün olmadığını ve Konya’nın bu seferberlik çağrısına en güzel şekilde cevap vereceğini söyledi.

KONYA, MİLLİ EKONOMİNİN KALBİDİR

Üzerinde sorumluluk hisseden herkesin elini taşın altına koyarak seferber olması gerektiğine vurgu yapan Vali Canbolat, Konya iş dünyasının bütün imkanlarıyla milli seferberliğe katkı vereceğinden şüphesi olmadığını kaydetti. Konya gelişir ve üretirse Türkiye’nin de kalkınacağının altını çizen Vali Canbolat, sözlerine şöyle devam etti: “Kültür ve medeniyetlerimizin en önemli şehirlerinden biri olan Konya, milli ekonominin de kalbinin attığı en önemli yerlerden bir tanesidir. Konya gelişirse, üretirse, kazanırsa; Türkiye gelişir üretir ve kalkınır. Milli direniş ve doğuşun destanını yazan Konya’nın, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısına gönülden cevap vereceğine inancım tamdır. İstihdam edilen her bir işçi işçin, işverenin maliyeti 763 TL azalacak. Bu seferberlik adete bir gönül seferberliğidir.”

İSTİKLAL SAVAŞI VERİYORUZ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Türkiye’nin yeni bir istiklal savaşı verdiğini söyledi. Şer güçlerin, Türkiye’nin etrafını 4 koldan sardığını belirten Akyürek, Türkiye’yi ekonomik anlamda istikrarsızlaştırmak için lobi çalışmalarının yapıldığını söyledi. Bu işin milli seferberlik olduğunu ve bu şerefli seferberliğe katılan herkesin bu şereften pay alacağını ifade eden Akyürek, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın dediği gibi yeni bir istiklal savaşı veriyoruz. İçerden ve dışardan, 4 bir koldan kuşatma altındayız. Suriye’de, Irakta ve diğer ülkelerde yapılanlar, Türkiye içinde ekonomik anlamda istikrarsızlaştırmak ve terör örgütleri bize karşı açılmış olan savaşın yansımasıdır. Cumhurbaşkanımızın adını koyduğu bu istiklal mücadelesine bizlerde kuruluşlar olarak, iş adamları olarak, belediyeler olarak, sorumlu olan kişiler olarak elimizden geleni yapmak zorundayız. Bu süreçte de bize ve iş adamlarımıza yeni sorumluluklar düşmüş oldu. Bu bir seferberlik, milli seferberlik. Bu şerefli seferberliğe katılan herkes bu şereften pay alacak. Büyük Türkiye’nin kuruluşunda rolü olarak vicdanen rahatlamış olacaktır.”

20 BİN İSTİHDAM YAPILACAK

Konya’nın işsizlik oranına bakıldığında Türkiye oranlarının yarısından daha düşük olduğunu belirten Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, milli seferberlikle 20 bin işçi istihdamı ile bu oranın çok daha aşağılara çekileceğini söyledi. Ekonomik ve Siyasi anlamda Türkiye’yi zorlamaya yönelik çalışmaların olduğunu dile getiren Öztürk, Bu sürecin başı Gezi hadiseleriyle başladığını, Mit tırları, 17 -25 Aralıkla devam etti ve en son 15 Temmuz hain darbe girişimiyle zirve yaptığını aktardı. Bu milletin her zaman güçlükleri aşacağına vurgu yapan Öztürk, şunları ifade etti: “15 Temmuz sürecinde bu milletin ferasetini hep birlikte gördük. Bu girişimlerden güçlenerek çıktıktan ve bunları aştıktan sonra ekonomik anlamda yıpratılmak için çalışmalar başlatıldı. Bize düşen, ekonomik anlamda bize yaşatılmak istenenlere karşı dik duruş sergilemektir. Bugüne kadar Konya iş alemi gerçekten olumlu yönde tepki verdi ve oyunları bozdu. Son bir gayretle işsizlik noktasında Türkiye’ye yaşatılmak istenen süreç, başarılı bir şekilde atlatabilirsek Türkiye’nin önünü açılacaktır. Konya’nın işsizlik rakamları Türkiye rakamlarının hemen hemen yarısındayız. Sanayici olarak bir takım sorunlarınızın olduğunu biliyoruz. Çalışacak işçi sorununuzun olduğunu da biliyoruz. Bunu da İŞKUR il Müdürümüz halledecek. Mart sonuna kadar Konya olarak 20 bin istihdam yapacağız. Bu süreçten sonra Türkiye’nin daha başarılı ve her konuda ilerleyeceğine inanıyorum.

EKONOMİMİZİ BOZMAYA ÇALIŞIYORLAR

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü ise, Gelişen ve üreten Türkiye’nin ekonomisini bozmaya çalıştıklarını ama başaramayacaklarını vurguladı. Milli İstihdam noktasında Oda Başkanı olarak Konya Sorumluluğunu üstlendiğini söyleyen Kütükçü, istihdam noktasında sorunların çözüleceğini söyledi. Ülkemiz üzerinde son yıllarda ekonomik olarak operasyonlara maruz kalındığını kaydeden Kütükçü, 2015 yılından başlayan bu sürecin devam ettiğini dile getirdi. Kütükçü, “2015 yılından başlayan yıpratma çalışmaları ve dünya dengeleri sonucu direk ekonomimize vurdu. Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye aleyhine yaptığı olumsuz değerlendirmeler, reel verilere dayanmayan notlar, iş dünyamızı zorda bıraktı. Bu süreçlerin hepsini zor atlattık ve iyi mücadelede bulunduk. Bu kadar zorluklara rağmen Türkiye’nin özellikle Konya’nın performansı her türlü övgüye değer. Bu hepimizin başarısı. Bu başarıyı yine gölgelemek isteyenler var ve biz milli istihdama destek vererek bu oyunu da bozacağız inşallah” dedi.

Konya gelişirse Türkiye kalkınır

Konya gelişirse Türkiye kalkınır

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.