1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi cistuslu pastil üretti
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi cistuslu pastil üretti

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi cistuslu pastil üretti

Konya Şeker’in kurucusu olduğu Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, ithal edilen cistuslu pastil ile ilgili 3 yıldır yürüttüğü bilimsel çalışmaları tamamladı ve “ilk yerli cistuslu pastil”i “VirooutHerbal” markasıyla ülkemize kazandırdı.

A+A-

Böylece, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin yoğun çalışmasıyla, yurt dışından ithal edilen ve antiviral etkili olarak tanıtılarak ülkemizde satışı yapılan cistuslu pastilin Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılmış versiyonu ilk kez yerli Cistuscreticus (Laden) bitkisi kullanılarak üretilmiş ve ülkemize kazandırılmış oldu.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, ürün çeşitliği konusunda da önümüzdeki süreçte önemli adımlar atmayı planlıyor.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “2013 yılında Konya Şeker tarafından 25. ve 26. dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un geniş ufku ve doğru modeli ile kurulmuş olan Üniversitemiz “Bilgiyi Ürüne Dönüştüren Üniversite” ilkesi doğrultusunda özellikle gıda ve tarım alanında insan refahına katkı sağlayacak ve ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacak birçok projeyi zaten Anadolu Birlik Holding iştirakleri ile hayata geçirmişti. Fakat şimdi ilk ürünümüzü ruhsatlandırarak ülkemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.  

“İLK ÜRÜNÜMÜZÜ RUHSATLANDIRARAK ÜLKEMİZE KAZANDIRMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

900 binin üzerinde çiftçinin pancar üretici kooperatiflerinin iştiraki Konya Şeker’in kurucusu olduğu Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, yine çok önemli bir başarıya imza attı. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ülkemizde üretimi olmayan, sadece ithal edilen cistuslu pastil ile ilgili 3 yıldır yürüttüğü bilimsel çalışmaları tamamlayarak “ilk yerli cistuslu pastili” üretmeyi başardı.  Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ayrıca ürettiği pastili Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsatlandırarak “VirooutHerbal” markasıyla piyasaya da sunmuş oldu. Böylece, yurt dışından ithal edilen ve antiviral etkili olarak tanıtılarak ülkemizde satışı yapılan cistuslu pastilinTarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılmış versiyonu ilk kez yerli Cistuscreticus (Laden) bitkisi kullanılarak üretilmiş ve ülkemize kazandırılmış oldu.

BU MODELİN DOĞRU OLDUĞU GÖSTERİLMİŞ OLDU

“Bu şekilde sanayi ile iç içe Üniversite, modelinin ne derece doğru olduğu Üniversitemiz adına ruhsatlandırılan “VirooutHerbal” ürünümüz ile kanıtlanmış oldu” şeklinde açıklamasını sürdüren Prof. Dr. Çökmüş, “Laden (cistus) bitkisi ülkemizde Trakya’dan Adana’ya kadar geniş bir alanda yayılış göstermektedir. Çalışmamızda öncelikle 35 farklı bölgeden bitki örnekleri toplandı ve antioksidan özellikleri yönünden karşılaştırmalar yapıldı. Tarım ve Orman İl Müdürlükleri’nin de destekleriyle hammadde kaynağı olan bitkiler temin edilerek Üniversitemiz bünyesinde bulunan ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının da destekleriyle kurulan, Yeni Nesil Gıda Kit ve Referans Madde Araştırma Geliştirme Merkezi (KİT-ARGEM)ve Konya Şeker Atıştırmalık Ar-Ge birimi alt yapısıkullanılarak tamamen Üniversitemiz tarafından geliştirilen yöntem ve bileşimle “VirooutHerbal” markasıylaürünümüz geliştirildi. Daha sonra ise Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılarak üretim gerçekleştirildi.”ifadelerini kullandı. 

“DOĞAL OLARAK BİZDEN, SLOGANINA UYGUN, YERLİ VE MİLLİ BİR ÜRÜNÜ ÜRETTİK”

İlk yerli cistuslu pastilin üretim aşamasındaki akademik çalışmaların başkanlığını yürüten, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münevver Sökmen de konuya ilişkin bir açıklama yaptı.
“Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi olarak, mottomuzolan ‘Doğal Olarak Bizden’ sloganıyla işe başladık. Bizim buradaki hedefimiz, doğal ürünleri endüstriye kazandırmak. Bu anlamda birçok araştırmayı zaten uzun yıllar yapıyorduk ama karşımıza laden (cistus) ile ilgili bazı çalışmalar, bazı ürünler çıktı” diyen Prof. Dr. Münevver sökmen çalışmalarımızı Cistuscreticus üzerine yoğunlaştırdık. 

Biz materyalimizi doğadan kendimiz topluyoruz. Büyük miktarlarda kullanım için ise Tarım ve Orman Bakanlığının izni ile profesyonel ekiplere toplatıyoruz. Sonra bu toplanmış ürünler belli boyutta öğütüldükten sonra tamamen bizim geliştirdiğimiz, endüstriyel boyutlarda ekstrasyon sistemi kullanılarak bitkiden ayrılıyor. Bir seri işlem sonrası standardize edilmiş toz halinde etken maddeleri üretiyoruz. 

Bütün bu süreçlerden sonra etkinlik analizleri yapılmış ekstraktı kullanılarak pastil formuna getirdik. Özellikle pastil formuna getirme işlemlerinde Konya Şeker’in Ar-Ge bölümündeki altyapı ve personelle çalıştığımızı belirtmek isterim. Dolayısıyla hem endüstriyel hem de akademik boyutunu birlikte yürütmüş olduk. Pastillerin bütün kalite parametreleri, etkinlik analizleri akredite laboratuvarlar tarafından test edilerek son ürün haline getirildi. Markamız “VirooutHerbal” olarak tanımlandı, tescillendi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırıldı. Dolayısıyla doğadan tüm güvenceleri verilerek üretilmiş, tamamen kendi bilgi ve becerimizledoğal, kullanılabilir birpastili üretmiş olduk. Umarım vatana millete hayırlı olur, hedefimiz bu bizim. Amacımız ‘’Doğal olarak bizden’’ sloganına uygun, yerli ve milli bir ürünü üretmekti, bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.  

Bu süreç hepimiz için oldukça heyecan vericiydi, özellikle de bizleri motive eden, bu işleri yapmamıza hem kişisel anlamda hem de kurumsal anlamda çok büyük destek sağlayan PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve üniversitemizin Kurucu Başkanı Sayın Recep Konuk Beye, teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Ayrıca her aşamasını birlikte yürüttüğümüz Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Cumhur Çökmüş ve Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Mikdat Çakır’a da çok teşekkür ediyorum. Biz araştırmacılar olarak, böyle ürünleri sunmayı arzu ediyoruz.” 

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, “VirooutHerbal” markasıyla piyasaya sunulan Cistus’lu pastilin önümüzdeki süreçte farklı çeşitlerini de üretme çalışmalarını yürütüyor. 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.