1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. KONYA HALKI,TAHİR BEY’DEN NİÇİN BEZGİN ?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

KONYA HALKI,TAHİR BEY’DEN NİÇİN BEZGİN ?

A+A-

Şehrimizde Tahir Akyürek ismine karşı oluşan antipatinin bu denli olduğunu hiç tahmin etmiyordum. Geçen hafta yayınlanan yazım sonrasında o kadar çok farklı kesimlerden telefon aldım ki ben bile şaşırdım.

Eski başkana tepkinin bu boyutta olduğunu bilmiyordum.

Hatta birçoğu ölümüne desteklediği partisine oy dahi vermeyeceğini hatta geçersiz oy kullanacağını ifade ederek postasını koymaktaydı.

Bu durumu açıklamak istiyorum.

Siz güç zehirlenmesini bilir misiniz?

Çoğunuz duymuşsunuzdur. Hatta birçoğunuz ne anlama geldiğini şak diye tahmin etmişsinizdir.

İnsanımızın bana göre en büyük noksanı güç karşısında gösterdiği zaaftır. Lütfen kızmayın. Okuyunca hak vereceksiniz.

Bu ülkede birçoğunun gücü arkasında ve yanında hissettiği an yapamayacağı şey yoktur. Bu durum, yukarıda bahsi geçen konuda da maalesef başrol oynadığı için oldukça ön plana çıkıyor.

Bir insan güç zehirlenmesi yaşadığı zaman kendinde farklılık hissetmeye başlar, etrafında ki insanları dilediği gibi kullanacağı algısına kapılır. Halkın nezdinde her zaman ön planda olduğu gibi bir saçma duyguyla hareket ettiği için tökezlemelerini ve yalpalamalarını hissedemez. Yaptığı yanlışları doğru olarak algılamaya başlar.

Etrafında gruplaşan kimseler tarafından makamda olduğu sürece ilgi görmeye her zaman odaklıdır. Onlardan alınan; “Başkanım, sen çok yaşa” gazıyla gerçek doğrular artık gölgelenmiştir. Doğruları görmesi o kesim tarafından her zaman kapatılmak suretiyle hakkı hakikati görmesi neredeyse imkânsız hal almıştır.

Güç zehirlenmesi dediğimiz bu durum, ülke idare eden devlet adamlarımızdan tutunda bilim ve fikir adamlarımıza kadar normal hale gelen bir davranış şekli olmuş ve olmaya da devam edecektir.

Geldiğimiz noktada kuşkusuz biz toplum olarak güce boyun eğmeye meyilliyiz.

İşte adı geçen şahıs ve benzerleri gibi etraflarında dolanan kraldan çok kralcıkesim zuhur etmiş ve bulundukları konumda diledikleri gibi at koşturabilir hale gelmişlerdir.

Bugün basında ki çatlak sesleri susturabilirsiniz. Onları susturmak için yalancı dünyanın birçok nimetini önlerine serebilirsiniz. Ama düzgün insanların varlığı hem bu dünyada hem de ahirette başınızın ağrısı olacak. Yaptığınız her amelden sorumlu olacaksınız. Fetvaları kimden alıyorsunuz bilmiyorum ama şu Allah korkusu denen gerçeği niçin ve nasıl unuttunuz?

Dün gelen bugün nasıl dünyaya veda edecekse sizde veda edeceksiniz. Üstesinden gelemeyeceğiniz hesapla yüzleşmenin sandığınızdan daha zor olduğunun farkında mısınız?

O hesabı vereceğiniz otoritenin karşısında ki zavallı durumunuz için bugünden tedbir almanız gerekmez mi?

Nasıl bir cesaretle bu yola düşebiliyorsunuz?

Vallahi billahi çözemiyorum.

Her insan gibi benimde günahlarım var. O günahlarımın hesabını nasıl vereceğimi düşünürken soğuk soğuk terliyor, endişeye kapılıyor korkuya kapılıyorum.

Hani karşınızda mevcut gücünüze boyun eğerek dünya menfaatlerine boğulan şahısların hepsi mi bu kadar dünyaya meylettiler?

Böylesi kesimler de toplumu “bir sürü” ve “gücün esaretine”  girmesi konusunda başarılı manevralar yaparak iknaedebiliyorlar.Maalesef bazı vatandaşlar da bu “güç zehirlenmesine” gönüllü rıza gösterebilmekteler. Şiarımız dürüstlük olsa bu tür durumlarda daha mantıklı olunabilir. Ama her ne hikmetse zannımca eğitim kaynaklı noksanlardan ötürü böylesi yağdanlıkların zuhur etmesi de kaçınılmaz oluyor.

Acı gerçekte budur aslında!

Bugün ülkemiz, dünden daha hızlı bir şekil de patlak veren bir dalkavukluk yarışına şahit olmaktadır. Bu yanlış birçok kurumda kangren haline dönüşmüş bir vaziyettedir.

Konya Büyükşehir Belediyemizde de uzunca zamandır başkanlık görevini yürütmekte olan ve milletvekili olabilmek için görevinden istifa eden Tahir Bey yönetiminde ki belediye de halkımızın gördüğü budur. köşe başlarında diledikleri gibi yönlendirebildikleri cepheye karşı olası tepkiler ustalıkla bertaraf edilerek halktan olumlu bir tepki varmışçasına yaratılan bir algı durumu söz konusudur.

Konya Belediyelerine dönük halkımızın yaklaşım tarzı özetle budur. Herhangi bir konuda istek ya da görüş sunmak amacıyla belediyeye gittiği takdirde oylarıyla oraya oturttuğu kimseler cenahında sıradanlaştığını ve kabul görmeyeceğini düşünüyor.

Mesela yakın geçmiş yazılarımdan birinde bahsetmiş olduğum gibi Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirilen Uğur İbrahim Altay Bey’e yönelik çok olumlu ve makbul tepkiler vardır. İşinde oldukça başarılıdır. Büyük projelerde ki başarıları göz dolduruyor. Halkla içiçedir.

Bugün belediyenin bu hale gelmesinde sebep teşkil eden sabık başkanın mecliste ilimizi temsil etme amaçlı listeye girmek istemesine de halkımız refleks olarak olumsuz tepki vermektedir.

Durumun özeti; art niyetlilerin, FETÖ’cülerin bilmem kimlerin yaygarası değil, Konya’da ak yürekli halkın genel merkezden böyle bir beklentisi vardır.

Dayatılır mı?

Büyük kumar!...

 

Bu yazı toplam 1514 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.