1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya HİSDER Salih Zeki Keş’i ağırladı
Konya HİSDER Salih Zeki Keş’i ağırladı

Konya HİSDER Salih Zeki Keş’i ağırladı

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Pazartesi Sohbetleri’nde, Sultan Selim Camii İmam-Hatip’i Durmuş Ali Uçar Kur’ân-ı Kerîm tilaveti yaptı ve Arapça Uzmanı – Eğitimci Salih Zeki Keş de Asr Suresi’ni tefsir etti. 

A+A-

En Kıymetli Sermayemiz; Zaman

Sultan Selim Camii İmam-Hatip’i Durmuş Ali Uçar, güzel sesiyle Kur’an’dan ayetler tilavet ederek Asr Sûresini okudu. NEÜ Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Arap Dili ve Belağatı Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Salih Zeki Keş ise, “Asr Sûresi Işığında Müslüman Hayatında Zaman” başlığı altında zaman kavramını ele alarak vaktin ve anın önemini değerlendirdi. Zamanı “Bir iş veya oluşum içinde geçtiği veya geçeceği süre, uzun yada kısa vakit” şeklinde tanımlayan eğitimci Salih Zeki Keş, vakit’i ise “Bir işe ayrılmış bir iş için belirlenmiş süre” şeklinde tarif etti. “Zaman en kıymetli sermayemiz. Ömür en değerli hazinemiz” diyen S. Zeki Keş, zamanı iyi değerlendiremeyenlerin ömrünü boşa geçirmiş olacağını belirterek “Çünkü zaman yaşadığımız hayatın ta kendisidir” dedi.

“Marifet Allah’ı aramak ve bulmaktır”

Ortaokul talebesi iken “Bilmem ki bu dünyaya ben niye geldim” şarkı sözlerini mırıldandığını ve rüşt çağına geldiğinde anladığını ifade eden Keş, Üstad Necip Fazıl’ın “Anladım işi sanat Allah’ı aramakmış/ Marifet bu yalnız gerisi çelik çomakmış” dizelerini okuyarak “Marifet Allah’ı aramak ve marifet Allah’ı bulmaktır. Ve zamanı O’nun geçir dediği şekilde geçirmektir. Zaman kıymetli olmasaydı zamanın belli dilimlerini belli anlarını Rabbimiz, Kur’an’da yemin konusu yapmazdı” diye konuştu. Rabbimizin “Kuşluk vaktine andolsun”, “Açılıp aydınlattığı zaman gündüze andolsun”, “Fecre andolsun” diye belli zaman dilimlerine yemin ettiğini belirten Keş, şu hadisi hatırlattı: “İki nimet vardır ki, insanların çoğu bu iki nimetin kıymetini bilmezler, gaflettedirler. Sağlık ve boş vakit.”

Meram Uluslararası Gençlik Akademisi’nde gerçekleştirilen sohbetten sonra Sultan Selim Camii İmam-Hatip’i Durmuş Ali Uçar’a derneğin teşekkür plaketini, emekli eğitimci Muammer Tosun takdim ederken eğitimci Salih Zeki Keş’e de hediyesini Hisder Başkan Yardımcısı Mustafa Dündar verdi. Sohbet, İmam-Hatip Durmuş Ali Uçar’ın hatmi şerif ve hicaz makamında okuduğu yatsı ezanıyla son buldu. ŞEYMA BIYIKLI

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.